هفته هوای پاک و نماز جمعه

قرآن کریم در واقع تاکید دارد که حکمروایی باید از فساد به دور باشد، چنانچه از قول ملکه سبا می فرماید: ان الملوک اذا دخلوا قریه افسدواها و جعل اعزه اهلها، پادشاهان چون به شهری دست یابند آن را تباه و عزیزانش را خوار می کنند (آیه 34، سوره نمل).

همین طور: ظهر الفساد و فی البر و البحر بما کسبت ایدی الناس، به سبب آنچه دست های مردم فراهم آورد فساد در خشکی و دریا نمودار شد تا بعضی از آنچه را که کرده اند به آنان بچشاند، باشد که بازگردند (آیه 41، سوره روم).

زمانی هم که حضرت یوسف از عزیز مصر خواست تا او را بر «خزائن زمین» بگمارد، می فرماید: انی حفیظ علیم، من نگهبان و محافظی دانا هستم (آیه 55، سوره یوسف).  این آیه به روشنی نشانگر همین دیدگاه است. قرآن کریم تاکید دارد که در سنن الهی تغییر و تبدیلی نیست و قوانین حاکم بر طبیعت و محیط زیست تغییر ناپذیر است و اگر به این قوانین عمل نشود فساد زمین را در بر می گیرد. این سنن البته بر پایه میزان و قسط عمل کرده و بی توجهی به آن زندگی بشر را بر روی زمین نابود خواهد کرد. چنانچه خلقت آسمان بر این اساس استوار است: و السماء رفعها و وضع المیزان ...، و آسمان را برافراشت و ترازو را گذاشت، تا مبادا از اندازه درگذرید، و وزن را به انصاف بر پا دارید و در سنجش مکاهید، و زمین را برای مردم نهاد، و در آن میوه ها و نخل ها با خوشه های غلاف دار، و دانه های پوست دار و گیاهان خوشبوست، پس کدام یک از نعمت های پروردگارتان را منکرید (آیات 7 تا 13 سوره الرحمن).

اما مهم آنست که از این توصیه های الهی در قرآن کریم و احادیث چگونه پاسداری شده است؟ چه میزان اعتدال را رعایت کرده ایم؟ چقدر حرمت حیات نگه داشته ایم؟ چقدر با زیاده روی، ظلم و تبعیض مقابله کرده ایم؟

انسان هر چه کرده است را در شرایط کنونی که طبیعت رو به زوال رفته، به چشم می بیند. ما امروز به واسطه سوء تدبیرها، تصمیم گیری های غیرعالمانه و فقدان مدیریت جامع با مشکلات فراوانی مواجهیم و در بحث محیط زیست در سال های اخیر با وضعیت بدتری روبرو شده ایم، در حالی که زندگی در شهرها باید با کیفیت مطلوب سلامت و نشاط برای کار و تفریح و عبادت همراه باشد تا انسان بتواند زندگی مومنانه را در شهری آرمانی تجربه کند. برای این مهم باید هم از مسئولین شهرهای بزرگ و کوچک و هم از آحاد جامعه خواست تا برای حرمت محیط زیست و طبیعت گام هایی بردارند.

کارشناسان معتقدند که تهران از سال 1375 به جهت تراکم جمعیتی و فعالیت اقتصادی، مرز توان تحمل طبیعی یا ظرفیت زیستی خود را رد کرده است و هر چه ساخت و ساز جدید، توسعه جمعیتی و فعالیت انسانی و اقتصادی در آن رخ دهد بهره کشی و فشار خارج از حد به منابع آب، خاک و هوای این شهر است. در واقع آنچه امروز به عنوان آلودگی هوا در شهرهای بزرگ و به ویژه تهران شاهدیم و آسیب های زیادی که از جنبه سلامتی و اقتصاد به شهرها و شهروندان وارد می کند از مصادیق بی توجهی به اعتدال و میزان و مسئولیت های انسانی ماست. بی شک اگر برنامه های آغاز شده در دولت اصلاحات استمرار می یافت و با مدیریت صحیح دولت بعدی همراه می شد، امروز تهران نیز مانند شهرهای توکیو، مکزیکوسیتی و لندن که طی دهسال توانستند مشکلات آلودگی هوا را مرتفع سازند، شهری سالم به لحاظ هوا بود.

