اخبار پاریس: در صورت لغو تحریم ها، اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات آب و هوا

ایراد سخنرانی و پاسخ به سئوالات در نشست آکادمی دیپلماسی بین المللی پاریس
در این نشست که جمعی از دیپلمات ها و سفیران با سابقه فرانسه در کشورهای منطقه، سفیران خارجی مقیم پاریس، محققین، دانشجویان و خبرنگاران حضور داشتند، معاون رییس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست سخنانی با عنوان «اعتدال» بیان داشت و با اشاره به شعار اصلی دکتر روحانی گفت: اعتدال به مفهوم توازن است و این مفهوم در برگیرنده توازن بین طبیعت و خواسته های بشر نیز به شمار می آید. 
ابتکار با اشاره به ضرورت حصول اطمینان از صلح و امنیت برای تداوم را ه حل های پایدار زیست محیطی اضافه کرد: صلح و توازن درون و اعتدال در رفتار با مردم جهان و تعامل سازنده با یکدیگر از بنیان های اصلی صلح و امنیت است و اعتقادات درونی ما می تواند در جنگ با طبیعت که چند دهه است آغاز شده، به عنوان ابزاری فکری و منتهی به عمل، در مقام مقابله برآید.
معاون رییس جمهور بر ضرورت مقابله با نظامی گری، گرایش های افراطی، زیاده طلبی و خشونت که در نهایت به جنگ علیه محیط زیست نیز تبدیل می شود، تاکید کرد. 
معاون رییس جمهور در ادامه جلسه در پاسخ به سوالی در مورد اثرات محیط زیستی تحریم ها علیه ایران، گفت: تحریم ایران کمکی به هیچ یک از طرف ها نمی کند و در زمینه محیط زیست مانع ایران در دسترسی به فناوری لازم برای کاهش آلودگی هوا و نیز کاهش انتشار گازهای گلخانه ای شده است.
وی درباره مناقشه هسته ای با تاکید بر اینکه ایران به دنبال یافتن راه حلی عادلانه و رفع اقدامات تبعیض آمیز برای دسترسی به فناوری هسته ای صلح آمیز است، در پاسخ به سئوالی درمورد سخنرانی نتانیاهو در کنگره امریکا، گفت: همه منتظر رسیدن به توافق و نقش آفرینی ویژه ایران در حل و فصل مسائل منطقه ای و بین المللی هستند. تلاش های نتانیاهو اثری نخواهد داشت و ایران نقش اساسی خود را برای صلح و همکاری های منطقه ای ایفا می کند. 

