برای اولین بار در ۱۸ سال گذشته، آب دریاچه ارومیه کم نشد، ۴ سانتی متر هم بیشتر شد.
تراز آبی دریاچه ارومیه نسبت به سال گذشته مثبت شده و هم‌اکنون به 1270.70 متر رسیده که این تراز در مدت مشابه سال گذشته 1270.66 متر بوده است. این در حالی اتفاق می‌افتد که هر سال نسبت به سال گذشته 35 تا 40 سانتی‌متر کاهش تراز داشته ایم.
بنا به گفته مدیرکل دفتر مدیریت به‌هم پیوسته منابع آب حوضه‌های دریای خزر و دریاچه ارومیه به نقل از ایسنا برای اولین بار در طول دوره 18 ساله، تراز آبی دریاچه ارومیه نسبت به مدت مشابه سال گذشته 4 سانتیمتر افزایش یافته است. آقای مرتضی موسوی، مدیرکل دفتر یاد شده در وزارت نیرو با اشاره به اینکه از ابتدای سال آبی جاری تاکنون کل آب ورودی حدود 890 میلیون مترمکعب بوده که در مقایسه با رقم 830 میلیون مترمکعب سال قبل وضعیت مناسب است، گفت: هم‌اکنون حجم آب موجود در دریاچه ارومیه حدود 3 میلیارد متر مکعب و مساحت دریاچه به 2510 کیلومتر مربع رسیده است.


موسوی با اشاره به برنامه کنترل برداشت از آب‌های زیرزمینی حوضه ارومیه، گفت: برنامه کاهش مصرف آب زیرزمینی در حوضه آبریز ارومیه نیز اجرایی خواهد شد و طبق این طرح تمامی چاه‌های مجاز در این حوضه به کنتور هوشمند مجهز خواهند شد تا نظارت بیشتری بر برداشت آب زیرزمینی به‌عمل آید.
آقای حمید چیت چیان وزیر نیرو نیز با بیان اینکه برای سال آبی 95-94 چگونگی رهاسازی آب از سدهای واقع در حوضه دریاچه مشخص خواهد شد، گفت: در هماهنگی لازم برای اینکه به چه میزان، از کدام سد، در چه زمانی بایستی آب رهاسازی شود براساس تحقق اهداف ستاد احیای دریاچه ارومیه حرکت می کنیم.
لازم به یادآوری است که احیای دریاچه ارومیه مصوبه اولین جلسه هیات دولت یازدهم بوده و پس از آن دستگاههای مربوطه تلاش های مختلفی را در هماهنگی با ستاد احیای دریاچه ارومیه انجام داده اند. از جمله سازمان حفاظت محیط زیست در دوره جدید با تشکیل مرکز آینده پژوهشی و برنامه ریزی برای دریاچه ارومیه اقدام به برنامه ریزی برای احیا و حفاظت تالاب ها، لایروبی مسیل های ورود آب به دریاچه و همکاری با دستگاههای مرتبط برای جلوگیری از ایجاد کانون های گرد و غبار در این منطقه کرده است. جذب کمک مالی دو میلیون دلاری و کارشناسی ژاپن، آموزش کشاورزان 70 روستای حاشیه این دریاچه برای اصلاح شیوه های کشت و آبیاری و جلب مشارکت و آموزش زنان روستایی برای بهره مندی از اعتبارات خرد، همچنین پایش مستمر وضعیت دریاچه اهم اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست طی دو سال گذشته بوده است.