اراده جدی اکنون برای تغییر این شرایط در دولت و همزمان در مجلس شورای اسلامی شکل گرفته است و مصمم هستیم با همکاری همه دست اندرکاران برنامه ای جامع و علمی محقق شود. به زودی شورایعالی حفاظت محیط زیست برنامه وزارتخانه های مسئول را تصویب خواهد کرد که به صورت شفاف و هدف گذاری شده به اطلاع مردم خواهد رسید. انتظار می رود دستگاههای مسئول دیگر نیز مانند شهرداری ها همکاری لازم را جهت تحقق این برنامه داشته باشند.

ما هم قادر به دست یابی به هوای پاک که حق مسلم همه آحاد جامعه است، هستیم و این امر البته تکالیفی را برای همه دست اندرکاران و مردم ایجاد می کند. مشارکت مردم و اصلاح رفتار یکایک ما در اینکه از حمل و نقل عمومی استفاده شود، خودروهای تک سرنشین کاهش یابند و معاینه فنی، رفع نواقص و تنظیم موتور به طور مرتب صورت پذیرد، بسیار موثر است و نقش مهمی در کاهش آلودگی ها دارد.

البته معضلات محیط زیست ایران اکنون بسیار گسترده و متعدد شده است. خشک شدن تالاب ها و دریاچه ها، آلودگی رودخانه ها و آب ها، پسماندها و زباله ها و محل دفن آنها، تششعات و امواج، ریزگردها، تخریب جنگل ها و مراتع، نابودی حیات وحش و فرسایش خاک و سواحل دریاها نشان دهنده بی توجهی ما و گذشتگان به نعمات و الطاف الهی است. امروز باید از خداوند متعال کمک بخواهیم و همت کنیم تا با سرلوحه قرار دادن مسایل مربوط به حفظ محیط زیست، علاوه بر پاکسازی زمین از آلودگی های بی شماری که آگاهانه یا ناخودآگاه به طبیعت وارد ساختیم، به احیای مجدد محیط زیست بپردازیم. در این مسیر از همه نمازگزاران، ائمه  جمعه و جماعات، علما و روحانیون در اقصی نقاط کشور درخواست می کنم مقوله محیط زیست را جزو مسایل امر به معروف و نهی از منکر و دفاع از دماء و انفس مسلمین بدانند.

براساس اصل 50 قانون اساسی حفاظت از محیط زیست وظیفه و تکلیفی عمومی و همگانی محسوب می شود. امر به معروف و نهی از منکر مسئولین در حیطه حفاظت از محیط زیست، علاوه بر اینکه می تواند توسعه دهنده اخلاق زیستی و همزیستی انسان و طبیعت شود، ما را به ایجاد شهرهای ایمانی و اسلامی رهنمون می کند. باشد تا به جای آنکه مایه شرمندگی ائمه خویش باشیم، زینت آنان گردیم: شیعتنا کونوا زینا لنا و لاتکونوا شینا علینا.

/ 13 نظر / 77 بازدید
نمایش نظرات قبلی

سلام خانم ابتکار راهکارها را هم قید می فرمودید تا با مطالعه آن همگان بدانند که رفع آلودگی به کمک اکثر ارگانها امکان پذیر است و کارگروه رفع آلودگی بالاترین مقام اجرایی جهت هر گونه اقدام معرفی می شد.

افزایش ساعت کاری در آلودگی نقش عمده ایی دارد

محمد دهقانی

عرض ادب برای اولین بار منتظر شنیدن صدای فردی در نماز جمعه بودیم که آن هم کنسل شد و دیگر گوش ندادیم سرکار خانم از شما تقاضا دارم فرد بسیار فعالی را مجری احیای تالاب طشک و دریاچه بختگان کنید امیدواریم چنین اتفاقی بیفتد و فردی بسیار متبحر به مانند جناب محمد درویش مجری احیای دریاچه بختگان و تالاب طشک شود