مصاحبه با رسانه ها
در این سفر دکتر معصومه ابتکار در مصاحبه های مختلفی شرکت کرد که از جمله آنها مصاحبه اختصاصی با روزنامه لاکروا و شبکه تلویزیونی AFP بود. 
ابتکار در پاسخ به سئوالی درمورد پیگیری ایران در موضوع تغییرات آب و هوایی گفت: این چالش جهانی، ایران و منطقه ما را با مشکل گرم شدن هوا، کاهش بارش و خشکسالی مواجه کرده، در عین اینکه به عنوان کشوری در حال توسعه نیازمند مصرف انرژی برای ارتقای سطح زندگی شهروندان خود است.
وی افزود: آگاهی از اثرات تغییرات آب و هوایی البته دولت را مصمم کرده که راه حل های پایدار بیابد. 
معاون رییس جمهور در سئوالی پیرامون ملاقاتش با صاحبان صنایع فرانسه گفت: انرژی های تجدید پذیر و افزایش راندمان انرژی در صنایع و نیروگاههای ایران، تولید برق از زباله به ویژه برای استان های ساحلی ایران و خودروهای هیبریدی نمونه هایی از زمینه همکاری های اقتصادی- محیط زیستی است. 
معصومه ابتکار همچنین در مصاحبه با شبکه تلویزیونی AFP در پاسخ به سئوالی در مورد حجم انتقادات و فضای سنگین رسانه ای که برای وی در مواجهه با گرد و غبار های اخیر پدید آوردند، گفت: مردم حق دارند هوای تمیز داشته باشند و آن را از مسئولین مطالبه کنند. ولی خشکسالی های اخیر ناشی از تغییرات آب و هوایی و نیز مدیریت نا مناسب اکولوژیکی باعث افزایش قابل توجه کانون های انتشار ریزگردها با منشاء هایی از شمال افریقا گرفته تا عربستان و عراق و حتی ایران شده است. در هر صورت به عنوان یک رخداد غیرمترقبه، دولت تمهیداتی را اندیشید و برای رفع منابع داخلی ریزگردها مصوبات خوبی را با تأمین منابع مالی لازم تصویب کرده است. 
معاون رییس جمهور درباره نظر ایران برای لغو تمام تحریم ها در مذاکرات هسته ای تاکید کرد: به عنوان عضو فعال جامعه جهانی معتقدیم تحریم ها ظالمانه بوده و باید برداشته شوند. این تحریم ها مانع می شود تا ایران به اندازه مطلوب برای حفاظت از محیط زیست ملی و بین المللی و مقابله با گرمایش جهانی و آلودگی هوا ایفای نقش کند. در صورت لغو تحریم ها اثرگذاری ایران در کاهش آثار تغییرات و آب و هوایی افزایش می یابد.
وی در پاسخ به سئوالی در مورد افراط گرایانی مانند داعش که برای منطقه تهدید جدی به حساب می آیند، گفت: ایران کشوری با سیاست های اعتدال گرا بوده و به ویژه در دولت آقای دکتر روحانی تلاش اصلی مبتنی بر حفظ اعتدال است. ایران همواره بهترین و مهم ترین نقش ها را برای صلح و پایداری در منطقه ایفا کرده و خواهد کرد.

توسعه همکاری ها به خصوص در زمینه حفاظت از محیط زیست ضروری است
معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست صبح چهارشنبه در ادامه برنامه های سفر در جلسه ای که به دعوت شورای ملی کارفرمایان فرانسه (مدف انترناسیونال) برگزار شد و در آن بیش از چهل نفر از مدیران ارشد شرکت های مختلف فرانسوی حضور یافتند، شرکت کرد. 
لوکاس معاون رئیس کل مدف انترناسیونال ضمن خوشامد گویی به خانم دکتر ابتکار و تشکر از وقتی که به این منظور اختصاص داده شد، به ظرفیت های گسترده توسعه مناسبات تجاری و اقتصادی فیمابین اشاره و بر این نکته تاکید کرد که به رغم بروز پاره ای از مشکلات در روابط و همکاری های اقتصادی فیمابین طی چند سال گذشته، هرگز این روابط قطع نشده و پس از توافق اولیه ژنو و باز شدن نسبی فضای مناسبات بلافاصله هیاتی متشکل از 110 شرکت مختلف فرانسوی جهت بررسی زمینه های توسعه مناسبات به ایران سفر کرده که خود مبین علاقمندی خاص شرکت های فرانسوی به بازگشت مجدد به ایران است.
ابتکار در این جلسه ضمن بیان تحولات اقتصادی ایران طی دوران ریاست جمهوری آقای دکتر روحانی، به استراتژی کلی توسعه همکاری های بین المللی در زمینه های مختلف اقتصادی به خصوص محیط زیست، سابقه خوب همکاری های دو کشور در بخش محیط زیست و تاثیر مسائل زیست محیطی بر جوامع مختلف بشری و حتی آثار غیر قابل انکار آن بر نسل های آتی اشاره و تبادل نظر و همکاری در موضوعات مختلف زیست محیطی را از اهمیت روزافزون برای دو کشور ارزیابی کرد.
رییس سازمان حفاظت محیط زیست ابراز امیدواری کرد تلاش های جامعه جهانی در اجلاس آتی تغییرات آب و هوایی پاریس به نتیجه ای عادلانه و قابل قبول برای همه کشورها منجر و زمینه بهبود شرایط محیط زیستی برای همه کشورها را فراهم آورد.
ابتکار در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به بروز پدیده ریزگردها، خشک شدن دریاچه ارومیه، مشکلات زیست محیطی دریای خزر و خلیج فارس و آلودگی هوای شهرهای بزرگ کشور به طرح های مطالعاتی و اجرایی کشورمان برای مقابله با این مشکلات اشاره و از حضور شرکت ها و موسسات دارای تکنولوژی فرانسوی برای همکاری با طرف های ذی ربط ایرانی به منظور مواجهه کارآمدتر با این مشکلات استقبال کرد.
در ادامه، مدیران شرکت های مختلف فرانسوی ضمن طرح زمینه های مختلف فعالیت و توانمندی های خود نسبت به حضور مجدد در بازار ایران ابراز علاقه کرده و بر امیدواری خود نسبت به باز شدن هر چه بیشتر فضای مناسبات تاکید و سوالاتی را مطرح کردند که پاسخ مقتضی ارایه شد. 

