سفر به بانکوک

این در حالیست که در شرایط اقلیمی خشک و نیمه خشک منطقه ما و ایران، هر یک درجه افزایش دما مترادف با 20-25% کاهش منابع آب و همزمان 6% نیاز به آب بیشتر در بخش جنگل و کشاورزی است و نیز برابر با دست کم دو درصد کاهش تولید ناخالص ملی در ایران است.
در این جلسه با اشاره به اینکه گرمایش جهانی و اثرات گسترده آن تقریبا تمام 17 هدف توسعه پایدار را تحت تاثیر قرار می دهد، گفتم لازم است توافقنامه جدید در پاریس (COP21) مبتنی بر اصول و به ویژه محورهای شش گانه دوربان شامل انطباق، انتشار، شفافیت، ظرفیت سازی، تأمین منابع مالی و انتقال تکنولوژی متوازن باشد و ضرورت توازن در تعهدات را به دو پای یک انسان تشبیه کردم که برای حرکت رو به جلو باید متناسب با یکدیگر گام بردارند. 
در این میان مشارکت ملی کشورها در این زمینه بسیار مهم و جهت دهنده ارزیابی می شود. 
عصر کربن زدایی از انرژی از سال 2050 برای بقای حیات مدنظر است و به فوریت باید جهان حرکت به سوی اقتصاد کم کربن را به طور مشترک با تلاش جدی کشورهای توسعه یافته و به دنبال آن کشور های در حال توسعه پیگیری کند.

بعد از ظهر در ادامه برنامه های روز اول سفر، در پنل مشورتی مجمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه شرکت کردم. آنجا هم سخنران اصلی بودم و با اشاره به اینکه آلودگی محیط زیست مانند آلودگی هوا و تغییر اقلیم بیماری های جدیدی را به وجود آورده است، گفتم: ضعف سیستم ایمنی، سرطان یا بیماری های قلبی علاوه بر ضایعات انسانی، باری بر دوش اقتصاد و اجتماع به شمار می رود. بنابراین شما تصمیم گیرندگان باید بدانید این موضوعات چطور با مبانی علمی مرتبط می شوند. در منطقه آسیا و اقیانوسیه بیش از 4 میلیارد نفر زندگی می کنند که با چالش های جدی آلودگی هوا، آب، مواد شیمیایی و غیره روبرو هستند و از جمله خطرات این است که اثر آلودگی های شیمیایی بر سیستم عصبی، می تواند جهش های نامطلوب ژنتیکی باشد.
همچنین با اشاره به مقاله ای در مجله کره ما (OUR PLANET) که به چالش های ایران در ارتباط با آلودگی هوا پرداخته، تغییر سیاست ها و برنامه ها برای کاهش آلودگی هوا و بهبود سلامت مردم را مورد تاکید قرار دادم و گفتم: پس از 8 سال، دولت شروع به برنامه ریزی، تدوین استراتژی و فعالیت های بین بخشی جهت کنترل آلودگی هوا کرد و رئیس جمهور نیز در مورد اجرای این دستور کار بسیار جدی و مصر است. کیفیت سوخت در یکسال گذشته بهتر شده و کیفیت هوا نیز نسبت به سال قبل بهبود قابل توجهی را نشان می دهد و با وجود مشکلات، در بخش های مختلف برنامه ریزی های بلند مدت، بین بخشی، علمی و ساز و کارهای اثربخش در جریان است. 
همچنین در حاشیه مجمع وزیران محیط زیست آسیا و اقیانوسیه، با دو وزیر محیط زیست تایلند و فیلیپین به طور جداگانه ملاقات و گفت و گو داشتم. در جلسه با وزیر تایلند تاکید کردم که به منظور همکاری های موثر برای ارایه پیش نویس یک تفاهم نامه همکاری محیط زیستی با تایلند آمادگی داریم و این تفاهم نامه می تواند در زمینه های همکاری با مراکز منطقه ای بازل و رامسر، آموزش های محیط زیستی، حفاظت از گونه های خاص، مناطق حفاظت شده و سایر موارد دارای اولویت تنظیم شود. 
در ملاقات با وزیر محیط زیست فیلیپین نیز چالش ها و فرصت های مشترک برای همکاری محیط زیستی در قالب سوء مدیریت در توزیع و امنیت آب، تغییرات آب و هوایی و حفاظت از جنگل ها به عنوان عمده ترین مشترکات محیط زیست دو کشور مطرح شد و دو طرف اعلام آمادگی کردیم تا همکاری ها را در زمینه های فوق دنبال کنیم. 
هر دو کشور فیلیپین و تایلند، مشکل پسماند را از عمده ترین مشکلات خود دانستند. وزیر محیط زیست تایلند می گفت: تایلند کشوری توریستی و مهاجر پذیر با جمعیتی رو به فزونی است و دفع پسماند را تاکنون تنها از طریق لند فیل انجام داده و برای تولید انرژی و بیوگاز به کار گرفته ایم. ولی مطابق نقشه راه پنج ساله، پسماندها بایستی به یک نیروی انرژی تبدیل شود. 
وزیر محیط زیست فیلیپین همچنین افزایش باران های سیل آسا و بالا آمدن آب در خطوط ساحلی کشورش را به عنوان وقایعی ناخوشایند و تهدیدآمیز با تغییرات شدید آب و هوایی مرتبط دانست.

