گرد و غبار در بیانیه مشترک روسای جمهوری ایران و عراق

تاکید ایران و عراق برای همکاری های محیط زیستی در بیانیه مشترک روسای جمهوری دو کشور
در این بیانیه مشترک همکاری های آموزشی، پژوهشی، ایجاد پارک های صلح مرزی، همکاری در زمینه حفاظت از تالاب ها و تنوع زیستی، کاهش گرد وغبار و همکاری در مجامع منطقه ای و بین المللی برای بهبود محیط زیست برای اولین بار در صدر همکاری ها قرار گرفته است. این در حالیست که طرفین ضمن بررسی مسائل و بحران های سیاسی و امنیتی جاری در سطح منطقه، نگاه و فهم مشترکی نسبت به موضوعات مطرح شده داشته و بر ضرورت استمرار رایزنی های دوجانبه و چندجانبه برای عبور از چالش های امنیتی و تقویت مناسبات منطقه ای و مقابله با همه اشکال تروریسم و افراطی گری تأکید کردند. 
محور اصلی ملاقات من نیز با آقای ابراهیم الجبوری وزیر محیط زیست عراق، مقابله با گرد و غبار و تسریع در تشکیل کمیته دائم همکاری زیست محیطی دو کشور بود. دراین دیدار گفتم که بحران مسائل زیست محیطی و به ویژه پدیده گرد و غبار در دو کشور و منطقه نیاز به همراهی و تعامل ایران و عراق دارد و این در حالیست که ایران به واسطه کانون های خارجی به ویژه در استان های جنوبی و غربی با بحران پدیده گرد و غبار مواجه شده است.
وزیر محیط زیست عراق خواست تا با ایجاد ظرفیت در زمینه آموزش های تخصصی محیط زیستی برای کارشناسان عراقی به حل این بحران ها کمک کنیم. همین طور خواستار حمایت ایران از ثبت جهانی هورالعظیم و هورالهویزه شد. تشکیل کمیته ای مشترک پیرامون پاکسازی اروند رود از کشتی های مغروق دوران جنگ تحمیلی و کاهش اثرات تخریبی محیط زیستی این پدیده در اروند رود از دیگر توافقات بود.
همچنین قرار شد طی نامه ای مشترک از سوی ایران و عراق به آخیم اشتاینر معاون دبیرکل سازمان ملل متحد و مدیر اجرایی برنامه محیط زیست سازمان ملل متحد یونپ، موضوع شکل گیری و ساماندهی ساختار فنی مالی برای مقابله با پدیده گرد و غبار و طوفان های شن با مشارکت تمامی کشورهای آسیای غربی به رهبری یونپ طرح و مورد پیگیری قرار گیرد.
مشروح کامل این اخبار را می توانید در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست مشاهده کنید.

/ 5 نظر / 63 بازدید
سارا

خانم ابتکار خیلی ازتون ممنونم که همواره برای این مشگل گرد و غبار تلاش میکنید دورود خدا بر شما پاینده باشید

محمدی

سلام عرض میکنم خانم دکتر یادم میاد وقتی راهنمائی بودیم ما رو به اردو میبردن در بیابان های استان خوزستان و پس از پذیرائی با کمک مدیران به کشت نهال های مناسب جهت بیبانزدائی اقدام میکردیم که هم تفریح بود و هم اینکه باعث بیابانزدائی میشد. نمیدونم هنوز هم اینکار انجام میشه یا نه ولی این کار خوبیه برای اینکه همه مردمو در مشکلی که برای همه مردم پیش اومده دخالت بدیم. با آرزوی سربلندی برای شما وتیمتون و سرافرازی سید بزرگوار خاتمی عزیز

حمید راحتی

با سلام و خسته نباشید خانم دکتر عزیز : مدت زمانی است که همه رسانه ها و اقشار جامعه به نتیجه زحمات جنابعالی فکر می کنند که با همتی که شما بزرگوار داشته و دارید آرزوی همه دوستداران محیط زیست این است که شما به نتیجه دلخواه خود و دولت تدبیر و امید برسید. اما آیا به تنهایی می توانید به نظر خیر نمی شود. بعنوان یک سرباز محیط زیست خواهشمندم کمیته ای متشکل از بزرگان محیط زیست به همراه افراد خلاق و شجاع استانی تشکیل دهید و انشا الله با همت و صداقت که شما دارید موفق و سربلند خواهید شد . البته مسائل مختلف از جمله تحریم و اعتبارات سازمان سرعت را کم خواهد کرد ولی قطار اهداف شما به منزل خواهد رسید.

پروین برادران

خانم پروین برادران قهفرخی، با طرح"مالچ بیولوژیک پلیمرسلـولزی نانوسِلـوفید در تثبیت ماسه­ های روان، مهــار ریزگردها و توسعه پوشش گیاهی" منتخب بخش شـرکت­ها و فن­ آفــرینان رشـدیافتـه شنواره شیخ بهایی شد و لـوح زرین وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، جایزه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و بنیاد ملی نخبگان و تقدیرنامه جشنواره را به خود اختصاص داد. در افتتاحیه جشنواره، وزیر محترم علوم، تحقیقات و فناوری و وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات از غرفه ایشان بازدید و مراتب تقدیرخود بابت وجود چنین طرح ارزشمند و عملیاتی شده را در زمانی که ریزگردها آسیب جدی به محیـط زیست و سلامتی مردم کشور وارد کرده­ ا ند را اظهار فرمودند. این طرح، پس از طی مراحل آزمایشی در نائین، خور و بیابانک و دشت سگزی در استان اصفهان، تولید صنعتی و اجرای عملیاتی در عرصه­ های بیابانی را در ریگ بلند کاشان در منطقه کویر مرنجاب و تالاب میقان در استان مرکزی انجام داده است. از قابلیت­های طرح تهیه مواد اولیه بومی و در دسترس، تولید در محل اجرا، حذف هزینه­ های حمل و نقل و عدم نیاز به انرژی است و این قابلیت­ها ا

پروین برادران

مالچ زیستی که برای مهار ریزگردها و تثبیت شن‌های روان توسط محققان پارک علم و فناوری استان چهارمحال و بختیاری ساخته شده در دو منطقه بیابانی ریگ بلند کاشان و تالاب میقان اراک مورد آزمایش قرار گرفت و موفق به دریافت تاییدیه‌ از سوی دو دانشگاه و سازمان جنگل‌ها، مراتع وآبخیزداری کشور شد. دکتر پروین برادران، مجری طرح در گفت‌وگو با خبرنگار فناوری ایسنا اظهار داشت: مالچ پلیمری سلولزی نانو سولفید به عنوان جایگزین مالچ نفتی در تثبیت ماسه‌های روان، مهار ریزگردها و توسعه پوشش گیاهی قابل استفاده است. وی با بیان اینکه این محصول از پلیمرهای سلولزی و کاملا طبیعی و از جنس گیاهان است، اظهار داشت: پس از کاشت درختچه‌ها در مناطق بیابانی مورد نظر این مالچ طبیعی بر روی سطح اسپری خواهد شد. برادران با بیان اینکه این محصول بی رنگ و بی بو است، خاطر نشان کرد: این مالچ پس از پاشش به سرعت خشک می‌شود و رنگ طبیعت را به صورت رنگ طبیعی باقی می‌گذارد. مجری طرح ادامه داد: مالچ تولید شده خصلت هیدروژلی دارد که این ویژگی سبب می شود رطوبت هوا را جذب کند و در اختیار گیاه قرار دهد؛ ضمن آنکه در طول روز مانع از تبخیر شدن آب گیاهان خواهد شد؛ لذا گیاه