ملاقات و مذاکره با مدیرکل یونسکو
ظهر چهارشنبه معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با خانم ایرینا بوکووا، مدیر کل یونسکو ملاقات کرد. طرفین در این دیدار موضوعات مورد علاقه از جمله حوزه ذخیره­گاه­های زیستی، برنامه انسان و کره مسکون، مشکلات زیست محیطی کشور مانند تغییرات اقلیمی ناشی از گرم شدن زمین، کاهش بارندگی و خشکسالی را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند. 
ابتکار همکاری در حوزه­های آبی مشترک ایران با همسایگان را بسیار پراهمیت خواند و با تاکید بر ضرورت حفظ اکوسیستم­های منطقه و وجود مرکز منطقه ای یونسکو در ایران با عنوان «مرکز مدیریت منابع آبی در مناطق خشک و نیمه­خشک» خواستار همکاری علمی و کمک­ و مشارکت بیشتر یونسکو در این زمینه به ویژه مدیریت منابع آب­های زیرزمینی شد.
ابتکار همچنین با توجه به افتتاح رسمی مرکز منطقه­ای کنوانسیون رامسر برای حفاظت از تالاب­ها در شهر رامسر که از 22 کشور منطقه آسیا عضویت دارند، همکاری در این زمینه را سودمند خواند.
مدیر کل یونسکو نیز از ظرفیت خوب و فعال ایران در همکاری با یونسکو سخن گفت و تایید کرد که همه این موارد می­تواند در دستور کار همکاری­های آینده جمهوری اسلامی ایران با یونسکو قرار گیرد.

توازن و نگاه جامع­نگر در مدیریت نوین جهانی لازمه صلح، ثبات و امنیت
اجلاس یونسکو که به مناسبت روز جهانی زن از شش منطقه جغرافیایی جهان یک زن فعال و صاحب نام را دعوت کرده بود، بعد از ظهر چهارشنبه تشکیل جلسه داد. در این اجلاس که در بیستمین سالگرد کنفرانس جهانی زن (در 1995 در پکن) و نیز در آستانه ورود سازمان ملل متحد به دستور کار بعد از 2015 برگزار شد، معاون رییس جمهور کشورمان طی سخنانی گفت: نقش صلح درون، توازن و نگاه جامع­نگر در مدیریت نوین جهان لازمه اصلی جهانی همراه با صلح، ثبات و امنیت است.
وی در بخشی از سخنرانی خود پس از توضیح نظریه یونگ، به طرح دیدگاه­های ملاصدرا، فیلسوف ایرانی جهان اسلام در مورد «اسفار اربعه» (سفرهای چهارگانه) که درون انسان­ها را به رفتار در بیرون و تعامل با اطرافیان و جهان هدایت می­کند، پرداخت.
ابتکار با تاکید بر ضرورت تجدید نظر در الگوهای زیستن به ویژه در کشورهای توسعه­یافته و اینکه باید الگوهای رفتاری با محیط زیست تغییر یابند تا از تخریب حیات کره مسکون ممانعت به عمل آید، افزود: نقش زنان در اصلاح سبک زندگی برای حفاظت محیط زیست و پرورش درونی بهتر برای نسل­های آینده، کلیدی بوده و وضعیت زنان به عنوان پرورش­دهنده انسان در ابعاد گوناگون فکری، سیاسی و مدیریتی تاثیرات غیرقابل انکاری بر روند پیشرفت کشورها دارد. 
ابتکار تاثیر تعالیم واقعی و آموزه­های اسلامی را چراغی هدایت­گر برای حصول اطمینان از سیر منتهی به تعالی دانسته و عملکرد افراطیون و خشونت­طلبانی مانند داعش و تمسک غلط و انحرافی از هسته اصلی پیام اسلام توسط آنان را محکوم کرد.
معصومه ابتکار سپس در جلسه مباحثه پیرامون دستور کار زنان شرکت کرد و فقر، تبعیض، ترور، نا امنی و تخریب محیط زیست را به عنوان عوامل بازدارنده برای پیشرفت زنان مطرح کرد.

