روز جهانی تنوع زیستی و تقدیر از دوستداران محیط زیست

در این مراسم از پیراهن تیم ملی منقش به چهره یوزپلنگ ایرانی رونمایی شد. پیراهن بسیار زیبایی شده و این نکته را هم باید توضیح دهم که یوزپلنگ ایرانی اساسا به جهت ظاهر و مورفولوژی تفاوت قابل ملاحظه ای با یوزپلنگ آفریقایی ندارد. موقع رونمایی از پیراهن متوجه شدیم که نام تقدیرشدگان در پشت پیراهن تیم ملی نوشته شده است. دوستان فعال در پروژه یوزپلنگ با حمایت بیمه دانا برای این برنامه زحمت زیادی کشیدند. 
همین طور انجمن حمایت از یوزپلنگ ایرانی، آقایان اسلامی و آرش نور آقایی درباره توپ فوتبال منقش به 32 گونه در معرض خطر انقراض 32 کشور شرکت کننده در جام جهانی توضیحاتی داده و از آن رونمایی کردند. به این معنی که 32 کشور شرکت کننده در مسابقات فوتبال جام جهانی 2014 برزیل با انتخاب یکی از گونه های در معرض خطر انقراض خود و معرفی آن به جهانیان در فرصت زمانی مسابقات، تلاش می کنند تا مردم جهان را نسبت به خطرات انقراض گونه های مختلف تنوع زیستی در جهان آگاه کنند. 
در این مراسم گفتم یکی از سوالات مردم از ما این است که چرا با وجود فراوانی چالش های زندگی انسان ها به حیات وحش،و حفظ آن اهمیت می دهیم؟ اما آیا واقعا تنوع زیستی یک مقوله انتزاعی است و به زندگی مردم ارتباطی ندارد؟ در این باره توضیح دادم که خداوند چرخه حیات را به هم پیوسته خلق کرده و تنوع زیستی بخشی از این چرخه حیات است و این همان چیزی است که باید به آحاد جامعه آموزش داده شود. یعنی همگان بدانند کیفیت زندگی انسان با تک تک اجزای طبیعت پیوندی عمیق دارد و امنیت غذایی و سلامتی و طول عمر بشر به تنوع زیستی وابسته است. مثلا زنبور عسل که امروز به دلیل استفاده از سموم و آنتی بیوتیک ها در معرض خطر است در تأمین 60 درصد فرآورده های غذایی ما اعم از میوه جات و سبزیجات نقش دارد.

 

/ 7 نظر / 7 بازدید
دوست دار محیط زیست

ضمن سلام و خسته نباشید حضور شما بانوی اول محیط زیست ایران توجه شما روبه خبر ی که در سایت زیست بوم درمورد نخستین جشنواره تجلیل از فعالان و برگزیدگان محیط زیست لرستان است جلب می کنم http://zistboom.com/fa/news/24319

افسون

از بعثت او جهان جوان شد گیتى چو بهشت جاودان شد این عید به اهل دین مبارک بر جمله مسلمین مبارک

طبرسا-مدیر انجمن دوستداران دهکده سبز اصفهانکلاته گرگان

خانم دکتر سلام ازاینکه قدم رنجه نمودید واز محیط بانان مجروح روستایمان عیادت نمودید کمال تشکر را داریم. این روستا قبلا بخاطر فعالیتهای زیست محیطی از دستتان گرم شما جایزه ملی محیط زیست را گرفته است. تا درودی دیگر بدرود.

m

خانم دکتر از همه چی حرف میزنید به جز شغل در مورد فارغ اتحصیلان رشته محیط زیست همه فوق لیسانسای محیط زیست بیکارن آخه دولت از اول میگفت آدمایی که درس میخونن بی ارزشن تو جامعه, میرفتیم یه فنی یاد میگرفتیم, الان که عمرمونو پای درس خوندن گذاشتیم الان میگن شغل نمیدیم چه اضطرابایی که نکشیدیم تو مدرسه دانشگاه واسه درس ولی الان چی اصلا" هیشکی مارو آدم حساب نمیکنه

جغرافیا از نو

سلام گرامی در مورد طوفان تهران مطلبی در وب نوشته ام وقت کردید مطالعه فرمایید. متشکرم

محمد مرادپور

سلام مقاله ایی با عنوان روز جهانی محیط زیست در وبلاگم قرار دادم،خوشحال میشم نظر شما را بدونم. موفق باشید[گل]

علی

با سلام لطفا در صورت امکان مطالبی در مورد بازیافت زباله ارائه فرمایید