آزاده شمعی

سرکار خانم ابتکار عزیز این بحث ها و حرف ها رو رها کنید مشکلات ما خیلی بدوی تر از این حرفاست، ما هوا اول برای ننفس و آب برای نوشیدن می خوایم که بعد سلامت باشیم و بعد مغزمون کار کنه و بعد بتونیم اوضاع رو تحلیل کنیم نه به خاطر من و امثال من که انسانیم و حق حیات داریم، بیش از همه به خاطر بچه ها و پدربزرگ و مادر بزرگا یه فکر اساسی برای این شهرهای آلوده بکنید شما و امثال شما که به زندگی دیگری اعتقاد دارین، به این موضوع فکر کنید که هر بچه ای که سرطان بگیره شما باید جوابگو باشید از هر روشی که می تونید استفاده کنید نگید از تهران برید، کجا باید برن این مردم با این همه درگیری و سختی که دارن زندگی می کنن... مگه جاهای دیگه شرایط کار هست که همه برن؟ این که در گذشته شما چی کار کردین و چه کار داشتین می کردین، مربوط به گذشته ست... فاجعه ی الان رو حل کنید و به هر کس بالاسر شما هست بگین یه کم وجدان و انسانیت داشته باشید انرژی هسته ای نمی خوایم، هوا برای نفس کشیدن می خوایم

محمد دهقانی

سرکار خانم تالاب بختگان و طشک چشم انتظار نگاه شماست!!!! چرا توجهی ندارید؟؟؟!!! چرا طرحی رو اجرا نمیکنید؟؟؟!!! حتی به نوشته های ما محسط زیست دوستان هم اهمیت نمیدهید

زهرا

سلام خانم ابتکار... مثل همیشه جالب بود

خانم دکتر ساخت پالایشگاه بهشهر در هر شرایطی = نابودی میانکاله .حالاکه شما به سازمان امدید باید این طرح را لغو کنید.وگرنه شما هم مثل مدیران قبلی خواهید بود.هرچند شما حرف خود در مورد پتروشیمی گلستان را زیر پاگذاشتید.حداقل این طرح را لغو کنید.خوب پس چرا از مدیران قبلی انتقاد می کردید .خانم جوادی با این طرح مخالفت کرد.انتظارات مردم و دوست داران محیط زیست از شما بالا است .

مریم

دوشنبه اي كه گذشت شنونده صحبتهاي شمادر راديوبودم. درترافيكي سنگين ميراندم وشهردرغبار بودو صداي شما آرام ومهربان پخش ميشد.درميان صحبتهايتان اشاره كرديد به نوه تان، كه وقتي بااو درباره محيط زيست، آب،خاك وهوا حرف زديد، او به شما تذكر داده كه «حيوانات» هم جزو محيط زيست اند. شماباهمين نقل قول بحث رابه كشتارحيوانات درقالب شكار يا تفريح كشانده وگفتيد كشتار حيوانات به هر شكلي طبق قانون اساسي تخلف وممنوع ست. تصويري ازآن گوزن زرد كه گفته شد پيغام خونين شكارچيان به سازمان تحت امر شمابود، درهواي تيره روبه رويم نقش بست وبعدبه حيواناتي فكركردم كه هرروز آنها راميبينم. به گربه ها و سگهاي اين شهر كه هراز چندگاه بيخبر ازهمه جا محكوم به مرگي دردناك ميشوند. نه بعنوان يك مسوول ارشد كه بعنوان يك شهروند باور نميكنم كه تاكنون درباره اين اتفاق مكرر چيزي نديده و نشنيده باشيد. خانم ابتكار عزيز شما ميگوييد همه ما،مثل شمابا كودكانمان درباره محيط زيست حرف بزنيم و دست آنها رادردست طبيعت بگذاريم. شما چندفرزند بزرگ كرده و صاحب نوه ايد، شمابه ما بگوييد كه ازدست كودكاني كه كمترين سهم رادر تخريب محيط زيست دارند، چه كاري ساخته است؟! وق

hamed

hi we have so many basic issues in environment field even culturally !! hope a day our people understan how to care to nature and try to save this treasure for coming generations ! good luck

ناهید سادات

درود و خداقوت خانم دکترابتکار عزیز.کاش میشد و خودتون سخنرانی میکردین اما خوب بازم اشکال نداره همین شجاعت و توانمند بودن شما به عنوان یک زن و اعلام آمادگی در جمع آقایون جای تقدیر و تحسین داره.بهتون تبریک میگم و از خداوند خواستار توفیق و موفقیت شما را دارم.