کارنامه دستگاههای دولتی در مدیریت سبز

امروز در جلسه هیات دولت کارنامه مدیریت سبز دستگاهها ارایه شد. براساس تکلیف ماده 190 قانون برنامه پنجم کلیه دستگاههای اجرایی موظف هستند به منظور کاهش اعتبارات هزینه های دولت، سیاست های مصرف بهینه منابع پایه و محیط زیست را با اجرای برنامه مدیریت سبز شامل مدیریت مصرف انرژی، آب، مواد اولیه و تجهیزات شامل کاغذ، کاهش مواد زاید جامد و بازیافت در ساختمان های و وسایط نقلیه انجام دهند. 
بنابراین عملکرد دولت به تفکیک دستگاهها که توسط همکارانم در سازمان حفاظت محیط زیست گزارش گیری و تهیه شده است،امروز در جلسه هیات وزیران ارایه دادیم؛ یعنی کارنامه اختصاصی سال 92 هر دستگاه به وزیر یا رییس سازمان مربوطه.
در این گزارش، دستگاهها براساس میزان تحقق اهداف تعیین شده رتبه بندی شده اند که شامل کاهش مصرف آب 10 درصد، کاهش مصرف برق 5 درصد، کاهش مصرف سوخت 15 درصد و کاهش مصرف کاغذ 3 درصد است. 


در راس رتبه بندی ها، سازمان حفاظت محیط زیست به همراه سازمان های تبلیغات اسلامی و اسناد و املاک کشور یعنی در رتبه نخست قرار گرفته و به میزان 100 درصد به اهداف تعیین شده دست یافته اند. سپس به ترتیب سازمان میراث و فرهنگی و گردشگری با 80 درصد، وزارت نفت با 62 درصد، وزارت راه و شهرسازی با 61 درصد، وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با 60 درصد، وزارت ارتباطات و فناوری با 55، وزارت امور خارجه، معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و نیز سازمان بنیاد شهید با 50 درصد در رتبه های بعدی هستند. 
سایر دستگاهها نیاز به تلاش بیشتری برای کسب حداقل های مدیریت سبز دارند و البته نام برخی دستگاهها به دلیل عدم دریافت به موقع گزارش در این کارنامه درج نشده است. 
ارایه این کارنامه که بعد از سال ها توقف مجددا از سر گرفته شده، نشانگر این است که دولت یازدهم اراده قوی برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش هزینه های جاری در دستگاههای دولتی و حفاظت از محیط زیست دارد. 
لازم است در شرایطی که دولت بارها از مردم درخواست کرده تا در مصرف آب صرفه جویی کنند و الگوی مصرف سوخت خود را اصلاح کنند،با ارایه گزارش عملکرد خود به عموم، در این زمینه پیشقدم باشد.
در ضمن، این رتبه بندی در ارزشیابی عملکرد دستگاههای دولتی تاثیرگذار خواهد بود.

/ 2 نظر / 56 بازدید
nima

سلام برای کاهش مصرف سوخت و بهینه سازی مصرف به نظر من بهترین راه این است که هر واحد مسکونی یک پنل خورشیدی برای روشنایی و یک بخاری هیبریدی ( خورشیدی گازی ) داشته باشد و داشتن آن اجباری شود این کار برای هر واحد مسکونی بین 5 تا 7 میلیون تومان هزینه در بر دارد ولی ارزشش را دارد ضمنا راهکار دیگر استفاده از لامپهای LED و LVD و سوبسید دادن به آنهاست لامهایی که مصرفش تقریبا یک سوم لامپهای کم مصرف و کیفیت نور بهتری دارند .

سیدابراهیم شفقت پور

اقتصاد مقاومتی به تعریف آقای وزیر نفت: تولید ممنوع؛ واردات آزاد واردات روزانه هشت تا 10 میلیون لیتر بنزین از خارج کشور در حالی که دستور رسمی مبنی بر توقف تولید بنزین توسط پتروشیمی‌ها داخلی توسط وزارت نفت داده شده، اقدامی صریح و روشن برخلاف خط مشی اقتصاد مقاومتی است که توسط رهبر معظم انقلاب ابلاغ شده است. از آنجایی که برخلاف ادعای مسئولان وزارت نفت و بر اساس مطالب ذکر شده در بالا، آلاینده بودن بنزین تولید داخل هرگز اثبات نشده و همچنین کیفیت بنزین وارداتی نیز مورد تایید قرار ندارد، ابهامات فراوانی پیرامون این تصمیم جنجالی شخص آقای بیژن زنگنه ایجاد شده است. باید از مقامات مسئول در بخش‌های نظارتی و به ویژه نمایندگان مجلس شورای اسلامی درخواست کرد تا به این مساله ورود کنند تا مشخص شود چه کسی پشت پرده سود سرشار ناشی از واردات بنزین خارجی قرار دارد. این مساله از آنجایی اهمیت دارد که برخی اخبار مبنی بر حضور یکی از اعضای خانواده یکی از مسئولان ارشد سازمان محیط زیست کشور در میان واردکنندگان بنزین به گوش می‌رسد و اتفاقا همین مساله سبب شده تا این سازمان مدعی عدم کیفیت بنزین تولید داخل و حامی واردات بنزین از خارج کشور ب