اقداماتی برای نجات دریاچه ارومیه و تالاب هامون

چهارشنبه 28 اسفند

اقدامات مختلفی در زمینه نجات دریاچه ارومیه و احیای تالاب بین المللی هامون از طرف سازمان حفاظت محیط زیست دنبال می شود که برخی از آنها در سطح محلی برای ایجاد الگوی صحیح مشارکت مردم در احیای تالاب هاست، برخی در سطح استان برای هماهنگی میان دستگاههای اجرایی، بعضی در سطح ملی برای پیگیری برنامه های عملیاتی، اعتبارات و نظارت بر برنامه ها که برخی از آنها در مراحل اجرایی قرار دارد. بعضی هم در سطح بین المللی برای استفاده از آخرین تجربیات و دیدگاهها در این موضوع پیچیده و مهم است.

یکی از این اقدامات مفید دعوت از جمعی از بهترین متخصصان و مشاوران بین المللی در این زمینه بوده که در روزهای 25 تا 28 اسفند با حضور در تهران و شرکت در میزگردی برای هامون و ارومیه ارزیابی و پیشنهادات خود را اعلام کردند.

روز پایانی نشست، گزارش پیشنهادات اجرایی مشاورین جمع بندی شد که حاوی نکات ارزنده ای بود؛ از جمله اصلاح الگوی کشت و اصلاح سیاست های مدیریت منابع آب.

من هم بر اراده جدی دولت برای احیای دریاچه ارومیه تاکید کردم و امید دارم با نگاهی علمی و مبتنی بر تجربیات داخلی و بین المللی و مشارکت مردم بتوانیم دریاچه را احیاء کنیم.

/ 2 نظر / 64 بازدید

سرکار خانم ابتکار باسلام وتبریک سال نو .....امید وارم درسال93 برخلاف سال های قبل در مورد نجات دریاچه ارومیه ، بیشتر عمل کنیم وحرف نزنیم

ایلیار از اورمیه

باسلام و عرض تبریک سال نو خورشیدی . خانم دکتر اگر عضوی از اعضاء بدن انسان مریض شود میتوان آن راجایگزین کرد و یا حداکثر آن عضو را قطع نمود جز سر انسان . الان آذربایجان و دریاچه اورمیه بعنوان سر کشور عزیزمان ایران میباشد نه میتوان جایگزینی براش پیدا کرد و نه آن را قطع نمود . بنابراین خواهشا کاری کنید تا این نگین زیبای ایران زمین بهبود بیابد . مطمئنا آیندگان در مورد کارهای شما و دیگر مسولین امر قضاوت خواهد کرد . انشاءالله که به نیکی یاد کنند.