برنامه های روز اول سفر دو روزه به ایتالیا

البته امضای تفاهم نامه ها در هر دولتی صورت می گیرد، ولی تلاش من و همکارانم این است که تفاهم نامه های جدید به اقدامات عملی و مفید برای مردم دو طرف بینجامد. به همین خاطر در اینجا خلاصه ای از جزییات مفاد تفاهم نامه با ایتالیا را که چند ماه روی آن کار شده تا هدف ما را محقق کند، منتشر می کنم.

این تفاهم نامه با عنایت به حق همه کشورها در حفاظت از محیط زیست خود برای تقویت بهره برداری منطقی از منابع طبیعی، با یادآوری عضویت جمهوری اسلامی ایران و جمهوری ایتالیا در کنوانسیون چارچوبی سازمان ملل متحد در مورد تغییرات آب و هوا (UNFCCC) و پروتکل کیوتو (KP) الحاقی به این کنوانسیون و همچنین دیگر موافقت نامه های عمده چند جانبه زیست محیطی، با احتساب اینکه در اصل پنجاهم قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران، حفاظت از محیط زیست به عنوان وظیفه عمومی به منظور حفظ و حراست از کیفیت زندگی برای هر دو نسل حال و آینده تلقی شده است، همچنین به منظور پیشگیری و کاهش آلودگی محیط زیست و ارتقای توسعه پایدار، مطابق با اصول اجلاس جهانی توسعه پایدار 2012 و با درک ضرورت ایجاد همکاری نزدیک بین کشورها در زمینه مشکلات مشترک زیست محیطی تنظیم شده است.

براساس این تفاهم نامه طرف ها به طور مشترک برنامه ها، ابتکارها و پروژه های پیشگیری یا کاهش آلودگی محیط زیستی و حفاظت از محیط زیست را به ویژه در ارتقای توسعه منابع انرژی سازگار با محیط زیست و تجدید پذیر، ترویج اقدامات برای انطباق با تغییرات آب و هوا، با توجه خاص به مدیریت آب و اقدامات برای مقابله با بیابان زایی، ترویج خط مشی های مناسب برای حفاظت از تنوع زیستی و محیط زیست دریایی، ترویج و ابداع همکاری های مشترک برای دستیابی به اقتصاد سبز- اشتغال سبز - فناوری سبز و اقتصاد کم کربن ایجاد خواهند کرد.

در پیوست و بندهای مختلف این یادداشت تفاهم نکات قابل توجهی وجود دارد که جنبه های عملی آن را تقویت می کند. از جمله پیوست شماره یک که چارچوب همکاری در زمینه های انرژی و تغییرات آب و هوایی و اجرای اقدامات ملی متناسب برای کاهش انتشار گازهای گلخانه ای را به وجود می آورد و به منزله بخشی جدایی ناپذیر از یادداشت تفاهم است.

همچنین در بندهای مختلف تفاهم نامه، طرف ها متعهد شده اند در صورتی که برنامه های ناشی از این یادداشت تفاهم تحت پوشش نباشد، پروژه های پیشنهادی خود را برای دریافت حمایت مالی در مرحله اجرا و انتشار به طور مشترک به موسسات مالی از قبیل تسهیلات جهانی محیط زیست (GEF) ارایه نمایند.

به این منظور طرف ها موافقت کرده اند "کمیته ای مشترک" برای اجرای یادداشت تفاهم حاضر متشکل از سه نماینده از هر طرف سه ماه پس از امضای تفاهم نامه تشکیل شود و جزییات اجرای آن را دنبال کند.

اجرای این یادداشت تفاهم منوط به تصویب آن از سوی مراجع ملی طرف ها بوده و با کلیه کنوانسیون های بین المللی و پروتکل هایی که دو طرف امضا کرده اند و ضوابط و مقررات ناشی از عضویت در اتحادیه اروپا هماهنگ خواهد بود.

/ 3 نظر / 5 بازدید
دختر ایرانی

سلام و علیکم امیدوارم همه چیز به خوبی پیش برود وشما هم در کارتان موفق شوید! این برای من سواله که نمیدانم چرا این دولتمردان و سیاستمدارن کشورمون وقتی میبینند که مذاکرات خوب پیش نمی رود دست از مذاکرات ژنو برنمیدارند؟ من از مردم روسیه خجالت میکشم که آنها در مقابل تحریم دشمن ایستادگی کردند و حاضر شدند آن را بپذیرند ولی مردم کشور ما از تحریم دشمن و گرانی گله میکنند گویی میترسند که از غذا و پوشاک و لوازم خانگی و.... کم بشوند میترسند که شبی برسدکه با شکم گرسنه به رخت خواب بروند! نمیگویند خب حالا که دشمن ما رو تحریم کرده ما هم تحریم را به فرصت طلایی تبدیل میکنیم!! مثلا ایران یک کشورشیعه است و مردمانش شیعه هستند! ولی نمیدانند که همه ی امامان و اهل بیت زندگیشان را با سختی و رنج گذراندند و هیچ کدامشان در ناز و نعمت نبودند حالا که ما شیعه هستیم و در راه و روش زندگی کردن از آنان الگو میگیریم اما راضی نیستیم که زندگی را با کمی سختی و مشقت بگذرانیم و همه ما آرزوی داشتن یک زندگی خوب و آنچنانی داریم و برای دست یافتن به چنین آرزویی حاضریم هر کاری از دستمان بر بیایند انجام دهیم! مایه تأسف است.... . وبلاگ زیبایی دارید خوش

حامید

سلام خانوم ابتکار امیدوارم هر جا که باشی موفق باشین ولی هنوز هم تو منطقه ما خیلی از حیوانات را فقط وفقط برای خوش گذارانی و تفرح شکار میشود و کسی هم نیست که جلو گیری کنه

امیر ناصر ارام

با سلام سفر بخیر خانم دکتر همین ایتالیا که یک دهم کشور مانیست وشما انجا تشریف داشتید جهت اطلاع یک کانال 24 ساعت از صید وماهیگیری وفروش لوازم ماهیگیری پخش میکنه برای کل دنیا چطوری با این مساحت کم این تفریح را دارند ونه از ممنوعیت ونه از انجمن حمایت از حیوانات یا همان محیط زیست خودمان خبری نیست ممنون