پیگیری ها برای گرد و غبار خوزستان

سه شنبه شب جلسه ای با نمایندگان استان خوزستان در سازمان داشتیم و چهارشنبه شب هم جلسه ای که رئیس جمهور دستور تشکیل آن را برای ارائه برنامه در خصوص مقابله با گرد و غبار خوزستان داده بودند، برقرار شد. در سازمان با حضور دستگاهای اجرایی مسئول آخرین یافته های ماهواره ای و تصاویر و مطالعات از منشأ گرد و غبار در استان بررسی شد. مشخص شد که با تفاوت در جریان های بادی منشأ غبار کاملا تغییر می کند و ممکن است یک بار خارج کشور باشد، یک بار از نقاط متغیر داخلی. کارشناسان تاکید داشتند منابع تولید گرد و غبار و خشکی نه تنها در ایران بلکه در منطق غرب آسیا رو به رشد بوده. کاهش شدید نزولات آسمانی در سال جاری و افزایش دمای کم سابقه در زمستان هم تشدید کننده این وضعیت بوده است.

پس از ارائه گزارش وضعیت، تکالیف و مسئولیت دستگاهها مشخصا روی پاور پوینت ارائه شد و به هرکدام برای طرح برنامه ١) واکنش سریع ٢) میان مدت - فرصت داده شد. استاندار خوزستان آقای مهندس مقتدایی که با حساسیت فراوان موضوع را دنبال کرده بود و در هماهنگی دستگاه های اجرایی نقش کلیدی داشت بر اعطای اختیارات اجرایی کامل به استان در قالب کارگروه فعلی کاهش آلودگی هوای استان تاکید داشت. ایشان گفت این یک واقعیت است که مردم در تمام کشور باید یاد بگیرند که چگونه با این پدیده مواجه شوند تا آسیب نبینند. الان در همه دنیا طوفان و گرد و غبار اتفاق می افتد و هیچ راهی برای مقابله جز واکنش سریع ندارند. ما در ایران باید هم برنامه واکنش سریع و هم میان مدت و بلند مدت داشته باشیم. هواشناسی هم بتواند از قبل وقوع اطلاع رسانی کند. 
سپس دستگاه های اجرایی شامل هواشناسی، وزارت نیرو (بخش آب)، وزارت نفت(همکاری در مالچ پاشی)، سازمان جنگل ها و مراتع (مسؤلیت اصلی در اجرا را دارد)، وزارت بهداشت (مسئولیت توزیع ماسک، آمادگی اورژانس)، محیط زیست (مسئولیت هماهنگی پایش و نظارت)، دانشگاه (مسؤلیت ادامه مطالعات)، سازمان مدیریت و برنامه ریزی، برنامه اجرایی را ارائه کردند. بر نقش رسانه ها و تشکل ها در اطلاع رسانی و جلب مشارکت مردم تاکید شد. در پایان جلسه قرار شد برنامه ها هفته آینده تنظیم و همراه با اعتبارات لازم برای دولت آماده شود.

/ 7 نظر / 91 بازدید
علی

با عرض سلام وخسته نباشید جانانه! همیشه فکر میکردم کسی بیشتر از من نمیتونه شهرها کوه ها وبیابان ها رو برای پیدا کردن معدن بگرده ولی شما انصافا برای حل مشکلات استان های ایران همیشه در تلاش هستید بازم خسته نباشید لطفا یه فکر اساسی هم برای حل مشکل معادن بزرگ داخل مناطق حفاظت شده بکنید

زینب

خانم ابتکار سلام خداییش انصاف پايتخت نفت و 8سال دفاع مقدس کشور زير ريزگرد و هواي الوده. باشد مردمش روانه بيمارستانها باشند بخاطر ريزگرد هايي ك از كشورهاي مثل عراق بر سر اين مردم زحمت كش ريخته مي شود ميليارد ها از سرمايه ش را دزدان خودي چپاول ميكنند و جيبهايشان را هر روز پرتر ميكنند اما زره اي از اين سرمايه را براي مالچ پاشي در بيابانهاي اهواز صرف نميشود …. حداقل برا22بهمن سروسامونش بدید تا حداقل اگه ملت رفتن بیرون صدا وسیما روش بشه نشون بده! بلکم فرجی شد وحداقل کسی از همسایه ها ب داد خوزستانی های بیچاره برسه ازخودمون ک خیری ندیدند...ارزوی بهترین ها[گل]

