پل های پشت سر خراب شده اند

کلیه خطوط خودرو کشور باید تاییدیه نوع TA و انطباق تولید COP را به طور ادواری از سازمان حفاظت محیط زیست دریافت کنند. در دوره ای این بهانه بود که چون بنزین استاندارد نیست نمی توان استاندارد یورو 4 را در خودروها اجرا کرد. با روی کار آمدن دولت یازدهم اعلام کردیم که دوران مماشات به پایان رسیده و براساس مصوبه اردیبهشت 93 دولت برای کاهش آلودگی هوای کلان شهرها، استاندارد سوخت توسط وزارت نفت و استاندارد خودروها با نظارت وزارت صنعت باید اجرا شود. برای این اقدامات برنامه زمان بندی هم تعیین شد. از اوایل امسال با حذف بنزین های آلوده وعرضه بنزین یورو 4، قدم اول برداشته شد و از اول مهرماه هم خودروها مکلف شدند استاندارد یورو 4 دریافت کنند. 

روز دوشنبه آقای دکتر متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان اعلام کرد «در این مرحله از کنترل، هفت نوع خودروی داخلی تا زمان رفع مشکل آلایندگی خود شماره گذاری نمی شوند».

اینها البته قدم های اول است و راهی طولانی در پیش داریم. مراحل اجرای مصوبه که در تصویر با رنگ سبز مشخص شده کاملا به اجرا در آمده و بقیه مراحل در حال اجراست. هر ماه کار گروه ملی کاهش آلودگی هوا به عنوان ساز و کار مدیریت منسجم و راهبردی این برنامه، جلسه دارد و هر کلان شهر هم برای خودش جلسات استانی برگزار می کند تا مصوبه رصد و احیانا عیب یابی شود و به تدریج شاهد بهبود شاخص های هوا باشیم.

خوشبختانه تاکنون کاهشی جدی و مشهود در بحث بنزن و گوگرد در هوا رخ داده که از دستاوردهای بزرگ این تلاش ملی به حساب می آید. به  همه همکاران در بخش های مختلف دولت و بخش غیردولتی، خدا قوت می گویم. فشارها و تهمت های زیادی به سازمان زده شد که عقب نشینی کند، ولی به لطف خدا و حمایت مردم و همکاری آنها پیش می رویم. پل های پشت سر خراب شده اند و راهی جز پیشرفت نداریم ...

/ 5 نظر / 33 بازدید
nima

با سلام با تشکر از اینکه در این دولت به مسئله آب و دریاچه ها اهمیت میدهید خواهشمند است به دریاچه بختگان و طشک هم در استان فارس توجه کنید زیرا در صورت تداوم خشکی این دو دریاچه باد نمکهای آنها را در زمین های مرغوب پخش خواهد کرد و مساحتی تقریبا به اندازه دو برابر کشور سنگاپور از زمین های مرغوب غیر قابل کشت خواهد شد .

M

با سلام خدمت خانم دکتر ابتکار عزیز. برا سال جدید پیشنهادی داشتم اینکه یک واحد درسی به اسم آشنایی و مراقبت از محیط زیست که مثل درسای دیگه الزامی باشه در مدرسه و دانشگاه گذاشته بشه چون واقعا" به نظر من تو این جامعه که هستیم مراقبت از محیط زیست از همه چیز واجبتره اگه مردم آَشنایی نداشته باشن تخریب منابع طبیعی و محیط زیست زودتر اتفاق میوفته.همم که مشکل همه فارغ التحصیلان محیط زیست حل میشه میتونن معلم باشن مدرس دانشگاه باشن چون الان واقعا" فارغ التحصیلان محیط زیست کلا" تو مشکل هستن و ناامید.البته این پیشنهاد رو بخاطر بیکاری خودم نگفتم آشنا نبودن و بد رفتاری خیلیا با محیط زیست بهم برخورد .زندگی همه ماها قبل از ریاضی و هندسه و ادبیات به منابع طبیعی و محیط زیست وابسته است البته این رشته ها هم در جای خود ارزشمندن.الان دیگه مردم هم محیط زیست رو نادیده میگیرن همم با فارغ التحصیلان محیط زیست برخورد خوبی ندارن.چون واقعا" آشنایی ندارن

محیط زیست ماندگار

سلام علیکم امروز خبر لزوم بازنگری قوانین جرایم را دیدم بنظر می رسد باید ضرر و زیانها باید تبدیل به دیه ای گردد که همه ساله بر اساس قیمت گذاری قوه قضاییه تغییر خواهد نمود

محمد حامد

سلام خانم دکتر با آرزوی موفقیت شما در صیانت از محیط زیست ارزشمند ایران زمین. [گل]

زینب

سلام خانم ابتکار جونم منم ی وب زدم ب عشق شما و شرکت در مسابقه وبلاگ نویسی می دونم برنده نمیشم چون ب مهدویت و حجاب واین جور چیزا بیش تر بها میدن خوش حال میشم یعنی ذوق مرگ میشم در واقع اگه ی سر بهم بزنید میدونم میاید چون دل ب دل راه داره منتظرمااااا(تو را من چشم در راهم)