خبرهایی از اهواز

دکتر متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان این روزها در اهواز است. طی سال گذشته توجه به مسائل آلودگی هوا در سطح ملی باعث شد تا 31 هزار بشکه از تولید نفت ترش در مقابله با آلودگی هوا کاهش یابد و راه اندازی طرح آماک در دوماه آینده جامه عمل بپوشد. اینها به علاوه مالچ پاشی و نهالکاری در 200 هزار هکتار البته از جمله پیگیری های جلسه دو ماه پیش با حضور مسوولان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نفت و وزارت بهداشت بود. 

خوشبختانه طی دو روز گذشته راه اندازی واحد تصفیه فاضلاب صنعتی کشت و صنعت نیشکر دهخدا نیز انجام و به بهره برداری رسید. این یکی از بهترین و مجهزترین سیستم های تصفیه فاضلاب با روش های بیولوژیکی و سازگار با محیط زیست و قادر به تصفیه روزانه 1200 مترمکعب فاضلاب صنعتی است. البته تصفیه خانه کشت و صنعت دعبل خزاعی نیز در دست احداث است. 
تشکیل جلسه شورای حفاظت کیفی رودخانه کارون و مدیریت پسماند استان خوزستان هم در دستور کار این روزها بوده است. قرار است موضوع رهاسازی آب در حوضچه شماره 3 تالاب هورالعظیم و آبدارشدن 8 هزار هکتار آن در این هفته صورت گیرد که باعث احیاء این بخش از تالاب و کاهش اثرات گرد و غبار خواهد شد. این اقدام در جریان بازدید معاون سازمان به همراه معاون وزیر نفت از تالاب بین المللی هورالعظیم وطرح های توسعه میدان نفتی آزادگان قطعی شده است. برای غرب رودخانه کارون نیز برنامه مدیریتی محیط زیست با نفت تنظیم شده است. 
درخصوص انتقال آب از سرشاخه های کارون هم این توضیح مهم است که انتقال آب از سرشاخه های بین حوضه ای به عنوان خط قرمز سازمان حفاظت محیط زیست بوده و باید با رعایت مسائل و ارزیابی زیست محیطی انجام شود. تاکنون در رابطه با هیچ پروژه ای در این خصوص تصمیم گیری نشده است که درمورد رودخانه کارون نیز این امر صادق است و ما حتی برای انتقال آب درون حوضه از سد زاینده رود به اصفهان نیز با توجه به اینکه این طرح درون استانی بوده است با 12 شرط – آن هم فقط برای آب شرب از لوله به لوله- اجازه فعالیت داده ایم. البته دستگاههای دیگر هم در این زمینه مسئولیت دارند که با ساز و کارهای فرابخشی انتظار می رود وظایفشان را به خوبی انجام دهند.
/ 14 نظر / 31 بازدید
نمایش نظرات قبلی
زینب

سلام حدود1ساعت پیش داشتم اصل50باشما میدیدم گفته بودید بسیار انتقادپذیرید اول عذزخواهی می کنم پس چرابعضی نظرات تایید نمی کنید؟

مسعود

ابتكار بازنده هميشگی در مقابل گردشگری.يكبار در مقابل مرعشي واين بار در مقابل سلطاني فر...

امید

سلام خانم ابتکار ایا درسته که برای کاهش الودگی هوا دیگه گواهینامه صادر نشه و اصلا اجازه رانندگی هم ندهیم.مثل همین قضیه شکار. خانم ابتکار تصمیم گیری درباره صدور مجوز شکار باید به دور از هرگونه مسایل احساسی و جو سازیهای ظاهرا دوستدار طبیعت باشه. همونطوری که خودم در مازندران شاهدم مطمئن باشین با ندادن مجوز شکار فقط اندک درامد سازمان کم میشه بعلاوه اونهایی که شکارچی هر ساله بودن کماکان هم به شکار میرن. این وسط همون سقف تعداد شکار و روزهای شکار هم از بین رفته و مهم تر و بدتر از همه احتمال درگیری بین محیط بانها و شکارچی ها بیشتر میشه که اگر منجر به تیراندازی به سوی هم بشه چه محیط بان شکارچی رو بزنه و چه خودش هدف قرار بگیره این وسط فاجعه ای اتفاق میوفته و علاوه بر داغدار شدن خانواده ها سازمان رو هم درگیر میکنه . خانم ابتکار حفظ محیط زیست و حیاط وحش راه حل های کارشناسانه ای میطلبد که مطمئنا حذف شکار و ندادن مجوز شکار راه حل منطقی و راهگشا نخواهد بود. تصمیمی باید گرفته بشه که در ان دو طرف به منافعشان برسند یا به قول دکتر ظریف همان "بازی برد-برد" باشد. ممنون

بهرام رمضانی

با سلام خدمت سرکار خانم دکتر ضمن خیر مقدم خدمت شما از اینکه به استان ما لرستان تشریف فرما شدی امیدوارم که سفر شما پر از خیر و برکت برای کارکنان محیط زیست باشد ما اولین دوره محیطبانی رو سال ٧۴ بعد از انقلاب دیدیم و هم اکنون کارشناس مسول هستم اگه قراره که محیط بانان جدید دوره دیده رو به اروپا برای تکمیل دوره بفرستید چرا از ما که دارای تجربه بیست ساله مباشیم و١١,ماه دوره سال٧۴دیدیم استفاده نمیشودموضوع دیگه اینکه در زمان ورود شما نامه ای جهت افزایش حقوق نوشتیم و به خدمت شما دلدیم که این بحث حرف دل تمام کارکنان که امضا وتایید نمودند هست و حرف دل همه کشور که حقوق انان حتی نصف ارگان های مثل دادگستری واستانداری یا شرکت نفت و سایر ارگان ها نیست

بهرام رمضانی همکار محیط زیستی لرستان

لطفا در خصوص افزایش حقوق در هیت دولت مطرح کنید شاید روزنه امیدی به افزایش حقوق که از سال ٨۴ مطرح بوده و تا کنون ترتیب اثر داده نشده گردد که فقط مگر با درایت شما این موضوع حل وفصل گردد

حسین

خانم ابتکار با ندادن پروانه شکار بزرگترین خیانت رو به سازمان کردی نمیدانم چرا تو هروقت رئیس میشی آنفولانزا میاد. اینو بدون من به عنوان یک شکارچی قدیمی و قانونمند دیگر به هیچ جنبنده ای رحم نخواهم کرد.

حسام

خانم ابتکار.. تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد.. تصفیه خانه فاضلاب شهرک صنعتی اشتهارد.. شما رو بخدا تصفیه خانه شهرک صنعتی اشتهارد..

علی

با عرض سلام وخسته نباشید. خانم ابتکار نظرات ما نمایش که داده نمیشن ولی به این سوالم لطفا جواب بدید اون معادنی که توی جنگل های ارسباران توسط شرکت های بزرگ در دولت قبلی پروانه اکتشاف گرفتن وقتی خواستن پروانه بهره برداری بگیرن قطعا باید از محیط زیست برای گرفتن پروانه بهره برداری استعلام ببرند به همه ی اونها جواب منفی داده میشه؟

امین

ابتکار خدا لعنتت کنه با این سیاسی بازی بنزین داخل ما آلوده هست یا دولت شما و بنزین وارداتی زنگنه لعنت بر شما اصلاحاتی هایی که تفریط می کنید درود خدا بر رییس جمهور قبل واقعا که قدر دونستنی بود کی میشه بگن 4 سال روحانی تموم شد اون موقع رکرد زده میشه اولین رییس جمهوری که فقط 4 سال حکومت کرد. منتظر اون روز نشستیم