و اکنون علی (ع)


در این روزگار که بشر سرگشته تر از همیشه به رغم همه پیشرفت های علمی و فناوری و دستاوردهای اعجاب انگیز تمدن بشری هنوز نتوانسته به ابتدایی ترین نیاز خود که صلح و امنیت است دست یابد؛ در روزگاری که دنیا هر روز شاهد تعدی به انسان ها، اشغال سرزمین ها، سرکوب جوامع و خشونت علیه یکدیگر و علیه طبیعت است؛ در دورانی که چشمان وحشت زده مردم دنیا شاهد جنایاتی مانند ائتلاف داعش- بعثی، جنایات کم نظیر رژیم صهیونیستی و یا نسل کشی مستمر در افریقاست، باز هم می بینیم که چگونه نیازمند بازشناسی شخصیت و اندیشه الگوهایی چون علی بن ابی طالب هستیم، باشد تا راهی برای برون رفت از این وضعیت بیابیم.
از میان حکمت های ایشان جمله «الغالب بالشر مغلوب» است؛ یعنی اگر پیروزی به قیمت فساد نفس و ظلم و تعدی به دست آید، ارزشی ندارد. چرا که پیروزی را در اصلاح نفس و پاسداری از ارزش ها می دانسته اند. مطالعه عهدنامه مالک اشتر را توصیه می کنم که امام علی (ع) در آن با انتخاب الفاظی دقیق بر مهربانی کردن به مردم، چشم‌پوشی از خطایای آنها، انصاف و عدالت با خلق خدا، مسوولیت‌پذیری انتخاب وزیران و کارگزاران، میانه‌روی در امور، مشورت با زیردستان، توجه به حقوق مالی رعیت، داوری و قضاوت صحیح، پرهیز از فامیل‌گرایی در حکومت، پذیرش صلح شرافتمندانه، پرهیز از خونریزی به ناحق و ... تاکید کرده است.

/ 1 نظر / 9 بازدید
بهاره پزن

با عرض سلام و خسته نباشید خانم ابتکار عزیز لطفا به فکر استخدامفارغ التحصیلان محیط زیست باشید.من 3 سال است که از دانشگاه تربیت معلم سبزوار فارغ التحصیل شده ام.چه فیده ای دارد که امروز اسم دانشگاه را عوض کنید.اصلا به فکر دانش آموخته گانی که از این دانشگاه فارغ التحصیل شده اند هستید. با اینکه کمترین تعداد را دربین فارغ التحصیلان داریم بیکار ترین هستیم. 4 سال از بهترین روزهای عمرمان را در این رشته خرج کردیم ولی در کشور کمترین ارزشی برایمان قایل نیستید.پس کی زمان فرهنگ سازی میرسد.چرا آموزش و پرورش معلم های علومش را برای این کار استفاده میکند.می دانم که شاید این حرف ها ارزشی نداشته باشد. ولی مگر کارشناسان محیط زیست می توانند کار معلم علوم را انجام دهند.پس چطور می شود که آنها در رشته تخصصی ما دخالت می کنند و 4 سال زحمت ما با یک دوره ضمن خدمت برابر است! خواهش میکنم به داد ما برسید. متشکرم