در دیدار ابتکار و فابیوس مطرح شد:
تحقق اهداف اجلاس تغییرات آب و هوایی و بازنگری در روند همکاری های ایران و فرانسه
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز پنج شنبه با لوران فابیوس وزیر خارجه فرانسه دیدار و گفتگو کرد. در این ملاقات که به مدت 45 دقیقه در محل وزارت خارجه فرانسه انجام شد، طرفین ضمن مرور اهم موضوعات دو جانبه مورد علاقه، در خصوص مسائل محیط زیستی به خصوص اجلاس بیست و یکم تغییرات آب و هوایی پاریس (COP 21) نیز بحث و گفتگو کردند.
وزیر خارجه فرانسه در بخشی از سخنان خود با اشاره به مذاکرات هسته ای اظهار داشت: در زمان بسیار مهمی هستیم و امیدوارم بتوانیم به یک توافق قابل قبول برای طرفین که برای همه از اهمیت خاصی برخوردار است برسیم. 
ابتکار نیز با ابراز خرسندی از بهبود نسبی فضای حاکم برمناسبات دو جانبه و با اشاره به ظرفیت های استفاده نشده در این مناسبات، بازنگری در روند همکاری های فیمابین و تقویت آن را در راستای منافع دو کشور مورد ارزیابی قرار داد. 
چگونگی تحرک و هماهنگی دو کشورایران و فرانسه برای کمک به تحقق اهداف اجلاس COP21، تبیین مشکلات زیست محیطی جهان و آثار مخرب بر هم خوردن تعادل آب و هوایی در مناطق مختلف، آلودگی هوای شهرهای بزرگ، خشکسالی و چالش بین المللی طوفان ریزگردها، لزوم تبیین راه کارهای بین المللی، تاکید براهمیت تسهیل انتقال تکنولوژی های محیط زیستی و تبادل تجربیات بین دوکشور از دیگر موضوعات مورد گفتگو در این ملاقات بود.

