این عکس مربوط به دیشب، سوم فروردین، حرم امام رضا (ع) است؛ باران رحمت بر سر عزاداران حضرت زهرا (س) بارید، اگر چه بساط فرش ها را بر هم زد. جای شما خالی و عرض تسلیت.

دیروز همچنین در جمع دوستانی که در ستادهای دکتر روحانی فعالیت داشتند و به مناسبت وفات حضرت زهرا مراسمی را در هتل همای مشهد برگزار کرده بودند حاضر شدم و با اشاره به خطبه فدکیه که آن را مثال بارز و فراز درخشانی از زندگی آن حضرت می دانم، گفتم:

فاطمه (س) در شرایط ایجاد شده بعد از رحلت پیامبر(ص) و در برابر تمام حمله‌ها وتحریفات تصمیم گرفتند این خطبه را در مسجد بخوانند. این خطبه که در ادبیات عرب جایگاه ویژه‌ای دارد، کمتر در کشور ما مورد بررسی قرار گرفته، در حالی که نشان‌ دهنده تسلط ایشان به قرآن و مفاهیم الهی، همین طور آشنایی و وقوف کامل بر حوزه سیاست و شرایط اجتماعی دوران خود است. 
خطبه فدکیه ما را به تلاش برای یافتن حقیقت دعوت می‌کند، به خصوص اینکه به بحث تعقل می پردازد و تفکر را مبنای اعمال و سخنان افراد می‌ داند. این خطبه جملات بسیار برنده و تاثیرگذاری را در عین اینکه بی‌احترامی و توهین در آنها جایی ندارد، در فضای سنگین سیاسی حاکم، شجاعانه و با بصیرت بیان کرده و ضمن دفاع از حق در برابر انحرافی که اسلام را از حقیقت دور می‌کرد، به مردم هشدار می دهد. اینگونه سخنرانی و افشاگری می‌تواند الگویی برای کسانی باشد که به دنبال حقیقت هستند، و در همان حال نمی خواهند اخلاق را زیر پا بگذارند. 


امسال به عنوان سال همدلی و همزبانی باید در مسیر جبران عقب‌ماندگی‌ها قرار گیریم و با توجه به شرایط کنونی جهان و منطقه می بایست از فرصت‌های فراهم شده برای پیشرفت و سربلندی مردم و کشور استفاده کنیم. این همدلی و همزبانی البته باید از درون ما آغاز شود، سپس به اجتماع و کشور سرایت کند و بعد در مسیر اعتدال به منطقه تسری یابد. اگر چه روشن است همدلی و همزبانی به معنای نقد نکردن نبوده، بلکه منظور این است که تخریب و تهمت نباشد و دولت نیز از چنین نقدی استقبال می‌کند، چرا که سبب پیشرفت می‌شود. متاسفانه بعضی جریانات سعی بر نشان دادن ناکارآمدی دولت اعتدال دارند و برایشان مهم نیست که عدم موفقیت دولت مثلا در عرصه بین‌المللی چه هزینه‌هایی را برای مردم و نظام می تواند داشته باشد و به راحتی در این شرایط وارد فاز عملیاتی برای تخریب دولت شده‌اند. 
ادامه صحبت هایم در این جلسه در مورد فرهنگ سازی در زمینه محیط زیست و لزوم درک و ملاحظه بیشتر آحاد مردم نسبت به طبیعت بود.