به دنبال اخباری که منتشر شده باید تاکید کنم در مورد محیط بانانی که مشکل حقوقی دارند سازمان تمام موارد را با وکلای قوی دنبال می کند، ولی طرح مسائل در شبکه های اجتماعی و رسانه ها می تواند در گرفتن رضایت مشکل آفرین شود. 

در مورد سیرک هم مصاحبه اخیر مدیر کل حفاظت محیط زیست استان البرز نشانگر مواضع سازمان است و شبهاتی که مطرح شده را پاسخ می دهد. متن مصاحبه را عینا برای دوستان در زیر می آورم:

1393/6/13: سیرک « قهرمانی» به دستور محیط زیست البرز پلمپ شد

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز اعلام کرد: پس از تایید گروه کارشناسی و بهبود وضعیت نگهداری و سلامت حیوانات سیرک و رعایت استاندارد محیط زیست، با نمایش سیرک قهرمانی در کرج به مدت 20 روز موافقت شد و پس ازطی این مدت، علیرغم مراجعات مکرر مسئولان سیرک، با ادامه فعالیت آن مخالفت و به دستور محیط زیست، سیرک قهرمانی توسط شهرداری کرج پلمب شد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست پام، حسین محمدی با اعلام این مطلب ، ضمن تقدیر از حساسیت، پیگیری و نگاه دلسوزانه رسانه ها و تشکل های مردمی و دوستداران محیط زیست وفعالان حقوق حیوانات در قبال فعالیت سیرک ها و انتقال چالش ها و معضلات زیستی به مسئولان به منظور رفع آنها، گفت: در حفظ محیط زیست و رعایت قوانین و ملاحظات زیست محیطی با هیچ کس مماشات نمی کنیم .


محمدی با تاکید بر اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در پی ارتقای تعامل با رسانه ها و سمن ها برای بررسی و پیگیری چالش های موجود در حوزه محیط زیست است، افزود: از رسانه ها و سمن ها می خواهیم در شکل گیری این اعتماد دو طرفه کمک و به تصمیم های اتخاذ شده از سوی مسئولان سازمان اعتماد کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز در خصوص مجوز برپایی سیرک قهرمانی در کرج گفت: مجوز فعالیت این سیرک را پس از 4 ماه و بعد از تایید کارشناسان مبنی بر رعایت شرایط نگهداری حیوانات ، تنها برای 20 روز صادر کردیم و کلیه مدارک و مستندات و مکاتبات صورت گرفته با مسئولان سیرک مبنی بر رعایت ضوابط و مقررات و رعایت دستور العمل، نیز موجود است .

وی با تاکید بر اینکه سیرک ها موظف به رعایت حداکثری ملاحظات زیست محیطی و استانداردهای منطبق با شاخص های جهانی هستند، گفت: پس از 4 ماه، تمام آزمایشات و نمونه برداری های مربوط به حیوانات سیرک قهرمانی انجام شد و هیچ نوع بیماری گزارش نشد و این برای نخستین بار در کشور بود که حیوانات سیرک مورد آزمایشات ویروسی، انگلی و باکتریایی که شاخص آنها بیماری مشمشه (نوعی بیماری تنفسی در شیرها)، اچ آی وی و هاری بود، قرار گرفتند تا حیوانات از هر نظر مورد معاینه و آزمایش قرار گیرند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز با رد ادعای برخی رسانه ها مبنی بر اینکه شهرداری فعالیت سیرک قهرمانی را متوقف کرده است، آن را ناشی از عدم اطلاع دقیق برخی رسانه ها و فعالان حقوق حیوانات از موضوع عنوان کرد .

محمدی با بیان اینکه محیط زیست ، فرمانداری، شهرداری و نیروی انتظامی البرز کاملا هماهنگ هستند، تصریح کرد: مجوز برپایی سیرک را شهرداری نمی دهد و مقام مجاز برای فعالیت سیرک ها محیط زیست است و این سیرک 4 ماه معطل مجوز سازمان حفاظت محیط زیست بود تا پس از تایید گروه کارشناسی و بهبود وضعیت نگهداری و سلامت حیوانات سیرک و رعایت شاخص های استاندارد محیط زیست و اخذ تعهد از مدیران سیرک قهرمانی با نمایش این سیرک در استان البرز به مدت 20 روز موافقت شد و لذا اکنون مهلت فعالیت 20 روزه این سیرک در کرج پایان یافته است و علیرغم مراجعات مکرر مسئولان سیرک ، با ادامه فعاایت این سیرک مخالفت کردیم.

محمدی در این باره توضیح داد: مسئولان این سیرک اوایل اردیبهشت سال جاری به کرج آمدند و تقاضای صدور مجوز کردند اما به علت شرایط بد نگهداری حیوانات و اتفاقات پیرامون این سیرک که اعتراض دوستداران و حامیان حیات وحش را در پی داشت، مجوز صادر نشد.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز تاکید کرد: شرط ما برای صدور مجوز، رعایت استانداردهای لازم برای نگهداری حیوانات و دریافت گواهی سلامت برای تک تک حیوانات سیرک از سوی دامپزشکی بود که پس از تایید کارشناسان، به شرط رعایت استانداردها ، مجوز فعالیت 20 روزه به این سیرک داده شد .

وی با اشاره به وضعیت سیرک ها با بیان اینکه متاسفانه امروزه سیرک ها محل حیوان آزاری شده است، اظهار داشت: باید به سمت و سویی حرکت کنیم که افراد حیوانات را در فضاهای دائمی مثل باغ حیات وحش نگهداری کنند و به جای فعالیت در سیرک ، باغ وحش دایر کنند تا مطابق با استانداردها، جنبه های آموزشی و فرهنگسازی حفاظت از حیوانات و حیوان دوستی در جامعه ترویج شود که این امر یک شبه به دست نمی آید؛ باید قدم ها برداشته شود و به تدریج این افراد توجیه شوند که حیوانات را نباید در سیرک به کار گیرند و در شرایط نامناسب نگهداری کنند.

مدیرکل حفاظت محیط زیست استان البرز گفت: من نیز مانند دوستداران حیات وحش با نفس سیرک مخالفم اما تا زمانیکه مجوز این فعالیت داده می شود ملاک برپایی رعایت ضوابط و استانداردهاست.

محمدی خاطر نشان کرد: در طول زمان باید با فرهنگ سازی علاقه مردم به سیرک رفتن را از بین برد و جایگزین های بهتری در نظر گرفت تا بتوان تمام سیرک های کشور را تعطیل کرد.