بهزاد

اگر توی اهواز بودید . متوجه میشدید با این وضعی که الان اینجا هست و به جای هوا خاک داریم و 24 ساعت توی خونه ایم . هیچ خبری نمیتونه ما رو راضی کنه . خواهشا اقدام کنید . خودتان را جای ما بگذارید . از بچه خردسال تا پیر و کهنسال همه و همه از این هوا به تنگ آمده اند . مشکل خاک این هفته و هفته قبلی نیست . در حالت عادی و توی همه روزهای سال درصد قابل توجهی در هوا وجود داره .

بهزاد

اینم بگم که این خاک همش از توی خود اهوازه و محلیه . اینقدر زمینهای بیابونی و رها شده هست که پر از خاک هستن . اگر این ها برطرف بشن مطمئن باشید یک اقدام سریع است که شاید تا 50 درصد هم خاکرو کم بکنه . همش نگید عراق و عربستان . اگر بودید خودتان میدید که تا یک بادی میاد از زمینهای بیابونی رها شده توی شهر چه گرد و غباری به هوا میره .

امیری

به نام خدا یا ابا صالح ادرکنی نمیدونم چرا بدون هیچ تعارفی شما برایم قابل احترام هستید خانم دکتر و بدون این که حتی یک بار شما را دیده باشم یادر زندگی معمولی من اثری از شما باشد اما شما تحت یک عنوان یک مسئول دلسوز برایم قابل احترام هستید و در جایگائی قرار گرفته اید که بعنوان یک شهروند همیشه از ایده های شما دفاع کرده ام به قول یکی از مسئولین که با شما کار کرده میگوید بیش از ده مرد وزیر ایشون کار میکند. سرکار حاجیه خانم در نظراتتان راجع به همه موضوعات زیست محیطی که نوع خاصی صداقت وجود دارد که با دیگران فرق دارد یک عده فقط برای شغلشان کار میکنند اما شما برای انسانها کار میکنید. بهر تقدیر امید که بتوانید به این وضع نابسامان محیط زست سرو سامانی بدهید. مخصوصا فرهنگ عدم استفاده از کیسه های پلاستیکی و ظروف مخرب محیط زیست یعنی ظروف یک بار مصرف پلاستیکی را درجامعه رایج گردانید که آلودگیها بسرعت کاسته خواهد شد اگر چه رسوخ ظروف پلاستیکی حتی به شیشه های نوشابه و اب خوردن هم سرایت کرده است اما میشود جلوی آن را گرفت . امید که در پناه حضرت صاحب الزمان همیشه بسلامت باشید و سایه شما بر سرخانواده گرامیتان مستدام باشد

nima

سلام چند روز پیش برنامه ای مستند از تلویزون پخش شد که در آن در مورد در حال انقراض بودن ماهی تن صحبت میشد با توجه به صید بسیار زیاد ماهی تن در ایران لطفا این مورد را هم بررسی کنید تا پیش از دیر شدن چاره ای اندیشیده شود

mahyarteak

با عرض سلام و خسته نباشید. سرکار خانم کوتاه عرض میکنم اگه خوزستان بی آب شده دلیلش دولت هست و بردن آب باارزش این استان ها برای شهرهای بزرگ تر.اگه گرد وغبار خوزستان رو فرا گرفته باز هم دلیلش کوتاهی دولت ومخصوصا دولت قبل.و اگه مردم خوزستان حرفی یا اعتراضی میکنند اولا حق دارن چون بیشتر درامد ایران ازهمین خوزستان است و امنیتی که مردم شهرهای بالا الان دارن حس میکنند مدیون مردم خوزستان هستند.قابل توجه بعضی ها که اگه شورش رو مردم خوزستان دراورده اند بیان 3روز در خوزستان حال زندگی کنند البته اگه پوستشون خراب نمیسه.