مقابله با آتش سوزی جنگل ها

دیروز جلسه بررسی وضعیت آتش سوزی جنگل‌ها و مراتع کشور به درخواست سازمان حفاظت محیط زیست در دفتر معاون اول رییس جمهور تشکیل شد و آقای جهانگیری با استقبال از حساسیت رسانه ها و افکار عمومی نسبت به وقوع آتش سوزی جنگل ها تاکید کرد که رسیدگی به جنگل ها و مراتع کشور و جلوگیری از آسیب و خسارت به این سرمایه های ملی از اولویت‌های دولت است و باید این موضوع را با حساسیت ویژه دنبال و اعتبارات مورد نیاز آن را تامین کنیم.
دکتر جهانگیری با تاکید بر وجود ظرفیت ها و توانمندی های فراوان در نیروهای مسلح برای کمک به اطفاء حریق و جلوگیری از آتش سوزی، از وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح خواست حداکثر زمینه همکاری نیروهای مسلح با سازمان های ذیربط درخصوص جنگل ها و مراتع کشور را فراهم کند و همچنین از رییس سازمان مدیریت بحران کل کشور خواست جلسه ای در این زمینه با حضور دستگاههای مرتبط برگزار و طرح جامعی تدوین شود که در آن وظایف هر استان و هر دستگاه مشخص باشد.
در این جلسه که وزیر جهاد کشاورزی، روسای چهار سازمان حفاظت محیط زیست، جنگل‌ها، مراتع و آبخیز داری کشور، مدیریت بحران کشور، هواشناسی کشور و نمایندگان سازمان مدیریت برنامه ریزی کشور و وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح نیز حضور داشتند، گزارش علل و میزان آتش سوزی جنگل ها طی سال های 82 تا 93 و عوامل انسانی و طبیعی بروز حریق از سوی سازمان های جنگل ها و مراتع و حفاظت محیط زیست ارائه شد. 


سازمان حفاظت محیط زیست نظر به خشکسالی جدی در کشور برگزاری مانورهای مقابله با آتش سوزی برای آموزش و آمادگی مامورین و جوامع محلی را آغاز کرده و تاکنون در 11 استان از 19 استان حادثه خیز در این زمینه انجام داده است. همچنین صورت جلسه ای با وزارت کشور تدوین و امضا کرده که براساس آن از نیمه خرداد جاری ستاد کل نیروهای مسلح با استفاده از امکاناتی که در حوزه صنایع هوایی دارد در اطفا حریق جنگل ها همکاری و مشارکت خواهد داشت. اختصاص دو میلیارد و 500 میلیون تومان اعتبار در این زمینه برای تجهیز بخشی از مناطق تحت پوشش سازمان حفاظت محیط زیست به امکانات اطفای حریق نیز از جمله اقدامات دیگر است. این سازمان به طور جدی پیگیر ایجاد سازو کارهای همگرایی و همکاری دستگاههای مختلف هنگام بروز حوادث آتش سوزی است. 

/ 10 نظر / 81 بازدید
شرافت

سلام خانم دکتر کشورما همین مقدار جنگل هم که داره باید با چنگ ودندان مراقبت بشه قبلا بهتون پیشنهاد دادم در بعضی مناطق جنگل چاه حفر بشه ولوله کشی مثل رگهای بدن در تمام نقاط کشیده بشه که در مواقع خطر موتور های چاه روشن بشن وآب تزریق بشه باور کنین راه موثر دیگه ایی به راحتی نیست حتی نیروهای مسلح هم چه می توانند بکنند جز کمک از هواپیما که اون هم هزینه بره و خطرناک و ریسک اطفا حریق ان بالاست اگه جنگلها رو از دست بدیم مصیبتی مثل دریاچه ارومیه پیش میاد.

سارا

آدمیانی که طبیعت خویش را نابود می کنند براستی بی ریشه و مزدورند <ارد بزرگ>

ربابه

سلام خانم ابتکار من کارشناس محیط زیست هستم اهل گیلان. و الان هم دارم پرستاری میخونم چون تو رشته خودم 6 سال منتظر شدم کار نتونتسم پیدا کنم.ولی با اینکه پرستاری میخونم همچنان نگران محیط زیست هستم وبخاطر این اتفاقات آتش سوزس متاسفم که جنگل ها نابود میشن.به نظر من مشکل آتش سوزس همش کم آبی زمیناهستش.و اینکه سفره آب ها بی حساب و کتاب از زمین داره تخلیه میشه برای استفاده های صنعت.

