شمال کشور و تلاش برای حل مشکلات

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست به وضع زباله های استان گیلان اشاره کرد و افزود: روزانه حدود ٢٠٠٠ تن زباله در استان گیلان تولید می شود که حدود ۴٠٠ تن آن به کود کمپوست تبدیل می شود و مابقی آن دفن می شود.
وی دفن این میزان زباله را در طبیعت شایسته کشورمان ندانست و خاطرنشان کرد: در تلاشیم تا با یک برنامه ریزی ویژه مشکل دفن پسماند در استان را حل کنیم.
لازم به ذکر است مرکز دفن زباله سراوان از سال ۶٣ فعال است و روزانه حدود ۶٠٠ تن زباله در این منطقه دفن می شود. ارتفاع زباله دفن شده در این منطقه که دور تا دور آن جنگلی است بعضا به ١٠٠ متر می رسد و سازمان محیط زیست در تلاش است تا به دفن ٣٠ ساله زباله در این منطقه که همواره مورد انتقاد دوستداران و کارشناسان محیط زیست بوده است با اتخاذ تدابیر جایگزین پایان دهد.
***تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند از پرداخت سود بازرگانی معاف می شوند
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در گارگروه مدیریت پسماند استان گیلان از معافیت پرداخت سود بازرگانی تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند در کشور با تصویب دولت خبر داد.
وی افزود: در این مصوبه 15 فعالیت برای حل مشکل پسماندها در کشور در نظر گرفته شده است که مهمترین آنها اختصاص ردیف اعتباری مشخص از سوی دولت برای ساماندهی پسماندها در بودجه های استانی و ملی است.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: همچنین افزایش سقف خرید تضمینی برق از نیروگاه های زباله سوز، بازنگری در ضوابط استقرار زباله سوزها در استانهای شمالی و معافیت پرداخت سود بازرگانی تجهیزات و تاسیسات مدیریت پسماند در کشور از دیگر بندهای مهم این مصوبه است که پس از تصویب نهایی کمیسیون اصلی کلانشهرها برای تصویب به هیات دولت رفته و اجرایی می شود.
وی گفت: همچنین بر اساس توافق صورت گرفته با رییس صندوق توسعه ملی متقاضیان پروژه های زیست محیطی تسهیلات ریالی ١۵ درصد و ارزی ۶ درصد از این صندوق می گیرند که در این راستا شهرداری ها نیز امکان استفاده از تسهیلات را دارند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از پرداخت اعتبار طرح های مطالعاتی استان ها در خصوص ساماندهی زباله خبر داد و گفت: سازمان حفاظت محیط زیست ضمن حمایت از این طرح ها اعتبار مورد نیاز آنها را تامین می کند.
وی در پایان تاکید کرد: متاسفانه در حل برخی معضلات زیست محیطی زمان نداریم و باید هرچه سریعتر با امکانات موجود بیشترین بهره وری را داشته باشیم.
***تشکیل اولین کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های کشور
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست در جلسه کارگروه ساماندهی رودخانه های استان گیلان از تشکیل نخستین جلسه کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان خبر داد.
متصدی افزود: کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان با هدف بررسی، پایش و ارایه راهکارهای مناسب کنترل آلودگی ها و ارتقای کیفیت آب رودخانه ها تشکیل می شود.
وی گفت: ریاست این کارگروه با استاندار و دبیری آن با اداره کل محیط زیست گیلان است. از سوی دیگر شهرداری ها، سازمان آب منطقه ای و آب و فاضلاب نیز از دیگر اعضای اصلی این کارگروه هستند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست تصریح کرد: کلیه دستگاه ها موظفند وظایف خود را در زمینه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان انجام داده و سازمان حفاظت محیط زیست نیز نسبت به ارزیابی عملکرد آن ها اقدام می کند.
وی گفت: در عین حال کارگروه حفاظت و احیای رودخانه های گیلان موظف است نسبت به تدوین برنامه اجرایی و زمانبندی اجرای سیستم تصفیه فاضلاب و ساماندهی وضعیت رودخانه های استان اقدام کند.
معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست از تامین اعتبار برای مطالعات زیست محیطی ٣ رودخانه مهم گیلان شامل زرجوب، گوهر رود و سفید رود خبر داد و افزود: تعیین کانون های انتشار آلودگی، تعیین وضعیت کمی و کیفی موجود آب رودخانه ها، پیشنهاد راهکارهای اجرایی برای کاهش آلودگی در یک برنامه مشخص زمانبندی شده و پایش مستمر این رودخانه ها برای تعیین عملکرد راهکارهای پیشنهادی مهمترین دستورکارهای طرح های مطالعاتی رودخانه های گیلان است.
وی از ارسال نامه ای به رییس سازمان برنامه و بودجه برای اختصاص بودجه خاص برای ایجاد سیستم تصفیه فاضلاب استانهای شمالی خبر داد و گفت: در این نامه خواسته شده است اختصاص اعتبار برای تصفیه فاضلاب با اولویت رودخانه های زرجوب و گوهر رود صورت گیرد.
***دانشگاه گیلان، آزمایشگاه معتمد سازمان حفاظت محیط زیست می شود
همچنین طی مراسمی با حضور دکتر سعید متصدی - معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست و دکتر احمد رضی - رییس دانشگاه گیلان تفاهم نامه همکاری این دانشگاه با اداره کل محیط زیست استان گیلان به امضا رسید.

/ 1 نظر / 35 بازدید
علیرضا

سلام امیدوارم با تلاشهای پیگیر حضرتعالی وهمکاران این مسئله مرتفع شود. یادم اومد که تو ایام عید94 به زادگاهم رفته بودم یکی از روزها در حال گذر از جاده استانه به لشته نشاء کنار جاده آسفالت درست در دوطرف جاده به عرض 5-6 متر لاشه دو شغال نر وماده رو دیدم ایستادم صحنه دلخراشی بود این حیوانات حتما جهت تامین قوت وغذا شب هنگام از بیشه زار اطراف بیرون زده بودند شاید هم برای توله هاشون بنظرم اومد که حتی حیوان ماده بارداره جوری ناراحت شدم که روزبعد با حفاظت محیط زیست رشت تماس گرفتم و خب تعطیلات بود و نتونستم حرفم رو برسونم فرصت رو غنیمت دونستم که خدمتتون خاطرنشان بشم کاش ایام عید که تردد وسایل نقلیه درجاده های شمالی زیاد هست اطلاع رسانی ازطریق رسانه بخصوص تلویزیون ( زیر نویس ) انجام بشه اینها در چرخه زیست محیطی نقش خوبی دارند . روز 12 فروردین هم یه خانواده از بستگان در اتوبان جدید قزوین - رشت بعد از عوارضی دم دمای صبح برای اینکه لاشه یه حیوان رو رد کنند با سمند با سرعت معمول صد تا به گارد ریل برخورد میکند و خدا بهش رحم کرد که جراحتشون در حد کوفتگی و زحم دست وپا وصورت بود اگر حتی سر نشین عقب کمر بند نبسته بودند