میلاد پیامبر مهربانی و گذشت مبارک باد

در شناخت اسلام واقعی، دشواری ها فراوان است. این موضوع نه اکنون که جهان به واسطه اعمال وحشیانه افراطی هایی چون داعش و بوکوحرام به هراس افتاده، بلکه از سال ها پیش اذهان را به خود مشغول کرده است. یادم می آید سال 1998 مجمع جهانی اقتصاد در داووس نشستی را تحت عنوان «کدام اسلام؟» برگزار کرد و مباحث مختلفی با توجه به تفاسیر و تعابیر گوناگون رفتاری و عملکردی بین مسلمانان - که البته در مورد سایر ادیان و فرق نیز مصداق دارد – مطرح شد؛ اینکه چگونه باید اصالت و صحت ادعاها را سنجید و ملاک ها چیست؟

این مهم مطرح است که محوریت تعالیم اسلام براساس رحمت و رحمانیت الهی بوده؛ صفاتی که سرآغاز 113 سوره از 114 سوره قرآن و مکررترین ذکر از نام خدایش است. در چنین ساختاری اگر هم غضب الهی مطرح شود، غلبه کامل بر رحمانیت است، به ویژه آنکه پیامبر این دین نیز به عنوان رحمت للعالمین معرفی می شود. این صفت نه فقط در قرآن کریم برای وی قید شده، بلکه در زندگی و رفتار محمد رسول الله (ص) نیز محسوس بوده است. متون تاریخی به قلم نویسندگانی از هر دین و آیین، نشانه های بارزی از نرمخویی و گذشت را در مقاطع مختلف زندگی او گزارش کرده اند که البته آیه 159 سوره آل عمران نیز مهر تاییدی بر آنها می زند:

«فَبِمَا رَحْمَةٍ مِّنَ اللّهِ لِنتَ لَهُمْ وَلَوْ کُنتَ فَظًّا غَلِیظَ الْقَلْبِ لاَنفَضُّواْ مِنْ حَوْلِکَ فَاعْفُ عَنْهُمْ وَاسْتَغْفِرْ لَهُمْ وَشَاوِرْهُمْ فِی الأَمْرِ فَإِذَا عَزَمْتَ فَتَوَکَّلْ عَلَى اللّهِ إِنَّ اللّهَ یُحِبُّ الْمُتَوَکِّلِینَ - به لطف رحمت الهی با آنان نرمخویی کردی و اگر درشت خوی سخت دل بودی بی شک از پیرامون تو پراکنده می شدند، پس از ایشان در گذر و برایشان آمرزش بخواه و درکار با آنان مشورت کن»

می گویند این آیه ناظر به حوادث احد است که کسانى که از جنگ فرار کرده و از عوامل شکست در مقابل دشمن به حساب می آمدند، با این حال مورد نرم خویی پیامبر قرار می گیرند و خطاب می شود که «از تقصیر آنان بگذر، و آنها را مشمول عفو خود گردان و براى آنها طلب آمرزش کن» و حتی برای احیای شخصیت آنان دستور مى دهد که باز هم «در کارها با آنها مشورت کن و رأى و نظر آنها را بخواه»

اینک اما در دنیای امروز چه شده که عده ای اگر چه محدود و در اقلیت، به نام دینی این چنین اهل مدارا، دست به خونریزی و ترور و به بردگی کشاندن و آواره کردن مردمان می زنند؟!

مسلمان واقعی بی شک می داند این برداشت از اسلام هیچ ربطی به دین و آیینش ندارد.

میلاد پیامبر رحمت و مهربانی و گذشت بر مهربانان مبارک باد.

/ 2 نظر / 30 بازدید
منتقد

سلام خانم دکتر ابتکار چند وقتیه دیگه از وضعیت معیشتی محیط بانان دیگر صحبت نمی کنید نمی دانم شاید به این نتیجه رسیدید دریافتی یک محیط بان در مقایسه با سایر کارمندان یا نوع کار و یا مقدار وقتی که برای کارشان می گذارند کافی و شاید هم زیاد است ویا نه شما هم نمی توانید حق مظلوم را بگیرید همین امشب در خبرها خواندم که حقوق پرستاران و معلمان ابتدایی افزایش می یابد !! اگر نفت پایین آمده و دولت پول ندارد فقط برای ما ندارد از میان آشنایمان کسانی در سایر ادارات سراغ دارم که همین امسال 18 میلیون وام مسکن و 7 میلیون وام خودرو از اداره اش گرفته دریافتی اش با پاداش و ... حدود 3 برابر من است عدالت کجاست خانم ابتکار اگر احساس میکنید که ظلم میشود و بمانید و به خاطر صندلی یتان ساکت بمانید مدیونید مدیون /دیگه از خانواده خجالت میکشیم

علی

تولد پیام آور مهربانی وبخشش بر شما مبارک