بررسی زمینه های همکاری در دیدار معصومه ابتکار با جمعی از نمایندگان مجلس ملی و سنای فرانسه و محققین و متخصصین فرانسوی
معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست روز پنج شنبه در ادامه برنامه های سفر خود به پاریس، پس از ملاقات با وزیر خارجه فرانسه، در جلسه ای با حضور جمعی از محققین، متخصصین و کارشناسان ارشد فرانسوی به بحث و گفت و گو با آنان درباره انتقال تجربیات و آخرین راهکارهای مقابله با مشکلات نوین زیست محیطی، همچنین چگونگی توسعه همکاری های فیمابین در این بخش پرداخت. مهم ترین مباحث طرح شده در این جلسه، خشکسالی و مدیریت بهینه منابع آب، بحران ریزگردها شامل ریزگردهای صنعتی و طوفان های منطقه ای، آلودگی هوای شهرها، فرسایش خاک کشاورزی و بیابان زایی، آلودگی های دریا ومحیط زیستً کرانه های ساحلی بود. 
برنامه بعدی ابتکار، ناهار کاری با تعدادی از نمایندگان مجلس ملی و سنای فرانسه بود که طی آن در خصوص همکاری های دو کشور در زمینه های مختلف از جمله محیط زیست، کنفرانس تغییرات آب و هوایی 2015 پاریس و موضوع هسته ای بحث و تبادل نظر شد و معاون رییس جمهور کشورمان در مورد سوالات مطرح پاسخ داد.
ابتکار در مورد برنامه صلح آمیز هسته ای تاکید کرد که اگر چه تلاش هایی در جهت تخریب و ممانعت در برابر رسیدن به یک توافق خوب وجود دارد ولی اکثر جهانیان خواهان توافقی عادلانه و خوب هستند تا هم منافع و حقوق جمهوری اسلامی ایران در استفاده از انرژی هسته ای تامین و هم تحریم های تحمیلی برداشته شود.
در این گفت و گوها ابتکار بر ضرورت ریشه یابی پدیده داعش و افراط گرایی، عدم حل مشکل فلسطین و مشکل هویتی جوانان فلسطینی از نسلی به نسل بعد، عدم اجرای عدالت در جهان و ضرورت احترام به اعتقادات و باورهای دیگران در کنار بحث آزادی بیان تاکید کرد. 
وی افزود اگر چه آزادی بیان مورد احترام است اما حد و مرزی هم برای جلوگیری از توهین به باورها و ارزش های اعتقادی دیگران باید وجود داشته باشد. 
معصومه ابتکار روز پنج شنبه و پیش از ترک پاریس در چند مصاحبه با رسانه های فرانسوی و بین المللی شرکت کرد. وی صبح جمعه وارد تهران شد.

/ 2 نظر / 85 بازدید
سیدیعقوب آل شفیعی

حدود یک دهه قبل کارشناسان محیط زیست سازمان ملل اخطار کردندکه ریزگردها مناطق غربی ایران را تهدید خواهد کرد؛همچنین شاهددوئل نابودی آب های سطحی چون هامون ،پریشان گاوخونی،تالاب انزلی ،استیل آستارا و دردناکتر ازهمه دریاچه با کارکردچندگانه درمانی _اقلیمی ارومیه بوده ایم. در کنار این مصیبت ،دست اندازی شرم آور سرمایه گذاران دلال صفت و کارچاق کن در حوزه ساخت ساز مسکن به حریم و بستر رودخانه ها و شن برداری غیرمجاز بی حد و حصر ،البته با اغماض حساب شده مسئولین محلی و استانی در حاشیه رودخانه های گیلان مزید بر علت بوده است. نیز سرانه فضای سبز در ایران در مقایسه با کشورهای سوئیس و فرانسه ،هیچ نسبت و پیوندی باهم نداشته ،بلکه تضادو تباین آشکار در هرم ونمودار در حوزه مزبور دیده می شود. در ایران بخصوص شهر فومن ،از باب نمونه برای هر شهروند ،کمتر از 30سانتی متر ودر سوئیس سرانه آن بیش از5متربوده است. آیت الله زین العابدین قربانی می نویسد: «در عصری که اروپائیان ،نهال های غرس شده را از ترس ازبین رفتن توسط عابرین پیاده ،دور آن قفسه آهنی نصب می کردند؛ایرانیان از درخت بعنوان پدیده و آیت مقدس یاد می نمودند

علی یوسفی

سلام خانم دکتر ابتکار خواهشمندم دستور بفرمایید مدیر کل سازمان در استان چهارمحال و بختیاری با حساسیت بیشتری موضوع ساخت وسازغیر مجاز در حریم رودخانه زاینده رود در شهرستان سامان استان چهرمحال وبختیاری وتخریب محیط زیست در این منطقه و تغییر کاربری اراضی را پیگیری نمایند با تشکر