28 بهمن 93 

اولین برنامه چهارشنبه در سفر اهواز حضور در اداره هواشناسی بود که آنجا درباره نحوه هماهنگی برای اجرای مصوبه دولت میان دستگاه های دولتی صحبت و قرارهایی گذاشته شد. همراهان در این سفر مهم زیاد بودند؛ آقای جلالی رییس سازمان جنگل ها و مراتع کشور، آقای کشاورز معاون وزارت جهاد کشاورزی، آقای میدانی معاون آب وزارت نیرو، آقای نجار معاون وزارت کشور، آقای پرهیزگار رییس سازمان هواشناسی کشور، آقای متصدی معاون سازمان حفاظت محیط زیست، آقای شعاعی مدیر ملی مقابله با گرد و غبار. همچنین جمعی از خبرنگاران عزیز.

ابتدا در افتتاحیه کنفرانس علوم و مهندسی محیط زیست دانشگاه شهید چمران شرکت کردیم و آنجا مطرح کردم که موضوع تغییر اقلیم خیلی جدی است و همه منطقه شمال آفریقا و غرب آسیا را متاثر کرده است. در مورد پیش نویس توافق جدید جهانی هم صحبت کردم و راه حل های آن که باید در سطح محلی نیز دنبال شود. از جمله پیش بینی حادثه، آمادگی برای مواجهه با طوفانن ها و وقایع شدید آب و هوایی و انطباق، کاهش تولید گازهای گلخانه ای که به این روند دامن می زند و نیز ضرورت مقابله با عوامل آن به صورت علمی. گفتم خوشبختانه سازمان جنگل ها و مراتع در این زمینه سابقه دارد، ولی اینبار باید با همکاری مردم و جوامع محلی اقدام شود تا مالچ و بوته کاری سرعت بیشتر یابد. استفاده از تجربیات کشور های دیگر که طوفان های گرد و خاک دارند هم پیشنهاد شد. بعد از اجلاس برای بازدید با بالگرد رفتیم به سوی ماهشهر و هندیجان برای بازدید از کانون های داخلی تولید گرد و غبار. در این پرواز ده ها هزار هکتار اراضی دیم را دیدیم که ... 

 


به دلیل کاهش شدید بارندگی حدود ده سال است کشت نمی شود و اکنون میتواند منشا غبار باشد. با جوانان عشایر همصحبت شدیم و از مشکلات آنجا و کمبود آب پرسیدیم. بعد از گشت هوایی جلسه استانی مقابله با گرد و غبار با حضور همه دستگاه ها برگزار شد و هر دستگاهی گزارش خود را ارایه داد و مشخص شد خوزستان در سال جاری ۴٨٪ کاهش بارندگی داشته است. مشکلات ناشی از سدها و طرح های انتقال آب هم مطرح شد. 

بسته اجرایی دولت شامل تکالیف و اقدامات هر بخش به همراه اعتبارات آن را در این جلسه تشریح و پیشنهاد سازمان های مردم نهاد استان را نیز برای نظارت بر اجرای آن مطرح کردم که تصویب شد. ستاد به طور منظم به ریاست استاندار برای اجرای مصوبه و برنامه جلسه خواهد داشت. 

خب، این پست طولانی شد، الان کاری دارم و باید بروم تا بعد بقیه سفر را توضیح دهم. ضمن تشکر همراهی مردم و همکاران دولتی و غیر دولتی و خبرنگاران، به اهم بندهای مصوبه اینجا اشاره می کنم تا اگر فرصت تکمیل گزارش سفر نشد، نکات مهم ذکر شده باشد. 

در این زمینه دولت به گونه ای برنامه ریزی کرده تا با اقدام های کوتاه مدت در مدت باقی مانده امسال و سال آینده بتوان بخشی از مشکلات را حل کرد. در این چارچوب جدولی از سوی دولت پیش بینی شده تا اعتباراتی را برای اجرای برخی اقدام های فوری برای کاهش اثرات گرد و خاک ها اختصاص دهد.

سازمان هواشناسی مکلف است نسبت به شناسایی و اولویت بندی کانون های بحران زای گرد و خاک در خوزستان اقدام و اطلاع رسانی لازم را بموقع به مردم انجام دهد.

وزارت امور خارجه مکلف شده با هماهنگی های لازم با کشورهای همسایه زمینه مذاکرات برای حل مشکل گرد و غبارها را فراهم کند.

سازمان جنگل ها و مراتع کشور مکلف شده اقدام های لازم شامل مالچ پاشی و نهالکاری را در ۳۰هزار هکتار از اراضی بیابانی خوزستان که کانون های بحران زا هستند انجام دهد.

وزارت نفت موظف است در محل هایی که ناشی از فعالیت های نفتی است مکلف است عملیات تثبیت شن ها را انجام دهد.

وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی مکلف شده است تا نسبت به تجهیز آزمایشگاه ها و بیمارستان ها اقدام های لازم را انجام دهد.

تمام این اقدام ها با نظارت استانداری خوزستان انجام می شود و دستگاه های مربوطه باید گزارش اقدام های خود را به نماینده عالی دولت در استان ارائه دهند.