امضای سند همکاری دولت ژاپن برای احیای دریاچه ارومیه

ابتکار با بیان اینکه کارگروه نجات دریاچه ارومیه از روزهای اولیه دولت یازدهم تشکیل شد، افزود: اخیرا این کارگروه نشستی را برگزار کرد که با گزارش خوبی درباره احیای دریاچه ارومیه همراه بود.

وی ادامه داد: البته در برخی از ابعاد برنامه‌ها وارد فاز عملیاتی شده‌ایم و گام‌های اجرایی هم اکنون در حال پیگیری است.
وی متذکر شد:‌ لازمه پیشبرد برنامه‌ها اراده و توجه جدی دولت و تغییر رویکردها است، به طوری که در این خصوص نیازمند انقلاب در مدیریت منابع آب و مصارف کشاورزی،‌صنعتی و شهری هستیم و البته آنچه در این میان از اهمیت برخوردار است آگاهی و مشارکت مردم بوده است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین به شرایط مناسب تالاب هامون در سال جاری اشاره کرد و گفت: خوشبختانه به سبب اقدامات اجرایی که صورت گرفته و همکاری‌های وزارت نیرو و سایر وزارتخانه‌ها برای رفع موانع آبراه‌ها و نیز بارندگی‌ خوب، هم اکنون تالاب هامون در شرایط مناسبی نسبت به گذشته به سر می‌برد.
ابتکار ادامه داد: مدیریت منابع آب در سطح منطقه سیستان از ارزش و اهمیت ویژه‌ای برخوردار بوده چرا که معیشت مردم به این تالاب وابسته است و همچنین مهار ریزگردها و طوفان‌های شن نیازمند احیای تالاب هامون است.
معاون رئیس‌جمهور با تاکید بر ادامه همکاری‌ها میان ایران و افغانستان برای احیای تالاب هامون متذکر شد: تالاب هامون یک تالاب بین‌المللی بوده و از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.
ابتکار همچنین با اشاره به همکاری‌هایی که پیش از این ایران با جایکا در زمینه احیای تالاب انزلی برقرار شده  بود، ادامه داد: ‌هم اکنون فاز سوم این همکاری‌ها آغاز شده است و استمرار آن ااز اهمیت ویژه‌ای برخوردار است،  چرا که تالاب انزلی یک تالاب حاشیه‌ای دریای خزر است.
ابتکار در ادامه با بیان اینکه احیای دریاچه ارومیه یک دستاورد جهانی خواهد بود، ادامه داد: بدون شک منابع کافی برای احیای تالاب‌ها پیش‌بینی می‌شود که البته در اینباره نیازمند همکاری‌های بین‌المللی خواهیم بود.
وی اضافه کرد: به منظور مدیریت منابع آب و توسعه پایدار کشاورزی 41 سایت جدید در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در قالب همکاری‌های محلی با سازمان محیط زیست همکاری و در مرحله اول 30 هزار هکتار مزارع و باغات در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه در این طرح مشارکت می‌کنند.
ابتکار متذکر شد: باید توجه داشت که با روش‌های سنتی و قدیمی کشاورزی نمی‌توان جوابگوی نیازهای جدید کشور و انتظارات آن بود. بر همین اساس تغییر رویکرد یک اصل است.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه در سال جاری 700 میلیارد ریال اعتبار از سوی سازمان محیط زیست برای احیای تالاب‌ها و مقابله با ریزگرد تخصیص یافته است، گفت: البته در این باره اقداماتی از جمله توقف سدسازی در حوزه آبخیز دریاچه ارومیه صورت گرفته که در ادامه راه نیازمند استفاده از تجربیات و مشارکت‌های بین‌المللی هستیم.
معاون رئیس‌جمهور با اشاره به همکاری‌های خوبی که میان وزارت نیرو، وزارت جهاد کشاورزی و سازمان محیط زیست، وزارت کشور و استانداران برای احیای دریاچه ارومیه صورت گرفته، گفت: انتقال آب برای احیای این دریاچه به عنوان آخرین گزینه مطرح می‌شود.
/ 4 نظر / 9 بازدید
لیلا

http://fararu.com/fa/news/188985/تصاویر-آزار-دردناک-حیوانات-در-سیرک-قشم خانم ابتکار با سلام خواهش می کنم به این مورد رسیدگی کنید

پژمان قیامی

چرا ژاپنی ها در زمینه احیا دریاچه ها از ما ماهر تر هستند؟ مگر در ژاپن دریاچه های زیادی وجود دارد که به خطر افتاده و احیا شده است؟ ما ژاپنی ها را به داشتن صنایع کامپیوتر و الکترونیک می شناسیم! راستی مبلغ قرارداد چقدر است و آیا ژاپن تضمین داده است که شرایط را به حالت قبلی بر گرداند یا اینکه فقط سعی شان را می کنند؟

saeed

سلام خانم مهندس یه کاری کنین این پول واقعا به خود دریاچه برسه و به چیزای دیگه خرج نشه. عاقبت این چنینی دریاچه خیلی ترسناکه [ناراحت][تلفن]

مهران

با عرض سلام وتقدیر و تشکر از خانم ابتکار که در حال تلاشند در عرصه احیاء محیط زیست و طبیعت ولی خواستم سوال کنم چه فکری به حال حقوق پایین کارمندان سازمان کرده اند واقعا اگر کا رمندان از لحاظ مالی تامین نباشند چگونه انتظار کار درست می شود از انها داشت وهمین طور کمبود نیرو که درصورتی بعضی از شهرستانها نیروها را اخراج کرده اند جای افزایش