بازدید از سازمان انتقال خون ایران

روز شنبه یازدهم مردادماه به مناسبت چهلمین سال تاسیس سازمان انتقال خون ایران بازدیدی از این سازمان داشتم تا با توجه به ارتباط مستقیم میان محیط زیست، سلامت و خون تاکید کنم که برای ارتقای کیفیت زندگی شهروندان باید بخش‌های مختلف با یکدیگر هم‌افزایی داشته باشند.
اگر حیات وحش که به نوعی مخزن بسیاری از ویروس‌هاست از دست برود، راه برای ورود این ویروس ها به حیات انسانی باز می شود. همچنین گرم شدن هوا باعث تغییرات زیادی در میزان و تنوع میکروب ها و ویروس ها شده که بسیاری از آنها از طریق خون منتقل شده و مشکلات زیادی ایجاد می کنند. 
از سوی دیگر آلودگی هوا می تواند به افزایش غلظت خون و احتمال فزونی سکته های قلبی و مغزی منجر شود. سازمان جهانی بهداشت اعلام کرده از هر ۷ مرگ و میر یک مورد به دلیل آلودگی هواست. برای داشتن سلول و خون سالم باید تلاش زیادی کنیم و این با پاک شدن هوا از آلاینده‌ها میسر است که در برخی از آنها به نتیجه رسیده‌ایم و برخی دیگر در دست اجرا است. مثلا در شهرهای بزرگی که بنزین یورو ۴ مصرف می‌شود کیفیت هوای خوبی را شاهد هستیم و الگوی آلودگی هوا به سوی گرد و غبار در حال تغییر است. 
همین طور اگر سموم و کود کشاورزی، نیترات‌ها و توکسین‌ها به طور بی‌رویه استفاده شوند باعث افزایش بقایای سم و نیترات در فرآورده های غذایی شده که در نهایت به سلول ها از جمله سلول های خونی لطمه می زنند. باید آلاینده های شیمیایی در آب، خاک و هوا به حداقل برسد و دولت در این زمینه جدی است. از طرفی این مهم مشارکت و آگاهی مردم، کارشناسان و رسانه‌ها را می‌طلبد.
در ضمن چون بعضی خبرنگاران مشتاق بودند که در مورد بنزین وارداتی و بنزین پتروشیمی صحبت کنند و به سخنان وزیر سابق نفت در رد پاک بودن بنزین وارداتی نسبت به بنزین تولید داخلی اشاره می کردند، گفتم بنزین یورو ۴ قابل قبول و مورد تأیید ما است و فرقی نمی‌کند این بنزین وارداتی باشد یا در داخل تولید شود. مهم این است که از کیفیت لازم برخوردار باشد.

/ 0 نظر / 8 بازدید