تقابل اعتدال و افراط

وعده‌ها و تعهدات دولت جدید شامل پایبندی به قانون و مقررات، پرهیز از دخل و تصرف در آمار و اطلاعات، اطلاع‌رسانی شفاف به مردم، دفاع از حقوق شهروندان و نقدپذیری در حقیقت پاسخ به مطالبات مردم بود؛ مردمی از اقشار و طیف‌های متنوع بویژه تحصیلکردگان و نخبگانی که به شرایط امنیتی گذشته بشدت معترض بوده و کرامت جامعه و جایگاه کشور را لطمه دیده می‌انگاشتند. از سوی دیگر، دینداران اعتدال‌گرا و قائل به پویایی اندیشه دینی با دغدغه افول اخلاق سیاسی، فاصله گرفتن ادعا با کردار نسبت به تحول و تغییر در فضای فرهنگی و اجتماعی احساس نیاز کردند. اینها همه سبب شد که در حمایت از رئیس جمهوری، جریانی نظری و اجتماعی متشکل از طیف‌های مختلف شکل گیرد.
در مقابل اما جریانات یا کسانی که از این شرایط نفع نمی‌برند دست به صف آرایی و اقداماتی عموماً خارج از چارچوب و قاعده بازی زده‌اند تا با جوسازی و ابهام آفرینی افکار عمومی را دلسرد کرده و این جریان اجتماعی را تضعیف کنند.
روند اعتدالخواهی دولت همچنین در مناسبات جهانی با بهبود سریع روابط بویژه با همسایگان براساس منافع متقابل به پیش رفته و بویژه موضع رئیس جمهوری در تشکیل جبهه مقابله با خشونت و افراط گری باعث شده که بسیاری از ملت‌ها و دولت‌ها از این جریان جدید استقبال و آن را دنبال کنند. اما اینجا نیز در تقابل با گفتمان رئیس جمهوری ایران، یک جریان سلفی افراطی و خونریز ظهور کرده است که امیدها و فرصت‌ها برای استقرار اعتدال در مناسبات منطقه‌ای و بین‌المللی را تهدید می‌کند. این اتفاق یادآور دوران جورج بوش پسر در امریکاست که در مقابل استقبال از رویکرد گفت‌و‌گوی تمدن‌ها در دنیا، 11 سپتامبری به وجود آمد و جریان افراطی متشکل از نئوکان‌های جنگ طلب، راههای اعتدال و گفت‌و‌گو را بست و جاده را برای تقابل‌های افراطی هموار کرد. اینک این تاریخ است که به گونه‌ای معیوب تکرار می‌شود؛ باشد برای پایانش فرجی حاصل آید.

منتشر شده در روزنامه ایران

/ 2 نظر / 6 بازدید
rahim

بعضی از آدمها فکر میکنن قوی بودن یعنی هیچگاه احساس درد نکردن اما در واقع قویترین آدمها اونهایی هستند که درد رو حس میکنن میفهمند و میپذیرن " پروفسور سمیعی "

جنگل بان

سلام.با تشکر از اقای روحانی و خانم ابتکار:لطفا به داد ایران برسید هر کسی یک جای ایران را داره خراب میکنه.من واسه شمالم -خرید فروش ویلا تو گیلان غوغا میکنه -این کار چندتا اشکال داره اول شالی کاری از بین میره-درخت ها قطع میشن و....-فکر کنید همه بیان ویلا بخرنند-بعدش بچه های شمال هم بخانند واسه خودشون خونه درست کنند دیگه ببینید چه وضعی میشه لطفا تا گیلان مثل مازندران خراب نشده فروش زمین به غیر بومی را ممنوع کننید خاهش میکنم