سلام 
خبر سوم درباره مذاکراتم با وزیر محیط زیست ژاپن و امضای همکاری های تفاهم نامه زیست محیطی هست که دیروز انجام شد. 
***
مذاکره معصومه ابتکار و نوبوترو ایشیهارا و امضای تفاهم نامه محیط زیستی میان ایران و ژاپن

رییس سازمان حفاظت محیط زیست ایران که به دعوت وزیر محیط زیست ژاپن در توکیو به سر می برد با نوبوترو ایشی هارا در محل وزارت محیط زیست آن کشور دیدار و گفت وگو کرده و خواستار گسترش همکاری های تهران و توکیو در بخش محیط زیست شدند.
ساعتی پس از این دیدار تفاهم نامه ای در زمینه همکاری های زیست محیطی میان دو کشور به امضاء رسید. براساس این تفاهم نامه که مفاد آن از چند ماه پیش میان دو کشور مورد بحث و بررسی قرار داشت، وزارت محیط زیست و آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) در زمینه کاهش آلودگی هوا، پیامدهای تغییرات آب و هوایی و حفاظت از تالاب ها با ایران همکاری می کنند.


تقویت همکاری های دوجانبه ایران و ژاپن از برنامه های دولت یازدهم است که به دنبال دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با وزیر محیط زیست ژاپن در حاشیه نوزدهمین کنوانسیون بین‌المللی آب و هوا در ورشو پیگیری می شود. سه ماه پیش نیز سند نهایی تفاهم نامه اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای مقامات دو کشور رسید. 
اینک در توکیو مذاکرات درباره موضوعات مهمی مانند نحوه همکاری های دوجانبه برای نجات تالاب ها از جمله هامون و دریاچه ارومیه و نیز کاهش گرد و غبار در جریان است.


خبر چهارم: کنفرانس مطبوعاتی و حضور در مراسم سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو
تاکید معصومه ابتکار در کنفرانس مطبوعاتی باشگاه ملی مطبوعات توکیو بر استقبال ایران از سرمایه گذاری ژاپنی ها در فناوری های پاک


رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاون رییس جمهور کشورمان عصر روز گذشته با حضور در باشگاه ملی مطبوعات توکیو طی کنفرانسی مطبوعاتی به سوالات خبرنگاران پاسخ داد.
معاون رییس جمهور با اشاره به تلاش های صورت گرفته در دولت تدبیر و امید در عرصه اقتصادی از جمله مهار شتاب تورم تاکید کرد که فرصت های فراوان سرمایه گذاری در زمینه های زیست محیطی در ایران وجود دارد. 
وی خواستار سرمایه گذاری ژاپنی ها در امور مرتبط با صرفه جویی در انرژی، فناوری های مرتبط با افزایش کیفیت آب و کاهش آلودگی هوا در ایران شد.
دکتر ابتکار سپس در مراسم عزاداری حضرت زهرا (س) که در سفارت جمهوری اسلامی ایران در توکیو برقرار بود، شرکت کرد. وی همچنین در این مراسم که در جمع پزشکان شرکت کننده در کنگره چشم پزشکی و کارکنان سفارت برگزار می شد به ایراد سخنرانی و پاسخگویی به سئوالات پرداخت.