جمعه اول آذر

ساعاتی پیش در سالن ترانزیت فرودگاه استانبول آقای زنگنه وزیر نفت را دیدم، ایشان از اخبار اجلاس مهم ورشو پرسید من هم در خصوص مشکلات رسیدن به توافق صحبت کردم و همینطور با حضور معاون وزیر نیرو و معاون سازمان یک ساعتی در خصوص آلودگی هوای اهواز، بهینه سازی مصرف انرژی و عرضه بنزین یورو چهار صحبت کردیم. برای ایشان گفتم که دولت لهستان ادعا می کند با وجود ٢٠٠٪ رشد اقتصادی طی ده سال توانسته با بهینه سازی مصرف انرژی، ٣٠٪ گازهای گلخانه ای خود را کاهش دهد. آقای زنگنه گفت با وجود عقب ماندگی بسیار زیاد بخش نفت در سال های اخیر تمام تلاش خود برای بهبود وضع آلودگی هوا انجام خواهد داد. او هم مانند بقیه میراث خوبی را تحویل نگرفته. جلسه ترانزیتی ما با اعلام آمادگی پرواز تهران به پایان رسید. ساعاتی بعد در هوای وطن تنفس می کنیم.


چهارشنبه 6 آذر

سه روز است که جلسات نفس گیر و پی در پی دولت برای بودجه ٩٣ آغاز شده. بر خلاف دوره قبل دولت بنا دارد به امید خدا بودجه را به موقع و با دقت کافی به مجلس ارائه کند. امیدوارم مشکلات شدید مالی دولت تدریجا برطرف شود تا بتوان کار کرد. اعتبارات کافی برای توجه به مسائل محیط زیست پیش بینی شده و البته این اعتبارات در همه دستگاههای مسئول پیش بینی شده تا وظایفشان را به درستی انجام دهند.


پنج شنبه 7 آذر

اجلاس شورای حکام راپمی ،مربوط به محیط زیست خلیج فارس دیروز در جده تشکیل شد ولی من به دلائلی از جمله گرفتاری شدید کاری و اولویت مسائل بودجه نتوانستم شرکت کنم و به یک پیام و یک تماس تلفنی با دبیر اجرایی راپمی بسنده کردم. البته معاون دریایی سازمان از سه روز قبل در مباحث حضور داشته. به دبیر اجرایی گفتم ما دوره جدیدی از همکاری جدی و موثر ایران برای حفاظت از محیط زیست منطقه را خواهیم داشت. به او گفتم علاوه بر دریا، این سازمان منطقه ای در معضل ریزگرد هم باید کمک کند. او خیلی استقبال کرد و گفت که قصد دارد شخصا به تهران بیاید و موضوعات را دنبال کند. وقتی این سطور را می نوشتم صدای باران تند روی شیشه و سقف ماشین گویی نوید فردای بهتری را می داد.


سه شنبه 12 آذر

صدای چکاوک آسمانی امروز در اتاق رئیس رسانه ملی طنین انداز شد. این هنر آقای دکتر کهرم است که پیام طبیعت آسیب دیده ایران را به اتاق فرمان صدا و سیما برد. در جلسه امروز مدیران رسانه اعلام آمادگی و همراهی بسیار جدی برای برنامه های آموزشی و اطلاع رسانی در زمینه محیط زیست داشتند. آقای درویش هم صحبت متفاوتی مطرح کرد؛ او نشاط اجتماعی را متاثر از نوع رابطه با عناصر طبیعت قلمداد کرد و از خدمات عظیم طبیعت به جوامع انسانی نام برد و اینکه رویکردها باید تغییر کند.

برای اولین بار یک کار گروه دائمی میان دو دستگاه برای سیاستگزاری تشکیل شد... همگی با یک ون رفتیم صدا و سیما و با همان ون برگشتیم سازمان.