ضرورت بازنگری اساسی در سیاست های شکار

شکار همواره از نگرانی ها و دغدغه های مدافعین محیط زیست است و سئوالات در این مورد پایانی ندارد. به همین خاطر آخرین مصاحبه ام را در این زمینه اینجا منتشر می کنم. این مصاحبه  در حاشیه بهره برداری از سیستم تصویربرداری تالاب بین المللی آلاگل که بعد از این به صورت آنلاین این منطقه را تحت نظارت خواهد داشت، انجام گرفت.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان حفاظت محیط زیست، دکتر معصومه ابتکار درحاشیه بهره برداری از سیستم تصویربرداری از تالاب بین المللی آلاگل گنبدکاووس درجمع خبرنگاران، گفت: مقوله شکار حیوانات و پرندگان حیات وحش با مقوله حفاظت از حیات وحش همخوانی ندارد و باید دراین خصوص بازنگری اساسی صورت گیرد.

وی افزود: مجوزهایی که برای شکار پرندگان و حیوانات حیات وحش صادر می شود رویه ای بوده که از گذشته وجود داشته است و سازمان حفاظت محیط زیست در نظر دارد از سال آینده دراین سیاست ها بازنگری اساسی نماید.

 ابتکار همچنین با تاکید برضرورت استفاده بهینه از ظرفیت های گردشگری منابع محیط زیست توسط مردم اضافه کرد: در سایه استفاده از این ظرفیت ها، حیات وحش نیز حفاظت خواهد شد.

وی با اشاره به شکار غیرمجاز حیوانات و پرندگان توسط شکارچیان، تصریح کرد: با وجود اسلحه غیرمجاز در بین مردم، سازمان محیط زیست به تنهایی قادر به حفاظت از حیات وحش نیست.

معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست  ادامه داد: مردم و شکارچیان دارای مجوز باید محیط زیست را در مقابله با شکارچیان غیرمجاز یاری نمایند.

 معاون رییس جمهور، راه اندازی سیستم های تصویر برداری از تالاب ها را نیز شیوه ای نوین در کنترل و حفاظت از تالاب ها دانست و گفت: با راه اندازی این سیستم ها تالاب ها، رصد پرندگان و شکار آنان به صورت آنلاین در مرکز استان و حتی تهران کنترل خواهد شد.

/ 10 نظر / 93 بازدید
علی جودکی

با اهداء سلام و تحیات. بنده روی این موضوع خیلی فکر کرده ام که شکارچیان دارای مجوز و شکارچیان غیر مجاز چه تفاوتی دارند؟ اگر شکار امر نکوهیده ای است (با توجه به اینکه تقریبا تمام گونه های جانوری کم و بیش در معرض آسیب و بعضا انقراض هستند) دیگر شکارچی دارای مجوز چه معنی دارد؟ گر چه دلایلی (که هیچگاه به طور قطع اثبات نشده اند) وجود دارد که دادن پروانه شکار بهتر از ندادن مجوز است، اما به نظر حقیر و خیلی از دوستداران محیط زیست و حیات وحش، اگر شکار را به طور مطلق ممنوع کنید خیلی بهتر خواهد بود... می توان در این زمینه به طور آزمایشی این طرح را در یک یا چند استان اجرا کرد. یعنی گروههای گواه و آزمایش با هم قیاس شوند. این می تواند به عنوان یک طرح تحقیقی جامع در کشور عزیزمان به مرحله اجرا در آید. بنده آمادگی دارم این پروزه یا طرح تحقیقی را با همکاری آن سازمان و سایر پژوهشگران انجام دهم. حتی می توان یک استان را به دو بخش شکار ممنوع و شکار با مجوز تقسیم کرد...(روش خوشه ای) به هر تقدیر ان شاءالله این مسئله را در دوران مسئولیتتان مد نظر قرار دهید... با آرزوی توفیق روز افزون برای شما و دولت تدبیر و امید.

