مقابله با زمین خواری

ابتکاردر حاشیه بازدید از نمایشگاه داروهای گیاهی با تاکید بر اینکه حفاظت از عرصه های طبیعت ایران حفاظت از ذخایر ژنتیک و سرمایه های ملی است گفت: منطقه حفاظت شده ورجین نمونه بارزی از زمین خواریست که در سال های 84 به بعد اوج گرفته است .
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معصومه ابتکار بعدازظهر پنجشنبه در حاشیه مراسم پایانی این نمایشگاه با اشاره به اینکه حفاظت از عرصه های طبیعت ایران حفاظت از ذخایر ژنتیک و سرمایه های ملی است، گفت: تصرفات غیرقانونی و تغییر کاربری یکی از آسیب های جدی وارده به منابع طبیعی و محیط زیست کشور به شمار می رود.
ابتکار افزود: متاسفانه طی سال های اخیر دخل و تصرف زیادی در مناطق حفاظت شده در قالب تغییر کاربری برخی طرح های عمرانی و تصرفات غیرقانونی با اهداف سودجویانه و زمین خواری صورت گرفته که البته اکنون با همکاری مقامات قضایی و اراده جدی دولت مورد رسیدگی و رفع تصرف است.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با تاکید بر برخی نقاط آسیب پذیرمانند مناطق ییلاقی اطراف شهرهای بزرگ مثل تهران و یا استان های گیلان و مازندران گفت: میزان این تصرفات و اقدامات غیرقانونی که متاسفانه ریشه در ضعف دستگاههای نظارتی و بعضا فساد اداری داشته موجب لطمات جدی به طبیعت و محیط زیست ایران شده است.
ابتکار افزود: منطقه حفاظت شده ورجین نمونه بارزی از این تخلفات است که در سال های 84 به بعد شاهد اوج گیری شدید زمین خواری بوده است و اکنون سازمان حفاظت محیط زیست با همکاری سازمان جنگل ها و مراتع، قوه قضاییه و ستادهای مربوطه برنامه منسجمی را برای مقابله با این روند و رفع معارضین گذشته در دست اقدام دارند.

بعد از تحریر: 

خبر کشف دهها پرونده زمین خواری مربوط به سال های ٨۴-٩٢ برای همه رسانه ها اهمیت داشت. تا ماه آینده به امید خدا با ادامه تلاش بازرسی سازمان و مدیریت تهران همه رفع تصرف خواهد شد و ورجین آزاد می شود. ولی سؤال اساسی اینجاست که این سال ها دستگاه های نظارتی کجا بودند؟ دستگاههای که اکنون سخت فعال شده و هر روز از ما بازخواست می کنند آنروزها چگونه اجازه چنین تخلفات بزرگی را دادند؟ 
/ 1 نظر / 62 بازدید
شرافت

سلام خانم دکتر متن رو خودتون ننوشتین؟