تالاب انزلی و مدیریت پسماند از ضرورت های گیلان

هفته گذشته در جمع همراهان معاون اول رییس جمهور به گیلان سفر کردم و از تالاب انزلی بازدیدی داشتیم. امسال مبلغ ۱۰ میلیارد تومان برای احیای تالاب انزلی اختصاص یافته است. متاسفانه بسیاری از دستگاه‌های دولتی در وضعیت نابسامان تالاب انزلی سهیم هستند و اکنون فرسایش خاک و ورود فاضلاب‌های صنعتی و پسماندها از عمده‌ترین معضلاتی است که این تالاب بین‌المللی را تهدید می‌کند. پس از تکمیل مطالعات و با همکاری مرکز همکاری های بین المللی ژاپن، برنامه اقدام برای نجات انزلی با شش محور هم اکنون در دست اجراست.
در مورد وضعیت ناگوار پسماندها هم باید بگویم که براساس قانون مدیریت پسماند که در سال 1383 به پیشنهاد دولت به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید و آیین‌نامه اجرایی آن، تکلیف پسماندهای خانگی به‌عهده شورای شهر و شهرداری‌هاست و این دو نهاد برای جمع‌آوری پسماندهای خانگی از مساعدت دولت برخوردارند. درعین حال البته اجرای طرح‌های بازیافت مهم است و در این زمینه نقش مردم در تفکیک زباله‌ها از مبدا اهمیت دارد. در شورای اداری گیلان به اراده دولت برای ارائه تسهیلات و جلب مشارکت مردم در طرح هایی مانند تولید انرژی از زباله اشاره شد. 
همچنین در کمیسیون کلانشهرها، آیین‌نامه ای جدید مربوط به پسماند تصویب و به دولت ارائه شده است. شهرداری‌ها تا پایان سال باید برنامه های مدیریت پسماند خود را به سازمان حفاظت محیط‌زیست ارائه دهند.

/ 1 نظر / 90 بازدید
ایرانی

لطفا فکری هم به حال کشتار بی رویه پرندگان مهاجر در تالاب فریدونکنار بکنید.