پناهگاه حیدری، روستای دیزباد و پارک طبیعی حیات وحش

دومین روز سال نو از مشهد به روستایی در نزدیکی نیشابور به نام دیزبادبالا رفتم؛ به همراه همکاران و اعضای خانواده. این روستا ویژگی های خاصی دارد. اولا همه اهالی آن باسواد هستند و بعد اینکه بسیار نسبت به طبیعت مهربان و برای حفظ آن فعال و از مصادیق بارز مشارکت مردمی به حساب می آیند. به طوری که خود اهالی چند نفری را برای حراست از طبیعت استخدام کرده اند. لازم دیدم ضمن ملاقات با اعضای شورای اسلامی و اهالی این روستا و بازدید از اقدامات ترویجی و آموزشی انجام شده در تفکیک زباله، بازیافت ؛ حفظ وتوسعه فضای سبز روستا ؛ احداث برج کبوتر خانه و به ویژه از تشکیل اولین یگان مردمی حفاظت محیط زیست و منابع طبیعی کشور تشکر کنم. این یگان در واقع محیط یارانی هستند که از طریق اهالی روستا برای یاری طبیعت استخدام شده اند. 


همکاران توضیح دادند که روستای دیزبادبالا در ضلع جنوب شرقی منطقه حفاظت شده بینالود واقع شده و از لحاظ ارتفاع بالاترین روستای نیشابور در رشته کوه زیبای بینالود است. همچنین بهترین گیلاس اورگانیک در این روستا تولید و به کشورهای مختلف صادر می شود.


همین طور دیروز با محیط بان پناهگاه حیات وحش حیدری نیشابور دور هم نشستیم و از مشکلات و کمبودها و نیز اهداف و آرمان ها گفتیم. محیطبانان فداکاری که حاصل کارشان وجود یکی از بهترین مناطق حفاظت شده کشور است. به دیدار گله های قوچ و میش و تدابیر مختلف حفاظتی برای این منطقه که گواه این تلاش هاست هم رفتیم.

در این سفر از یک پارک طبیعی حیات وحش به نام چشمه خسرو هم بازدید کردیم. این پارک توسط بخش خصوصی در منطقه ای آزاد ایجاد شده و فردی علاقمند که قبلا شکارچی بوده اینک تصمیم گرفته آن روزگاران را جبران کند. بنابراین این پارک طبیعت را با سرمایه شخصی ایجاد کرده و در آن قوچ ومیش، روباه و آهو در محوطه باز و گسترده زندگی می کنند. 

 


/ 5 نظر / 461 بازدید
علی

با سلام و عرض ادب فراوان ، سال نوی شما مبار ک خیلی خوشحال شدم که به آن روستا تشریف بردید ، موجب تحسین ودلگرمی مردم آن روستا شد ، بعضی اوقات تصمیم گرفته شود ّ،به جای مرکز استان ، به یکی ازروستاهای دورافتاده بروید خیلی خوب است ، حتی موجب می شود بهتر تصمیم بگیرید ، من که این تصاویر را دیدم خیلی خوشحال شدم ودوست دارم اشک شوق بریزم ، من خودم 6 سال عضو شورایاری منطقه 6 تهران بودم ، خیلی اوقات درخدمت شما بودم ، الان دوسالی است که به استان گیلان آمدم ، دراستان گیلان امری داشتید درخدمت شما هستم .

ایران

سلام چرا در کشور ما در زمینه انرژی رایگان خورشید تلاش جدی نمی شود

نفيسه ساور

نخست سلام سپس نوروز را به شما شاد باش مي گويم . در سال نو ارزوي بيشترين پيروزي و پيشرفت در زمينه محيط زيست و زندگي شخصي تان . برايتان ارزو مندم . از تلاش هاي شما سپاسگزارم و پس از خدا به دستان پر مهر شما براي بر طرف شدن الودگي هوا چشم دوخته ايم . اگرچه من به عنوان يك شهر وند سالهاستدر زمينه تلاش مي كنم . از استفاده نكردن خودرو تا جمع اوري زباله نايي كه همشهريان ديگرم مي ريزند . باسپاس

سارا

لطفا به درختای خشک شده استان لرستان کمک کنید