آتش و جنگل و مردم

ظهر گذشته بود که خبر رسید درختان ارس دست کاش در منطقه ای تحقیقاتی و در اختیار موسسه تحقیقات سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری در استان البرز آتش گرفته است. مدیران سازمان پیگیر مسئله بوده و می گفتند ظاهرا باعث این اتفاق افرادی بوده اند که برای تفریح وارد منطقه شده و آتش روشن کرده اند و به دلیل وزش باد و خشک بودن منطقه آتش گسترش یافته است. 
با شدت گرفتن گرما و خشکی هوا اینک همه عرصه های جنگلی کشور مستعد آتش سوزی های وسیع است. به خصوص که بارندگی و رطوبت نیز کاهش یافته و بنابراین حتی گاه یک ته سیگار می تواند جنگلی را به آتش کشد. چه رسد به اینکه برای تفریح و پخت و پز آتش روشن کنیم و بدون اطمینان از خاموش شدن کامل و قطعی آن محل را ترک کرده باشیم. 
ساعتی پیش البته خوشبختانه خبر رسید که با تلاش محیط بانان و جنگل بانان، نیروهای بخشداری، ستاد مدیریت بحران، هلال احمر و بسیج منطقه، همچنین اعزام بالگرد امدادی آتش کنترل و مهار شده و تنها برای بخشی از منطقه غیرجنگلی در ارتفاعات با پوشش مرتعی هنوز تلاش ها ادامه دارد. 
ضمن تشکر از همه کسانی که امروز خود را این چنین به حفظ سرمایه های ارزشمند ملت گذراندند باید تاکید کنم که ماههای گرم سال در همه جای دنیا ماههای بحرانی برای جنگل ها به حساب می آید و هر از چندی شاهد اخبار در این زمینه در نقاط مختلف جهان هستیم. همین هشدارها باید مردم ما را بیش از پیش بر این دارد که در سرزمینی خشک و نیمه خشک مانند ایران در قبال هر تک درختی احساس مسئولیت کنیم، چه رسد به عرصه های جنگلی.

/ 1 نظر / 9 بازدید
فرزاد باقي پور

سلام براي ما خبر حريق در پارك ملي لار واقعا ناراحت كننده بود ولي ناراحت كننده تر از آن اين بود كه مسئولان استان مازندران تاكيد داشتند كه بيشترين كار در اطفاء حريق از سوي اين استان اتفاق افتاده و بالعكس مسئولان استان تهران هم تاكيد داشتن كه عمليات اطفا حريق از سوي آن استان بود كه در اينجا بحث حفاظت و حمايت از منابع طبيعي و محيط زيست خيلي كمرنگ است. من سعي دارم در وبلاگم، در كنار معرفي روستايم -گت كلا- فرهنگ حفاظت از منابع طبيعي و محيط زيست كشورم رو نهادينه كنم. خوشحال ميشم اگه به وبلاگم سر بزنيد. وبلاگ روستاي ييلاقي گت كلا-مازندران آمل www.gatkolayesabz.blogfa.com