گزارش اقدامات در مورد گرد و غبار

متاسفانه در سال آبی جاری میزان بارندگی خوزستان و البته بسیاری استان های دیگر مانند ایلام و حتی تهران بسیار کاهش یافته و این سبب خشک شدن خاک و کاهش رطوبت شده که با کمترین وزش باد، هوا را دچار گرد و غبار می سازد. اگر چه امسال میزان گرد و غبار در مقایسه با سال های قبل تاکنون در خوزستان کمتر بوده، ولی از اواسط این هفته به دلیل وقوع بادهایی که روی سطح زمین با سرعت بالا حرکت کرده، شاهد گرد و غباری با شدت و غلظت بسیار بالا در بعضی استان های جنوبی بوده ایم. همگان می دانند بخشی از این گرد و غبار منشاء خارجی دارد که با وجود سال ها نا امنی در عراق طرح های مربوط به مقابله با گرد و غبار به کندی پیش می رود. ولی اکنون منشاء داخلی هم به آن اضافه شده است. به همین دلیل در دولت یازدهم ستادی در سطح ملی برای مقابله با این مشکل تشکیل و برای هر استان، نقشه نقاط تولیدکننده گرد و غبار شناسایی و برنامه های اقدام هم تنظیم شده است. در استان خوزستان مشخصا مسئولیت کار مالچ پاشی و کاشت گونه های مقاوم به عهده وزارت نفت و همچنین سازمان جنگل ها و مراتع کشور بوده است. 


به این منظور و برای پیگیری مسئله علاوه بر جلسات هماهنگی که در سازمان حفاظت محیط زیست در سطح ستاد برگزار شده، فقط در استان خوزستان طی ماه گذشته، هم معاون اول رییس جمهور، هم خودم، هم معاون محیط زیست انسانی سازمان و هم معاون آموزش و پژوهش حضور یافته ایم و پیگیر بوده ایم. 
همچنین در جلسه شورایعالی حفاظت محیط زیست در تاریخ 29 دی ماه گزارش وضعیت و اقدامات در این زمینه به رییس جمهور و وزراء ارایه و مخاطرات موضوع منتقل شد. قابل ذکر است که از اقدامات چند ماهه اخیر می توان به ورود مجدد آب در بخشی از هورالعظیم که متاسفانه در سال های قبل راه آن بسته شده و خود تبدیل به کانونی از گرد و غبار شده بود، اشاره کرد. همچنین کم کردن یکی از منابع مهم آلودگی شهر اهواز به خاطر فرآوری 50 هزار بشکه نفت سنگین که میزان آن به حدود نصف کاهش یافته و متعاقب آن آلودگی های مربوطه هم کم شده است. 
فردا هم به درخواست مدیرکل حفاظت محیط زیست استان خوزستان جلسه اضطراری مقابله با گرد و غبار در استان با حضور نمایندگان دستگاههای مسئول و به ریاست استاندار تشکیل می شود و گزارش دستگاههای مختلف باید در مورد میزان پیشرفت و موانع هر یک از مسئولین مشخص شود. به هر حال همه ما وظیفه داریم که با همه توان برای سلامت شهروندان تلاش کنیم. 
توضیحات بیشتر در این زمینه را می توانید در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست بخوانید.

/ 2 نظر / 75 بازدید
شهروند

سرکار خانم ابتکار در جنت اباد شمالی و خیابان بیست متری گلستان فضای سبزی قرار دارد که متاسفانه شهرداری منطقه 5 خود سرانه تصمیم به قطع درختان و احداث مسجد کرده است. قابل ذکر است که ما جمعی از ساکنین شکوایه ای تنظیم کرده و به شهرداری ناحیه فرستاده ایم. در حدود 150 متری همین محل مسجد نیمه کاره دیگری وجود دارد که در خیابان اصلی جنت اباد در غرب آن است. و حسینه ای در 50متری همین محل درشمال آن وجود دارد. چرا شهرداری ان مسجد را تکمیل نمی کند؟! جالب است که علی رغم نیمه کاره بودن مسجد فوق الذکر مغازه های آن اجاره داده شده است. مسجد نیمه کار دیگری هم در منتی الیه شرقی 20 متری گلستان واقع است. متاسفانه این پدیده پاساژ مسجد که معمولا مسجدی ایجاد می شود به بهانه آن تعدادی زیاد مغازه ایجاد شده که طبق قانون مجلس از هزینه گاز و برق و ... معاف هستند یک روش زشت برای تامین منافع نامشروع و رانت خواری عده ای سود جو شده است. ایا واقعا شهر تهران با این ریه های بیمار تحمل قطع درختان دیگر را دارد؟

زينب

سلام خسته نباشيد چرا برا اهواز ي ها كار خاصي نميشه؟باتشكيل جلسه واين حرف ها ك كاري درست نميشه..امروز يكي از بچه هاي مدرسه اومده بود پيشم ك چراشخص شما هيچكاري نمي كنه ونشسته براخودش حقوقي ميگره و خوش گذروني و از اين چرنديات منم تا مي تونستم از شما دفاع كردم و اقداماتتون براش توضيح دادم اخرش هم قانع نشد و نزديك بود دعوا بيفتيم ولي خوب ملت دارن خفه ميشن چي كار بايد كرد واقعا؟؟[گل]