رایزنی با آلمان و کرواسی

این هفته دو ملاقات بین المللی مهم داشتم. اول دیدار با معاون نخست وزیر و وزیر خارجه کرواسی بود که روز شنبه انجام شد. ما پیرامون ابعاد جهانی و گسترده معضلات محیط زیست و ضرورت همکاری کشورها برای رفع معضلات صحبت کردیم و تبادل اطلاعات و تجربیات در زمینه های مختلف مورد توافق قرار گرفت. تعداد زیاد پارک ملی در کراوسی و روش های مدیریت آنها با کمک مردم محلی از جمله مباحث بود. در این ملاقات تاکید کردم همین که در دنیای مملو از جنگ و خشونت همکاری برای محیط زیست مطرح شود پیامی از صلح و دوستیدارد. 


ملاقات دوم با خانم کلودیا روث نایب رییس مجلس آلمان بود که قبل از تهران به ارومیه برای بازدید از دریاچه سفر کرده بود. از وی برای این بازدید تشکر کردم. ایشان برای کمک به برنامه احیای پارک ملی دریاچه ارومیه اعلام آمادگی کرد. خانم روث یکی از اعضای فعال حزب سبز آلمان است و از نفوذ دیدگاه های زیست محیطی در سیاست های کلان آلمان مانند تولید انرژی های تجدید پذیر و کاهش شدید اتکاء به انرژی های فسیلی خبر داد. سیاست های دولت کنونی برای کاهش آلودگی هوا و حفظ تنوع زیستی را تشریح کردم و برای همکاری در موضوعاتی مانند حفاظت از تالاب هایی مثل هامون اعلام امادگی کردم.

در پایان از پنجره دفتر کارم نیروگاه خورشیدی سازمان حفاظت محیط زیست را که حدود ١٠٠کیلو وات برق تولید میکند نشان دادم. او هم نسبت به همکاری محیط زیست آلمان با ایران اعلام امادگی کرد. امیدوارم این دیدارها برای محیط زیست کشور و صلح و دوستی بین ملل مفید باشد و پیام اعتدال و مدارا را در جهان نا آرام امروز گسترش دهد.

/ 0 نظر / 49 بازدید