در روزهای میانی شهریور ماه سفری دو روز و نیمه به هلسینکی داشتم. اولین برنامه ام در هلسینکی شرکت در کنفرانس جهانی فناوری های پاک به عنوان سخنران اصلی و پرداختن به رویکرد ایران در قبال تغییرات آب و هوایی بود. 

کنفرانس جهانی فناوری های پاک با حضور تصمیم گیران سیاسی، سرمایه گذاران بین المللی، محققان و شرکت های فعال در زمینه فناوری های سبز و پاک برگزار شده و اهم موضوعات آن درباره اصلاح فرایندهای تولید و مصرف از طریق انتقال دانش و فن آوری دوستدار محیط زیست است.حضور فعال در این نشست می تواند انتقال اینگونه فناوری ها به داخل در حوزه های انرژی، صنعت، کشاورزی و حمل و نقل کمک کند. 

سفرم به فنلاند به دعوت رسمی ' اولی رهن ' وزیر اقتصاد فنلاند صورت گرفته و طی جلسه ای که با وی داشتم برای فعالیت شرکت های فنلاندی با فناوری های پاک در ایران اعلام آمادگی کرد. 
دیدارها و مذاکراتی نیز با آقای کیمو تیلکاینن وزیر کشاورزی و محیط زیست، خانم لنیتا تویواکا وزیر تجارت خارجی و آقای پتری تلاس رییس سازمان هواشناسی، همچنین رییس و اعضای کمیته سیاست خارجی پارلمان فنلاند درباره موضوعات مورد نظر به ویژه محیط زیست داشتم. 
لینک زیر گزارشی از برنامه های روز اول در فنلاند است.  
http://www.irna.ir/fa/News/81753427/

روز دوم در هلسینکی با رییس جمهور فنلاند ملاقات و گفت گو داشتم که مشروح آن را می توانید در doe.ir بخوانید. 
بازدید از مرکز تولید برق از زباله و شرکت در جلسه میزگرد با کنفدراسیون صنایع فنلاند، همچنین ملاقات با آقای آخیم اشنایتر معاون دبیرکل سازمان ملل و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد از برنامه های دیروز بود. در ملاقات با آقای اشنایتر، موضوع سازمان دهی حقوقی به پدیده گرد و غبار که از مقیاس ملی به منطقه ای و جهانی تبدیل شده است مورد بحث قرار گرفت. به آقای اشنایندر گفتم که لازم است یونپ به تعهدات خود در این مورد برای ایجاد حرکتی حقوقی، عملیاتی و علمی مبادرت کند. قرار شد موضوع در اجلاس آتی سران برای توسعه پایدار در نیویورک و نیز در مجمع محیط زیست ملل متحد در کنیا نیز دنبال شود و الزام کشورهای جهان برای کنترل و مقابله با گرد و غبار در قالب مصوبات مورد پیگیری قرار گیرد. 
موضوع گرد و وغبار همچنین در جلسه با آقای پتری تلاس رییس سازمان هواشناسی فنلاند مطرح شد تا بتوانیم از تجربیات کارشناسی فنلاند در این زمینه استفاده کنیم.

در ادامه برنامه ها در هلسینکی، طی جلسه ای یک ساعته زمینه های همکاری بین دو کشور با رییس پارلمان فنلاند به بحث و تبادل نظر گذاشته شد. خانم ماریا لوهلا 37 ساله رییس پارلمان فنلاند است. او از همکاری های دو جانبه استقبال کرد و موضوع تشکیل انجمن دوستی ایران و فنلاند را مورد تاکید قرار داد.
همچنین با اشاره به تهدیدهای موجود برای صلح جهانی، حرکت ها برای ایجاد صلح و دوستی را در مسیر کاهش تنش ها دانست که من هم گفتم این روابط با وجود تمام تفاوت ها و تنوع فرهنگی موجود، اهمیت دارد و می تواند به صلح جهانی و توجه به مباحث بشردوستانه مثل موضوع مهم پناهندگان که ناشی از بی توجهی به مسایل حاد این منطقه است، کمک کند.
در هلسینکی دیداری هم با خانم تاریا هالونن رییس جمهور سابق فنلاند داشتم. وی هم اکنون از اعضای راهبری کنوانسیون بیابان زدایی و همچنین عضو شورای عالی سازمان ملل در موضوع توسعه پایدار است. از وی خواستم تا در مباحث بیابان زدایی و نیز توسعه پایدار به مشکلات منطقه و ایران توجه داشته باشد.
بازدید از مرکز تولید برق از زباله و شرکت در جلسه میزگرد با کنفدراسیون صنایع فنلاند، همچنین مصاحبه با روزنامه اکونومیست، شبکه یورونیوز و تلویزیون فنلاند از برنامه دیگر این سفر بود.