سامان عجمي

باسلام و ضمن ارزوي توفيقات و تشكر سركارخانوم ابتكار خواهشمندم لااقل شما به جاي برخورد چكشي يا پاك كردن صورت مساله شكار ، بفكر راهكار عملي و علمي باشيد ، من هم يك شكارچي هستم ولي در كنار شكار مجاز و در فصل تعيين شده در راستاي خدمت به طبيعت لااقل در 2 سال گذشته بيش از 25 نهال مقاوم و بيش از 50 كيلو انواع بذورات قابل رشد متناسب با اكوسيستم منطقه خود را به طبيعت اهدا كردم كه انجام وظيفه بوده است ، اما اين نشود كه بنده و امثالهم را به جرم آن قاتل پارك پرديسان كه بويي از انسانيت نبرده است مواخذه و تحت فشار قرار دهند . شما فكر مي كنيد با كم و گران كردن سهميه فشنگ يا توليد نكردن و در اختيار قرار ندادن اسلحه به علاقمندان واقعا مشكل شكار و شكارچي حل ميشود ؟ چرا به فكر اصلاح فرهنگ شكار و شكارچي به جاي سركوب نيستيد . سركوب كه مديريت نمي خواهد اولين راه مقابله با مشكلات سركوب يا پاك كردن صورت مساله است . چرا به جاي سركوب از محل اعتبارات دولتي يا شكارچيان نياييم مثلا يك واحد پرورش ماكيان يا طيور را با پرداخت هزينه ها راغب به پرورش و رها سازي گونه هاي مورد نظر نكنيم ؟ شما فكر مي كنيد ( ادامه در نظ بعدي )

سامان عجمي

شما فكر ميكنيد شكارچي متخلف چهارپايان ، اسلحه مجاز خود را دست گرفته و به شكار ميرود ؟ بايد عرض كنم خير قيمت يك اسلحه گلوله زني غير مجاز كمتر از 5 ميليون تومان است آنقدر اسلحه در دل كوهها دفن شده كه شكارچيان متخلف با فروش يك بار گوشت شكار هزينه كل اسلحه و متعلقات را بدست مي آورند . در همه مجموعه ها خوب و بد هستند و خدا مي داند چه مقدار صدمات به محيط زيست از ناحيه خود شكاربانان متخلفي بوده كه به جاي صيانت از محيط زيست همدست متخلفان شده و حتي آنها را براي منطقه شكار هم راهنمايي مي كنند كه خود قاعدتا از اين مسايل آگاهيد. باز هم از شما خواهر گرامي به عنوان شخصي كه متصدي تاثير گذار اين امر هستيد تقاضا ميكنم و توقع دارم كه كه به دنبال يك راهكار منطقي و هميشگي باشيد نه راهكارهاي موقت تا انشالله نه مجرم سازي كنيم نه محيط زيست و گونه هاي جانوري را در خطر انقراض قرار دهيم . در صورت تمايل حضرتعالي بنده از دريافت پاسخ و نظرات شما مشعوف خواهم شد. در آخر توفيقات روزافزون براي شما و همكاران محترم را از درگاه باريتعالي خواستارم

علی جودکی

سر کار خانم دکتر ایتکار. 5 سال پیش مطلبی نوشتم اما هیچ گوش شنوایی (جز مردمی که کاری از دستشان بر نمی آمد) وجود نداشت. اکنون که گوش شنوایی پیدا شده، دو خواسته از شما داریم:1- مسائل زیست محیطی پروژه قمرود را مد نظر قرار دهید 2- نامی از لرستان (حد اقل در سرشاخه های پروژه) به میان آید... هزار سپاس از شما و همکاران دلسوز سازمان حفاظت محیط زیست/ بشتر بخوانید: http://lornews.wordpress.com/2008/12/16/geography/

تدبیرکار

با سلام در سال 1382 موفق بدریافت جایزه ملی محیط زیست از دست شما گردیدم .همین امر باعث شد اینجانب بدون حمایت و با صرف هزینه سنگین تنها مخترع ماشین زباله سوز بدون دودکش و بدون خروجی الاینده ها در ایران و جهان باشم. این پدیده نو و بدون رقیب با فناوری خاص ثمره نیم قرن تجربه و تلاش نیاز به اندازه گیری و نمونه برداری ندارد. حالیه تنها گزینه برتر جهت مبارزه با معضل زباله مخصوصا زباله های عفونی مرگبار بیمارستانی در اختیار شماست.در خاتمه حمایت و اجرایی شدن طرح را از شما خواستارم. پارک علم و فناوری گیلان و سازمان حفاظت محیط زیست از حامیان طرح می باشد. ومن ا....توفیق تدبیرکار10 بهمن ماه 1392

حميدرضا لواساني

سركارخانم ابتكار به نظر بنده صدور مجوزبراي كشتارحيوانات از اساس با هيچ منطقي سازگارنيست و ميشه گفت نوعي رجعت به دوران غارنشيني اجدادمونه!بنابراين بهتره هيچ شكاري را موجه يا داراي مجوز خطاب نكنيدو لااقل وقتي تو اين كشور هيچ سازمان معتبري بعنوان حمايت از حقوق حيوانات فعاليت نميكنه شما بعنوان عاليترين مقام سازمان حفاظت از محيط زيست كه طبعا حيوانات هم جزيي از همون محيطن حداكثر توانتون رو در جهت جلوگيري از صدور هرنوع مجوز شكار و همچنين ممنوعيت خريد وفروش هر نوع سلاح شكاري به كار ببنديد تا بيش از اين شاهد كشتار بيرحمانه حيوانات كه حتما تصاوير و اخبارش از نظر جنابعالي هم دور نميمونه نباشيم ضمنا حتما اطلاع داريد كه شهرداري جهت كنترل سگهاي بي پناه وصاحب از چه روش جلادانه اي استفاده ميكنه و با تفنگ اونارو تكه تكه ميكنه در حالي كه هيچ جاي دنيا با اين معضل اينگونه برخورد نميكنن اما اينجا ظاهرا هميشه راحترين راه بهترين راهه !

