ایلنا: عضو شورای شهر تهران گفت: ‌در انتخاب رشته‌های امسال، بسیاری از رشته‌های دختران حذف و تفکیک جنسیتی صورت گرفته است این اتفاق با آموزه‌های دینی و قانون اساسی ما مغایرت دارد . 

به گزارش خبرنگار ایلنا، معصومه ابتکار رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر تهران در جلسه امروز شورای شهر تهران به تغییرات ایجاد شده در دفترچه‌های انتخاب رشته کنکور، اشاره کرد و افزود:‌ خانواه‌ها مراجعات متعددی داشته‌اند و از تغییرات در دفترچه انتخاب رشته کنکور امسال ابراز نگرانی کردند. 

وی تاکید کرد:‌ براساس قانون اساسی دسترسی به آموزش بدون تبعیض برای همه مشخص شده است. 

عضو شورای شهر تهران با اشاره به دو بار چاپ دوبار دفترچه انتخاب رشته، گفت:‌ این کار برای دانشجویان و خانواده‌های آن‌ها سردرگمی ایجاد کرده است که مراجع ذی صلاح و مجلس شورای اسلامی بهتر است به این موضوع رسیدگی کنند تا دختران نیز از فرصت مناسب و برابر در تحصیل برخوردار باشند.

وی همچنین با اشاره به عکس العمل شدید و مخالفت امام خمینی در خصوص کشیدن دیوار میان دانشجویان دختر و پسر در سال های نخست جمهوری اسلامی، یاد آور شد که تفکیک جنسیتی مورد تایید بنیانگزار جمهوری اسلامی نبود. 

خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران نیز در پاسخ به این اظهار نظر گفت:‌ من بار‌ها از هیات رئیسه شورا خواسته ام تا این گونه مسائل در جلسه شورا بدون حضور مسئولان مربوطه مطرح نشود. وی ادامه داد:‌ در تغییرات صورت گرفته در دفترچه‌های انتخاب رشته کنکور امسال، از کل ۲۷ هزار، رشته و محل موجود در دانشگاه‌ها تنها ۷۷ رشته و محل آنکه حدود ۳ دهم از کل رشته محل‌ها می‌شود به دلیل کار کار‌شناسی به آقایان اختصاص داده شده است. 

سخنگوی شورای شهر تهران همچنین خاطر نشان کرد:‌ اصلاح دفترچه کنکور در زمانی اتفاق افتاد که هنوز هیچ انتخابی از سوی داوطلبان صورت نگرفته بود. اینترنت فرصت مناسبی را برای مسئولان دانشگاه ایجاد کرده است تا در بازده زمانی اعلام رشته‌ها تا انتخاب رشته دانشجو‌ها، بتوانند از شواری گسترش مجوز رشته محل‌های جدیدی را اخذ کنند. 

دانشجو تاکید کرد:‌ تمام مسئولین سعی دارند ظرفیت‌های مناسبی برای پذیرش دانشجویان ایجاد شود بهتر است که با مسائل دقیق‌تر و منصفانه‌تر با آن برخورد شود. 

به گزارش ایلنا، ابتکار در ابتدای صحبت‌هایش با تسلیت به بازماندگان حادثه زلزله اخیر در آذربایجان شرقی که تخریب مناطق روستایی را در بر داشته است، اظهار کرد‌: یشنهاد می‌‌کنم اعضای شورای شهر، شهردار تهران و معاونان شهرداری نیز ۱۰ روز از حقوق خود را برای کمک به مردم حادثه دیده کمک کنند.