روز جهانی محیط زیست و دیپلماسی عمومی

بعد از این میزگرد، یکی دیگر از برنامه های بزرگداشت روز جهانی محیط زیست شرکت در مراسم عشاء ربانی در کلیسای جامع ترومزو با حضور میهمانان و مقامات عالی رتبه مجامع بین المللی بود که به طور زنده از برخی شبکه های مهم اروپایی پخش می شد. در این مراسم به چند نفر فرصت صحبت در کلیسا داده شد که پس از اسقف اعظم افریقای جنوبی و رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل، نوبت به من رسید. در آن مراسم توانستم چند دقیقه ای از دیدگاه مسلمانان درباره حفظ محیط زیست بگویم و آیاتی از قرآن کریم را درمورد خلقت خداوند و مسئولیت انسان ها در قبال طبیعت به زبان انگلیسی مرور کنم. می گفتند این اولین فرصتی بود که به یک زن مسلمان برای سخنرانی در کلیسا اختصاص یافت.

این خاطره را در این ایام که روز جهانی محیط زیست مصادف با روزهای منتهی به انتخابات شده است بیان کردم تا بگویم به جای تکرار طوطی وار کلمه «فرصت ها» باید آن را در تمام سطوح تحقق بخشید. فرصت آن است که بتوان در عرصه های مختلف بین المللی به تبیین مواضع ملی و دینی پرداخت و همه ظرفیت های دیپلماسی عمومی و فرهنگی را به کار گرفت؛ اتفاقی که در دوره اصلاحات به طور طبیعی رخ داد و امکان تشریح مواضع منطقی ما فراهم شد. ولی متاسفانه در سال های بعد نه تنها ادامه نیافت بلکه بسیاری از فرصت ها و حقوق مسلم کشور در عرصه بین المللی مورد تهدید قرار گرفت که یکی از دلایل آن سختی یا توقف حضور بسیاری از فعالین و افراد تاثیرگذار اعم از زن و مرد در روابط و مناسبات بین المللی درعرصه های مختلف بود.

این تجربه منحصر به من نبوده و به طور مثال چهره هایی مانند خانم دکتر کولایی، خانم دکتر راکعی یا خانم شجاعی چنین تجربیاتی داشته اند که طی چهار سال گذشته متوقف شده است؛ و همچنین است تاثیرگذاری فعالین محیط زیست و داوطلبین تشکل های مردم نهاد. در حالی که حضور آنها و به ویژه بانوان ایرانی می تواند به دیپلماسی کشور کمک های شایانی نماید و چهره ایران را به درستی معرفی کند؛ کسانی که آماده اند به رغم همه ناملایمات و رویکردهای حذفی همچنان برای اعتلای نام ایران و دفاع از منافع ملی و انقلابی در عرصه های داخلی و بین المللی تلاش کنند. 

/ 0 نظر / 9 بازدید