دوم فروردین؛ از جاده جنگل ابر تا خانه محیط بانان

روز دوم فروردین به دیدن محیط بانان مجروح گلستان رفتم تا از زبان خودشان ماجرا را بشنوم. آنها نحوه حمله وحشیانه اشرار و شکارچیان مسلح را توضیح دادند که واقعا جای تاسف دارد. اما خوشبختانه هر دو نفر با تلاش تیم پزشکی از آن واقعه جان سالم به در برده اند و می شد به راحتی شادی را در چهره اعضای خانواده آنها که دور هم جمع بودند، دید؛ شادی از اینکه این دو دلیر مرد سلامت خود را باز یافته اند.

 تعدادی از دوستان در صفحه فیس بوکم کامنت گذاشته و اعتراض کرده اند که چرا وقتی یکی از مرزبانان عزیز کشور به دست اشرار و تروریست ها کشته شده، عکسی از طبیعت را به اشتراک گذاشته ام؟

رفتارهای وحشیانه و غیرمنطقی برای هر انسانی ناگوار است و من هم مثل هموطنانم از این اقدام ضدانسانی متاسفم و چنانچه خبر قطعی باشد وقوع آن را باید تسلیت بگویم. ولی امید دارم هنوز زمان تسلیت نرسیده باشد. باورش سخت است ...

خوشحالم سلامی به طبیعت و حافظان آن که محیط بانان باشند، برای من در تعطیلات عید دست یافتنی شد و امیدوارم همه ما در این روزها از طبیعت بیاموزیم که آرام و بخشنده و مهربان باشیم.

 تغییر کاربری زمین در کل کشور یکی از علل تخریب جنگل ها به حساب می آید و جاده کشی هم به این مسئله دامن می زند. همین طور با احداث هر جاده ای موضوع ساخت و ساز مطرح می شود. استان های شمالی ایران به خصوص مناطق زیبای جنگلی در این مورد بدترین وضعیت را دارند.

 جنگل ابر هم مستثنی نیست. روز دوم فروردین همچنین در هوایی برفی از تخریب های صورت گرفته برای احداث جاده در جنگل ابر به همراه مدیرکل استان گلستان بازدید کردم. ویلاسازی و تغییر کاربری سریع در مناطقی مانند سیاه رودبار و نیز رانش زمین به دلیل تخریب های به وجود آمده در مسیر، قابل مشاهده بود. در مقابله با روند تخریب جنگل در سالهای گذشته، باید همکاری مردم و جوامع محلی را برای حفاظت از این ذخائر بی نظیر طبیعی و جلوگیری از تغییر کاربری ها و ویلاسازی های بی رویه جلب کرد. در غیراین صورت به زودی کوهی از بتون و تیرآهن جای جنگل ها را خواهد گرفت و دلالان زمین البته بعد از نابودی این ذخائر و چشم اندازهای زیبای آن به فکر جای دیگری خواهند افتاد.


/ 4 نظر / 114 بازدید
محمد

از جاده کشی که زمینه نابودی طبیعت را فراهم میکند نوشتید، لطفا معرفی کنید چه کسی تصمیم جاده کشیدن در کوه دارآباد را گرفت ؟

زیور زاهدی

با سلام وتبرک سال نو خانم دکتر من بچه شمالم ودر تهران زندگی میکنم کارمندم ودانشجو فوق لیسانس میباشم عید رفتم شمال وجنگلهای منطقه خودمان روستای امره اطراف ساری دکتر عزیز محلیها درختان را میسوزانند بعد از مدتی آن را تبدلیل به زمین میکنند تمام جنگلها ی اطراف روستاها درمعرض نابودی است لطفا به داد جنگلها برسید لطفا در یک حماسه ملی دوباره درخت بکارید.

محبوبه

باسلام، خانم ابتکار شما کجای کارید،تمام منابع محیط زیستی استان که شامل درختان ،کوه،دریا،رودخانه ....بوده را به تاراج بردند دیگر در مسیر راهها ی شمالی از سرسبزی چیزی باقی نمانده من از این همه تاراج زمین خواران احساس ترس می کنم سر اسب سرمایه به سمت استانهای شمالی چرخیده آن هم به صورت لجام گسیخته شما چکار میخواهید بکنید ،تا زمانی که تنها باشید و نیروی مخلص نداشته باشید هیچکاری جز بازدید از مازندران ندارید ......دانشجوی ارشد برنامه ریزی شهری گرایش محیط زیست

محمد

تا كي ما بايد چوب اين سازمان محيط زيست استان را بخوريم اون از قضيه منطقه ازاد و جزيره اشوراده اين هم از جاده علي اباد به شاهرود كه صرفه جويي سوخت و زمان و هزينه باربري را براي حمل ونقل خواهد داشت تورو خدا يك دفعه هم شده دست از سر ما برداريد