چهارشنبه 13 فروردین 

خبر پنجم از توکیو:
تقدیم پیام ریاست جمهوری اسلامی ایران در دیدار معصومه ابتکار با نخست وزیر ژاپن
در ملاقات معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست با نخست وزیر ژاپن، پیام ریاست جمهوری اسلامی ایران تقدیم دولت ژاپن شد.


دکتر معصومه ابتکار در دومین روز سفر خود به ژاپن طی ملاقاتی در کاخ نخست وزیری آن کشور، پیام کتبی دکتر حسن روحانی ریاست جمهوری اسلامی ایران را به شینزو آبه نخست وزیر ژاپن تقدیم کرد. 
ابتکار در این ملاقات با اشاره به روند جدید و موثر در مناسبات و همکاری های بین المللی خاطر نشان کرد که عصر جدیدی از روابط دو جانبه بین ایران و ژاپن آغاز شده و امید است با حمایت شما و دکتر روحانی بتوانیم اقدامات موثری برای دو کشور در زمینه محیط زیست و همچنین برای جامعه جهانی انجام دهیم. 
آقای آبه نیز با اشاره به مذاکراتش با رییس جمهوری کشورمان در نیویورک یادآور شد که من و آقای روحانی تصمیم گرفتیم به ویژه در زمینه محیط زیست همکاری های موثری داشته باشیم. 
شایان ذکر است در پیام دکتر روحانی خطاب به نخست وزیر ژاپن آمده که تلاش های جهانی برای حفاظت از محیط زیست خدمتی به جامعه بشری است که زیست رو به تعالی نسل های حاضر و آینده را تضمین می نماید. در این راستا ژاپن و ایران در قاره آسیا نقش آفرینان جدی در عرصه های توسعه پایدار، محیط زیست، انرژی، اقتصاد سبز و مقابله با پدیده گرمایش جهانی به شمار می روند.در بخش دیگری از این پیام نیز آمده است که مشارکت فعال در عرصه های بین الملل و گسترش همکاری با دیگر کشورها به ویژه ژاپن در اولویت برنامه های سیاسی و اجرایی دولت جمهوری اسلامی ایران قرار دارد.
یادآوری می شود که در حاشیه شصت و هشتمین نشست ملل متحد در سال گذشته دیداری رسمی بین رییس جمهوری اسلامی ایران و نخست وزیر ژاپن صورت پذیرفت و تاکید طرفین بر تحکیم و تعمیق روابط دوجانبه و گسترده بر زمینه های زیست محیطی و انرژی همسو با اهداف توسعه پایدار مدنظر قرار گرفت. در پی این دیدار سند جامع دو جانبه زیست محیطی روز گذشته میان معصومه ابتکار و ایشی هارا وزیر محیط زیست ژاپن مبادله شد.