حسين شاه محمدي

با سلام خدمت خانم ابتكار-بعد زمانی که دوباره طرح مجوز دارکردن سلاحهای قاچاق اعلام شد وفرصت 6ماهه دادندازناراحتی چندشب خوابم نبرد.پیش خود محاسبه کردم، دراین 6ماه چندهزارسلاح ازکشورهای همجوار واردخواهدشد.مسئله این بارسلاحهای قاچاق موجودنبودبلکه ورودبی رویه سلاح بی کیفیت وسرازیر شدن پول مفت به کشورهای بیگانه درمقابل سلاحهای بی کیفیت وتهدیدطبیعت وامنیت جامعه بود،مسئله این بارخرید تفنگ به خاطر عشق وعلاقه نبود بلکه سوء استفاده کردن افرادفرصت طلب بود حال اگراین سلاحها به دست چنین افرادقانون گریز برسدبخوان این حدیث طولانی.... برای این مرگ سهراب اینجانب نوش دارویی پیشنهاد میدهم ،در نهایت برای سلاحهای فوق بعدازاخذجریمه (ورودقاچاق بدون پرداخت عوارض)پروانه نگهداری به رنگ قرمز صادر وخریدارحق حمل واستفاده از آن رانداشته باشدتا به این روش هم خرید سلاحهای قاچاق ازرونق بیافتدوهم حق وحقوق قانون مداران رعایت شود وآنهانیز به سمت قانون گریزی کشیده نشوند ازشما عزیزان هم درخواست دارم ازطریق علاقمندان به محیط زیست ونمایندگان مجلس شهرتان پیگیر باشید.

امیر ناصر ارام

باسلام سر کار خانم ابتکار در دوره قبلی که سر کار بعنوان ریاست سازمان تشریف داشتید امار در گیری بین شکارجیان ومحیط بانان با الان چقدر بود ÷ چرا سازمان شکار برای عرضه به شکارچیان پرورش نمیدهد تا هم درامد سازمان بالا برود وهم کار افرینی شود وهم شکار چیان راضی باشند و طبیعت کمتر اسیب ببیند ندادن پروانه شکار راه حل نیست فقط درگیری بین شکار چی ومحیطبان است این بنده حقیر از سرکار عاجزانه در خواست میکنم از مدیران لایق همانند دکتر صدوق کهرم جناب اقای تاجبخش ایلانلو هروی وغیره بهره ببرید با تشکر

امیر ناصر ارام

باسلام خانم ابتکار خواهر گرامی گناه ماشکارچیها چیست که قدیمی هستیم در مدت 20 سال کمتر یا بیشتر یک بار هم تخلف نداشتیم الان باید به اتیش این شکارچیان غیر مجاز بسوزیم اینها که تفنگهای غیر مجازشان را اوردندو مجوز گرفتند امسال هم پروانه گرفتن بس چه تفاوتی بین این همسال قانونمد بود ن با بی قانونیست واگر سال اینده به ماهم پروانه تعلق نگیرد دیگر شکا رچی قانونمدی بجا نمیماند از شما خواهشمندم فکری به حال ما کنید

امیر ناصر ارام

با سلام سر کار خانم ابتکار در همین صفحه شما فرمودید شکارچیان با محیط زیست همکاری کنند تا شکارچیان غیر مجاز از صحنه طبیعت کنار بروند حالا بدون داشتن پروانه چگونه به محیط زیست کمک کنیم وقتی مادر طبیعت با شیم غیر مجازها جرات ابراز وجود نمی کنند در ضمن فردا عید قربان است عید شما مبارک فردا از کشتار اینهمه گوسفند در یک روز جلو گیری میشود حالا نمشود فردا به جای چاقو دوربین ببرند وبا گوسفندا عکس بگیرند ....... نه چون هر چیز باید سر جای خودش باشد در غیر این صورت سنگ روی سنگ بند نمیشود منتظر دادن مجوز شکار پرنده عیدی شما به شکارچیان قانونمند وهمیار محیط زیست هستیم ممنون