دوشنبه شب پس از ارایه سخنرانی ام در اجلاس سران برای تغییرات آب و هوایی، پاریس را به مقصد تهران ترک کردم. ولی خبر رایزنی ها و ملاقات ها برای بهره مندی از دیپلماسی محیط زیست در این سفر یک و نیم روزه را اینجا منتشر می کنم.


در حاشیه اجلاس با سران و شخصیت‌های سیاسی و محیط زیستی کشورهای مختلف ملاقات و با هدف پیگیری مسایل و مشکلات مشترک و همکاری ها به رایزنی پرداختم. گفت و گو با نواز شریف نخست وزیر پاکستان و نیز وزیر تغییر اقلیم آن کشور، آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان، فؤاد معصوم رییس جمهور عراق، شینزو آبه نخست وزیر ژاپن، مری رابینسون رییس جمهور سابق ایرلند و نماینده ویژه دبیرکل سازمان ملل درامورعدالت اقلیم، محمودعباس رییس حکومت خودگردان فلسطین، اشرف غنی رییس جمهور افغانستان، اوو مورالس رییس جمهور بولیوی، رییس جمهور لیتوانی، کریستینا فیگورز دبیرکل کنوانسیون تغییرات آب و هوایی، همچنین رییس جمهور سوییس، وزیر محیط زیست عمان، رییس جمهور ارمنستان، نخست وزیر یونان، پرنس موناکو، نخست وزیر ویتنام، رییس جمهور اندونزی، نخست وزیر نروژ و پادشاه سوئد از این جمله بود.

مثلا در  ملاقات با آقای اشرف غنی بر ضرورت افزایش همکاری‌های محیط زیستی به ویژه در محور هامون تاکید کردم. با پیگیری های لازم از سوی ایران، شورای انسان و کره مسکون یونسکو به زودی هامون را به ثبت بین المللی می رساند و روند ایجاد پارک صلح مرزی و مشترک ایران و افغانستان تسریع می شود. این اقدام برای احیای هامون و مقابله با گرد و غبار در منطقه سیستان بسیار مهم است. از رییس جمهور افغانستان خواستم تا پیگیر این موضوع باشند.

محورها و نکات مهم در این رایزنی را در صورت تمایل می توانید در لینک زیر بخوانید:

http://www.mojnews.com/fa/Miscellaneous/ViewContents.aspx?Contract=cms_Contents_I_News&r=1988285