امام علی (ع)؛ نماد اعتدال و روشن بینی

امروز صبح در توییترم درباره امام علی (علی) نوشتم: «در دنیای ظلم و خشونت، مظهر عدالت و عطوفت بود و در وادی افراط گری و تحجر، نماد اعتدال و روشن بینی».  

ما دوره ای از تاریخ بشر را طی می کنیم که با وجود پیشرفت های چشمگیر، رشد علم و تکنولوژی و تحولات عظیم صنعتی همچنان آلام و دردهای بشر تسکین نیافته است. انسان همچنان گرفتار جنگ و خشونت گرایی، فقر و گرسنگی، افراط گری و تحجر و نیز تخریب شدید محیط زیست و ذخایر طبیعی جهان بوده و بسیاری از این مصائب البته ناشی از ناکارآمدی نظام های مدیریت، حکومت ها و رهبران دنیا ارزیابی می شود.

این شرایط، انسان های حقیقت طلب و دوست داران آرمان های بشری را نگران و سرگردان کرده است. آنها اندیشه می کنند که آیا امیدی هست؟ آیا می توان چشم اندازی برای رهایی از این وضعیت متصور شد؟ آیا الگوهایی را می توان یافت که ارواح خسته نسل کنونی و اسیر خشونت و افراط گرایی و تحجر را آزاد کند و به افق نامحدود عزت و آزادگی هدایت کند؟ آیا کسی حرفی برای گفتن دارد تا انسان را از  خواری و خفتی که به اشکال مختلف گرفتار شده، رها سازد؟

به این پرسش، کسانی که درباره شخصیت علی ابن ابیطالب مطالعه کرده و در سرسبزی باغ اندیشه و عمل او کاوش داشته اند، پاسخ مثبت می دهند. اخلاق و رفتار و منش امام علی امروز نیز راهی را برای جستجوگران حقیقت است؛ جستجوگرانی که از اسارت در ظواهر، مفاهیم زودگذر، منفعت طلبی، ریاکاری، چاپلوسی و قدرت پرستی بیزارند. برای بسیاری، علی (ع) الگوی گذر از همه این دشواری هاست. باید از آموزه هایش درس گرفت و فاصله ها را با شخصیتش کم کرد. در این صورت است که می توان به دین راستین به دور از افراط و تفریط، تحجر و واپس گرایی و پیرایه های زشتی که به دامنش بسته اند، دست یافت.   

مطالعه کتاب امام علی ابن ابی طالب نوشته عبدالفتاح عبدالمقصود با ترجمه مرحوم آیت الله محمود طالقانی توصیه می کنم.

/ 4 نظر / 96 بازدید
افسون

آن شير دلاور که زبهر طمع نفس در خوان جهان پنجه نيالود، علي بود شاهي که وصي بود و ولي بود، علي بود سلطان سخا و کرم و جود، علي بود ولادت باسعادت مولای عاشقان، امیر مؤمنان،علی(ع) و روز پدر و روز مرد مبارکباد [گل]

مهدی

یا علی

nima

سلام از اینکه شما به فکر حفظ حیات وحش و حقوق حیوانات و در تضاد با شکار هستید خیلی خوشحالیم اما از شما میخواهیم تدبیری به حال آب کنید ما در شرایط بحرانی هستیم و مقابله با چنین پدیده ای همت شما و آقای چیت چیان و سایر مسئولین را میطلبد امیدوارم فکری به حال وضعیت وحشتناک منابع آب کنید چرا که اگر الان اقدام نکنیم فرزندانمان در کویری لم یزرع از تشنگی خواهند مرد خواهش میکنیم اگر نمیتوانید اقدام عملی انجام دهید حداقل در مورد عواقب مصرف بی رویه آب به خصوص در بخش کشاورزی هشدار دهید و مردم را آگاه کنید اگر هم بودجه ای دارید یک کاری بکنید یا آب خلیج فارس را شیرین کنید یا به کشاورزان کمک کنید نوع آبیاریشان را عوض کنند .

قاسم قلی پور مازندرانی

يک روز رسد غمی به اندازه کوه يک روز رسد نشاط اندازه دشت افسانه زندگی چنين است گلم در سايه کوه بايد از دشت گذشت