اول مرداد 

 امروز اول مرداد روز تولد پدرم مرحوم دکتر تقی ابتکار است. او که دعوت ناسا را برای استخدام قطعی و یک زندگی مرفه در امریکا بی پاسخ گذاشت و برای خدمت به مردم به سوی کشور شتافت، از سال 1347 تا پیروزی انقلاب در دانشگاه تهران فعالیت و به راه اندازی آزمایشگاهی تحقیقاتی مبادرت کرد. رشته پدر تبدیل انرژی بود و با موضوع استفاده از سوخت های پاک و کاهش آلودگی هوا ارتباط داشت. او همچنین در سال 1355 به عنوان مشاور شهردار تهران در موضوع محیط زیست و آلودگی هوا نخستین برنامه‌های مربوط به کاهش آلودگی هوا را کلید زد. پدر که از سال‌های پیش از آن از فعالین نهضت ملی و هواداران دکتر مصدق و از همکاران و یاران دکتر علی شریعتی به شمار می رفت، هم از فعالین سیاسی و هم از متخصصین و فعالین عرصه حفاظت محیط زیست بود. 

 

در دورانی که چنین موضوعاتی بسیار دور از ذهن صاحب منصبان به نظر می رسید، پدر فعالانه در این حوزه شرکت داشت و پس از پیروزی انقلاب نیز پیشنهاد دهنده اصل 50 قانون اساسی به اعضای مجلس خبرگان قانون اساسی بود. او در زمینه‌های مختلف، آینده نگری و ایده‌هایی پیشرو داشت؛ مانند آموزش های علمی کاربردی در سطوح عالی و دانشگاهی و یا پیشنهاد راهبرد نانوفناوری و به خاطر همین با موانع زیادی رو به‌رو می‌شد. 

پدر، توسط مهندس بازرگان به عنوان اولین معاون نخست وزیر و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست معرفی شد و در دوره کوتاه و پرتلاطم مسئولیت توانست مفید واقع شود؛ از جمله این که سازمان را از انحلال قطعی نجات داد. بعد از آن هم در دولت‌های مختلف موضوع محیط زیست و تغییرات آب و هوایی را به طور تخصصی با توجه به رشته تحصیلی اش دنبال کرد. در دوران آقای دکتر منافی مسئولیت دفتر تغییرات آب و هوایی را در سازمان برعهده گرفت و یکی از بانیان مطالعات جامع آلودگی هوا که به برنامه تبدیل شد، بود. در آخرین سال های عمر و در حدود 60 سالگی هم مشاور آقای سید محمد خاتمی رییس جمهور اسبق در علوم و فنون تا زمان درگذشتش بود. 
آخرین روز قبل از سکته قلبی در سال 79 در جلسه مربوط به توسعه فناوری‌های گاز طبیعی برای اتوبوس‌های کشور حضور یافته و سرسختانه از گاز طبیعی به عنوان سوختی پاک دفاع کرده بود. او اگر چه بارها با مخالفت روبرو می شد ولی همیشه برخوردی صبورانه داشت. حالا پس از گذشت سال ها از فقدانش، جالب است یکی نقشش را در پیشنهاد اصل 50 قانون اساسی نفی می‌کند و دیگری او را فاقد تخصص محیط زیستی می‌داند و جزو خودروسازان، در حالی که هیچکدام از اینها صحت نداشت.
او البته همیشه از نقد استقبال می‌کرد، ولی نقد هم چارچوبی دارد که متشکل از انصاف، پرهیز از تهمت و دروغ و حرکت بر مسیر اطلاعات صحیح است.