یک شهروند

با سلام، لطفا برای دفع زباله‌های الکترونیکی نیز راهکاری جدی بیندیشید. ممنون

بهادر شانه چیان

باسلام و احترام از زحمات بی دریغ تان در جهت ارتقا پیشرفت محیط زیست کشورمان صمیمانه سپاسگذارم. و از درگاه ايزد منان برایتان سلامتی و موفقیت روز افزون آرزومندم.

محدثه

سلام من خبر های محیط زیستی را جمع میکنم ظاهرا در خراسان شمالی یه کارخونه ای در حال احداث هست که روزانه چند هزار متر مکعب آب شیرین نیاز داره و در منطقه ی خراسان شمالی که زمزمه های سهمیه بندی آب شرب برای خانوار ها به گوش میرسه این کار هیچ توجیه مناسبی نداره حتی چند تا از فعالین محیط زیست که برای مسؤولین مرتبط نامه مینویسند توسط نماینده ی اون شهر مزدور خطاب میشند مردم واقعا در این مورد وظیفه شون را انجام دب ادند دیگه نوبت شماست لطفا پیگیری کنید خانم ابتکار...با تشکر

حمید راحتی

با سلام و آرزوی قبولی طاعات و عبادات . خانم دکتر عزیز وبلاگتون مطلاب خیلی خوبی داره و آموزنده است . چند وقتی است که مطالب جدید درج نمی گردد.

سارا

دلم گرم داوندیست که با دستان من گندم برای یاکریم خانه می ریزد/چه بخشنده خدای عاشقی دارم/که میخواند مرا با انکه میداند گنهکارم/دلم گرم است،میدانم بدون لطف او تنهای تنهایم/برایت من خدا را ارزو دارم نماز و روزه هاتون قبول دوستتون دارم ،سارا

محمد

سلام با توجه به معظل آتش سوزی جنگلها به نظر بنده با انجام طرحی میتونیم از گستردگی آتش گرفتن جنگلها جلوگیری کنیم البته در این طرح درختانی رو باید قطع کنیم ولی در نهایت جلوی آتش سوزی یکباره مساحت زیادی از جنگلها گرفته و هزینه های خاموش کردن کمتر خواهد شد برای این منظور باید جنگلها رو قطعه قطعه کنیم مثلا اگر 5 هکتار درخت پیوسته کنار هم وجود دارند باید هر 5000 متر مربع رو جدا کنیم و بین این قطعه و قطعه بعد حد اقل 15 الی 20 متر فاصله با قطع درختان ایجاد کنیم تا اگر قطعه ای دچار حریق شد آتش به بقیه قطعات سرایت نکنه و حتی اگر نیروهای امدادی نتوانستند آتش سوزی را مهار کنند آتش در همان قطعه فروکش خواهد کرد از مزیت دیگر اینکار تمرکز نیروها در یک مساحت محدود خواهد بود که باعث سریعتر خاموش شدن آتش خواهد شد با تشکر محمد مرادی

دوستدار طبیعت

با سلام خدمت خانم ابتکار و خسته نباشید باکمال احترام خدمت شما ولی باید عرض کنم که با حلوا حلوا گفتن دهن آدم شیرین نمیشه. جناب خانم ابتکار چرا با افرادی که به صورت عمدی دست به آتش‌سوزی جنگلهای بلوط چند صد ساله زاگرس زده اند واتفاقاتوسط ماموران انتظامی دستگیر هم شده اند کاری نمیکنیدتا درس عبرتی برای سایرین گردد.حالاشما هر روز بیایدصدتاخبراینورواونور بزاریدکه ما چکار کردیم وچکار نکردیم... چه فایده؟ اول برین یه تفاهم نامه محکم با سیستم قضایی ببندین که بااین افرادبشدت برخورد کنندتادیگرکسی جرات همچین جسارتی رادرحق ملت وحق خداکه طبیعت است را به خود ندهد. نمونه بارزبرای پیگیری میخواهید::::آتش‌سوزی در منطقه تفریحی دربند شهرستان بدره استان ایلام که قلب همه طبیعت دوستان رابدرد آورد