چند یادداشت فیس بوکی (2)

همکاری در زمینه های مختلف شامل کنوانسیون بازل که در خصوص مدیریت مواد زائد خطرناک است، کاهش آلودگی های آب و هوا و حفظ تنوع زیستی در این جلسه مورد اشاره قرار گرفت. بحث ریزگردها در این میان بسیار مهم است. در سال های قبل دو تفاهم نامه، یکی به صورت دو جانبه با عراق و دیگری به صورت پنج جانبه با کشورهای منطقه به امضاء رسیده که اینک باید برای اجرایی شدن آنها تلاش جدی کرد. 
در مصاحبه ای که در فرودگاه انجام شد معاون وزیر محیط زیست عراق هم تاکید کرد که ایران و عراق مسایل زیست محیطی مشترکی دارند و به خصوص در مورد گرد و غباری که از طرف عراق به سوی ایران می رود می بایست تفاهم نامه موجود اجرایی شود. 
در پرواز بر فراز بغداد، اگر چه نخلستان ها و اراضی تحت کشت در کنار پیچ و خم دجله تصویر زیبایی را رقم زده اند، اما فضای شدید امنیتی به دلیل گسترش حملات تروریستی گروههای تکفیری همه چیز را تحت الشعاع قرار داده است. دیروز این حملات به صورت انتحاری در نزدیکی چند وزارتخانه صورت گرفته است... دیدن منظره کاخ متروکه صدام از پنجره هواپیما که دریاچه ای مصنوعی آن را در میان گرفته هشدار می دهد عاقبت ظالمین هیچگاه ختم به خیر نخواهد شد... فعلا مشکل اینترنت داریم. به زودی عکس ها را هم می فرستم.
اخبار این سفر در پورتال سازمان به نشانی doe.ir منعکس می شود. 
/ 1 نظر / 59 بازدید
رسول

با سلام خدمت جناب خانم دکتر ابتکار احتراما به عرض می رساند علت اینکه سازمان حفاظت محیط زیست در این چند سال نسبت به خشک شدن تدریجی دریاچه ارومیه اقدام اساسی نکرده است چیست؟ به نظر اینجانب سازمان جهاد کشاورزی مقصر اصلی این قضیه می باشد.تا زمانی که روش آبیاری سنتی باشد و دست اندر کاران جهاد کشاورزی برنامه ریزی محکم و اساسی برای تغییر به سیستم آبیاری مدرنیزه و همچنین تغییر الگوی کشت نداشته باشند وضع بدتر از اینها هم خواهد بود.