گزارش روز دوم سفر:
مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل امروز در مقر دفاتر سازمان ملل برای آسیا در بانکوک پایتخت تایلند آغاز به کار کرد و ریاست آن به پیشنهاد شمشاد اختر، دبیر اجرایی کمیسیون اقتصادی اجتماعی آسیا و اقیانوسیه سازمان ملل، به ایران واگذار شد.
معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست که برای شرکت در این مجمع در بانکوک بسر می برد با این پیشنهاد عهده دار این کرسی شد. 
این اجلاس به عنوان مرجع مرتبط با توسعه اقتصادی، اجتماعی و محیط زیستی کشورهای آسیا – اقیانوسیه و با حضور وزیران و مقامات ارشد محیط زیست این منطقه به مدت دو روز در بانکوک ادامه می یابد. دوره اجرایی اهداف توسعه پایدار در آخر سال 2015 میلادی پایان می یابد و تعیین و شناسایی اهداف توسعه پایدار برای سال 2016 به بعد در دستور کار است. قرار است نتایج نشست های منطقه ای توسعه پایدار که توسط کمیسیون های منطقه ای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل برگزار می شود به اجلاس سران ارائه شود.
اجلاس تایلند به عنوان نشست منطقه ای مرتبط با مجمع عالیرتبه سیاسی توسعه پایدار، عهده دار شناسایی دستور کار منطقه ای توسعه و ارائه سازوکارهای مالی ممکن برای اجرای اهداف توسعه پایدار است.
مجمع آسیایی توسعه پایدار سازمان ملل امروز، پنجشنبه در مقردفاتر سازمان ملل برای آسیا در بانکوک آغاز به کار کرد. 

در ضمن روز چهارشنبه دو برنامه ملاقات با مدیر اجرایی برنامه محیط زیست ملل متحد و بازدید از منطقه حرای بانکوک انجام شد که اخبار آن در پورتال سازمان حفاظت محیط زیست آمده است. 

گزارش روز سوم سفر:

سفر سه روزه به پایتخت تایلند برای شرکت در دو اجلاس بین المللی و برنامه ها و ملاقات های دو جانبه و چند جانبه حاشیه آنها با شرکت در مراسم افتتاحیه مجمع توسعه پایدار آسیا – اقیانوسیه ادامه یافت.

ایران ریاست جدید این اجلاس را بر عهده گرفت. در این نشست مباحث مهمی حول موضوعات ارتباط اقتصاد، جامعه و محیط زیست مطرح و اجرایی کردن اهداف توسعه پایدار که جایگزین توسعه هزاره می شود، بحث شد.

در افتتاحیه علاوه بر معاون نخست وزیر و وزیر خارجه تایلند، رییس برنامه محیط زیست سازمان ملل، رییس سازمان منطقه ای اسکاپ سخنرانی کردند. 
نتایج این اجلاس ها و دیگر نشست های منطقه ای توسعه پایدار که توسط کمیسیون های منطقه ای اقتصادی - اجتماعی سازمان ملل برگزار می شود قرار است جمع بندی و اهداف و تصمیمات توسعه پایدار را مشخص کند و در تصمیمات جهانی مرتبط موثر واقع خواهد شد.
در حاشیه این اجلاس علاوه بر ملاقات با معاون نخست وزیر و وزیر خارجه تایلند، با خانم شمشاد اختر مدیر اجرایی اسکاپ پیرامون همکاری های بیشتر با ایران گفت و گو شد و برنامه های پیشنهادی اجرایی مورد بررسی قرار گرفت. 
در این سفر به دلیل ماهیت فرابخشی آن یعنی موضوع توسعه پایدار، رئیس فراکسیون محیط زیست مجلس شورای اسلامی و عضو شورای عالی حفاظت محیط زیست، معاون شهرسازی و معماری وزارت مسکن و شهرسازی، مدیرکل دفتر مدل سازی و مدیریت اطلاعات اقتصادی وزارت امور اقتصاد و دارایی و نایب رییس کمیته ملی توسعه پایدار همراهی می کردند.
عصر پنج شنبه 31 اردیبهشت برای پرواز به تهران به سمت فرودگاه بانکوک حرکت کردیم. جمعه حدود 2 صبح پرواز مستقیم ماهان از بانکوک در تهران نشست.

/ 0 نظر / 80 بازدید