تاریخ، زن، زهرا (س)

21 فروردین 94 

با همه توجهی که دنیا در چند دهه اخیر به وضعیت زن داشته و تلاش هایی که برای جبران گذشته و کاهش فاصله های جنسیتی براساس شاخص های انسانی صورت گرفته، هنوز در بسیاری زمینه ها زنان و جایگاه آنان دچار چالش ها و تهدیدات جدی است. هنوز در حوزه آموزش و بهداشت باید گام های بلندی برداشت، هنوز فقر رنگی زنانه دارد و هنوز در درگیری های مسلحانه و خشونت زنان و کودکان بیشترین آسیب ها را می بینند. این در حالی است که ظرفیت های عظیمی در زنان برای پیشرفت و اعتلا وجود دارد. به خصوص توانمندی زنان در بذل محبت بلاشرط و ترویج دوستی، درمقابل دشمنی ها و درگیری ها آنها را صاحب توانی ذاتی برای حل منازعات می سازد. این توان که بخشی از هوش عاطفی محسوب می شود و گوستاو یونگ آن را آنیما می خواند، در مدیریت اختلافات سازمانی، تشکیلاتی و اجتماعی موفق عمل می کند. همچنین می تواند در جهان کنونی که به طور روزافزونی به سوی مناقشه و خشونت می رود، چاره و راهکار باشد.
در حوزه این بحث، شخصیت بی بدیل حضرت زهرا (س) و روش زندگی، عشق و فداکاری های او نه فقط برای خانواده اش بلکه برای جامعه بشری مثال زدنی است. نشانه های این منش و روش را می توان در تعبیرات به کار رفته در خطبه فدکیه دید. در شبه جزیره عربستان و در دوران صدر اسلام این خطبه پیامی است که به مسجد مدینه محدود نمی شود و فراتر از مکان و زمان به ما می رسد؛ پیامی ماندگار از انسانیت و آزادگی و محبت. به علاوه این بانو مقاطع مختلف زندگی اش را با رازهایی همراه کرد تا آیندگانی که در پی کشف حقیقت و راههای ناشناخته هستند، مسیرهای نوینی را بیابند.
 
ای کاش بیشتر زهرا (س) را بشناسیم و با بهره مندی از افکار متعالی اش گره های کور زندگی امروز و اسارت در قفس نفس و خودخواهی و گم گشتگی در بیراهه ها را کنار زنیم. الگوهای مورد نیاز امروز ما آنانی هستند که فراتر از زمان و مکان و نژاد و مذهب و قوم، برای همه بشریت الهام بخش هستند. جامعه بشری نیز امروز به خوبی احساس کرده است باید روحیه صلح و انسان دوستی را به جای خصومت و درگیری بنشاند.
/ 1 نظر / 74 بازدید
میلاد حمیدی

دست از فمینیسیت بازی بردار خانم ابتکار. جواب خدا رو چی میخوای بدی؟ اینهمه پسرهای مردم رو بیکار کردی زنها رو مرد کردی انداختی به جون این جامعه. ازت متنفریم ابتکار. کاش مثل مریم بهروزی جنازت به زیر خاک بره. اگر برای پسرهای خودتم اینجور مثل پسرهای مردم از این فمینیست بازی هات مشکل درست میشد اونوقت دست از سر مردم بر میداشتی؟!!! اصلا می فهمی من چی می گم یا فکر میکنی حرفام از روی احساساته! ای کاش نبودی ابتکار ای کاش نبودی. کاش چادرت واقعی بود. حضرت زهرا به کمرت بزنه