بازگشت به تهران

***تاکید بر مواضع ایران در جلسه عمومی مجمع محیط زیست ملل متحد و شرکت در نشست گروه 77
معاون رییس جمهور ایران در جلسه عمومی مجمع محیط زیست ملل متحد در روز جمعه دیدگاهها و مواضع کشور را مورد تاکید قرار داد. 
وی گفت: برای نمایندگان دولت ها، همانند من که شاهد تکاملUNEA مجمع محیط زیست ملل متحد و ایجاد SDGs اهداف توسعه پایدار بوده اند، این نشست تحقق رویاهایی است که مدت هاست روی کاغذ منتظر آن بودیم و امیدواریم در عمل نیز شاهد آن برای جهانیان باشیم .
ابتکار با تاکید بر برخی نکات که انتظار می رود در بیانیه و همچنین گزارش SDGs منعکس شود، گفت: امروزه بشر با تهدیدات اساسی مواجه است که نه تنها ناشی از تخریب محیط زیست، بلکه به خاطر جنگ های مداوم، ناامنی و تروریسم در بسیاری از نقاط جهان است. بنابراین صلح یک پیش نیاز برای توسعه پایدار و تحقق دستورکار جهانی محیط زیست به شمار می رود. 
وی افزود: روابط متقابل صلح و توسعه پایدار به درستی در پیش نویس SDGs به آن پرداخته نشده و ما نیاز به پاراگرافی قوی برای اقدام در این خصوص داریم. 
نماینده ایران خاطر نشان کرد در تضمین یک زندگی درخور برای همه، نه تنها نیاز به ایجاد انگیزه میان سیاست گذاران و عموم مردم در مسایل اقتصادی و اجتماعی داریم بلکه در سطحی بالاتر از آگاهی، نیاز به دوستی و حفظ ارزش های معنوی و اخلاقی وجود دارد. این نوع دوستی، تغییرات جدی در الگوی مصرف و نگرش کشورهای توسعه یافته و همچنین ظرفیت سازی و تقویت کشورهای درحال توسعه در مدیریت پایدار منابع را طلب می کند. 
معصومه ابتکار افزود: مسئله دیگر، نیاز به تلاش بیشتر در ادغام دیدگاه محیط زیستی در گزارش ها و سیاست های اقتصادی و توسعه ای جهانی است. هنوز بسیاری از گزارش ها و خط مشی ها را می بینیم که به طور کلی فاقد چشم انداز سبز هستند. جاری سازی سیاست های محیط زیستی در هر دو سطح ملی و جهانی ضروری به نظر می رسد. همچنین نتیجه گیری از چشم انداز توازن جنسیتی در SDGs ، باتوجه به نقش مهمی که زنان در مدیریت منابع وشکل گیری خط مشی ها و نگرش ها و همچنین رفتار عمومی دارند، لازم است. 
وی گفت: می خواهم رویکرد دور اندیشی دکتر روحانی، ریاست محترم جمهوری اسلامی ایران را در هدایت یک استراتژی ملی برای توسعه پایدار و اقتصاد سبز با شما به اشتراک گذارم. همچنین در پایان علاقه مندم مجددا به حل مشکلات کشوری و تعهد به ارتقای دستور کار جهانی محیط زیست تأکید نمایم.

*** معاون رییس جمهور کشورمان پس از این نشست، در جلسه مذاکراتی گروه 77 که کشورهای در حال توسعه آن را تشکیل می دهند شرکت کرد. 

***ملاقات رسمی با رییس جمهور کنیا
معصومه ابتکار در ملاقات رسمی با آقای کنیاتا رییس جمهور کنیا که با حضور وزیر محیط زیست آن کشور صورت گرفت ابتدا از میزبانی کنیا برای این مجمع بزرگ جهانی تشکر کرد. 
وی خواستار بهبود و ارتقاء روابط دو جانبه در زمینه هایی مانند اکوتوریسم، مدیریت حیات وحش و مناطق حفاظت شده و نیز در حوزه های علمی و پژوهشی شد. 
ابتکار همچنین با ابراز تاسف از حادثه اخیر تروریستی در کنیا، بر ضرورت حفظ صلح و امنیت و مقابله با افراطی گری تاکید کرد. 
رییس جمهور کنیا نیز در این ملاقات با اشاره به اهمیت روابط دو جانبه و تاریخ روابط و علائق مشترک دو کشور بر لزوم بهبود روابط در زمینه های مختلف تاکید و برای ملاقات با آقای دکتر روحانی رییس جمهور ابراز علاقه مندی کرد. 

*** دیدار با بانکی مون دبیرکل سازمان ملل متحد
معصومه ابتکار معاون رییس جمهور در آخرین ساعات حضور خود در نایروبی با دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و و گفت و گو کرد.
دکتر ابتکار ظهر شنبه به تهران رسید.

 

/ 0 نظر / 69 بازدید