سفر به اسلو

همچنین در ملاقات با وزیر آب و هوا و محیط زیست نروژ خانم تینه سوندتوفت بر ضرورت همکاری های دوجانبه تاکید کردم و با اشاره به اهمیت موضوع تغییرات آب و هوایی خواستار همگرایی هر چه بهتر برای مقابله مناسب با مسئله تغییر اقلیم شدم.
وزیر محیط زیست نروژ هم با اشاره به اهمیت جایگاه و تلاش های ایران برای حل معضلات محیط زیستی به خصوص در منطقه، خواستار ایجاد زمینه های همکاری با جمهوری اسلامی ایران شد.
یکی از برنامه ها شرکت و سخنرانی در مرکز تحقیقات محیط زیست و تغییر اقلیم و در جمع نمایندگان موسسات تحقیقاتی، اجرایی و بخش خصوصی به منظور همکاری های محیط زیستی بود. رییس این مرکز تحقیقات، معاون وزیر خارجه نروژ و و نمایندگان بخش خصوصی نروژ نیز در این نشست صحبت کردند و من هم با اشاره به برنامه های دولت تدبیر و امید و توجه ویژه آن به حوزه محیط زیست بر رویکرد اخیر ایران در زمینه تقویت دیپلماسی محیط زیست در دنیا و منطقه تاکید کردم. همین طور با اشاره به راه اندازی صندوق ملی محیط زیست و اصلاح رویکرد نمایشگاه بین المللی محیط زیست، این دو عرصه را ابزار مهم تشویقی برای بخش های اقتصادی عنوان کردم. 
در این جلسه چند گزارش در مورد فناوری های جدید سبز از سوی نروژی ها ارایه شد. از جمله نوعی فناوری که به وسیله انرژی خورشیدی دستگاههای آب شیرین کن و کشت گلخانه ای را در منطقه ای بیابانی راه اندازی کرده اند. برخی شرکت هایی هم که سابقه همکاری با ایران داشتند تجربیات خود را بیان کرده و قرار شد کار گروهی فنی برای همکاری ایجاد شود. 
همچنین در دیداری با اعضای کمیسیون سیاست خارجی پارلمان نروژ درباره همکاری های متقابل دو کشور در زمینه های مختلف محیط زیستی، بین المللی، منطقه ای و دو جانبه گفت و گو شد. بر نقش جمهوری اسلامی ایران برای حفاظت از محیط زیست منطقه تاکید کردم و ضرورت توجه جامعه بین الملل به آثار تغییرات آب و هوایی مانند گرد وغبار را مورد اشاره قرار دادم. 
با وزیر امور خارجه هم دیدار داشتم و از وی خواستم برای حل مشکلات دانشجویان ایرانی در نروژ تلاش کند. 
مصاحبه و پاسخ به سئوالات خبرنگاران متعدد هم که در سفرها اجتناب ناپذیر است.
 
/ 0 نظر / 82 بازدید