پاسخ به شبهاتی در مورد شکار

اما مهم ترین نکته اینکه بر خلاف آنچه در مطلب آن رسانه و اخبار روزهای اخیر مطرح شده، بر اساس آیین نامه مذکور طی بیش از سیزده سال گذشته هیچگونه مجوز شکار برای مقامات خارجی از جمله دیپلمات های انگلیسی وآمریکایی صادر نشده است. متاسفانه سوال کنندگان علاوه بر آنکه برداشت درستی از معنای واژه کاپیتولاسیون ندارند، از این موضوع که بعد از انقلاب اسلامی، هیچ دیپلمات آمریکایی در ایران حضور نداشته که پروانه شکار نیز دریافت نماید، بی اطلاع هستند.

تاکید می نماید سازمان حفاظت محیط زیست نه تنها براساس طبقه بندی گونه های جانوری کشور، برای گونه های در معرض خطر انقراض، پروانه شکار صادر نمی کند، بلکه طی سال 93 هرگونه شکار چهارپا برای شکارچیان داخلی و خارجی را متوقف و ممنوع کرده است. در سال های پیش از آن نیز آیین نامه مورد بحث عملا نه اجرایی شد و نه ملغی و فقط سبب ساماندهی وضعیتی شد که پیش از آن به تخلفات متعدد منجر می شد و در دولت های قبلی موجب چالش ها و مناقشات فراوان با شکارچیان بود. در نهایت نیز در سطوح عالی تصمیم گرفته شد با تصویب آیین نامه ای در سال 81 ورود شکارچیان خارجی به کشور تابع ضوابط امنیتی و نظارتی خاصی قرار گیرد.
براساس آن دستگاههای مسئول، پیش از صدور هرگونه مجوز شکار یا حتی مجوز بازدید از مناطق حفاظت شده، به دقت آن را به اجرا می گذارند و هیچ تبعه خارجی نمی تواند بدون طی این مراحل وارد کشور شده یا اسلحه شکاری وارد کشور نماید و با آن در طبیعت ایران به شکار بپردازد.
باید خاطرنشان شود که سازمان حفاظت محیط زیست با دغدغه حمایت از حیات وحش کشور، در سال 1393 شکار اغلب گونه های وحشی را ممنوع و برای شکار تعدادی از گونه های عادی و غیرحفاظت شده نیز محدودیت های گسترده ای را اعمال نموده که در رسانه ها بازتاب گسترده داشته و قابل جستجوست. همچنین ممنوعیت شکار مورد تایید، تقدیر و توجه بسیاری علاقمندان و دوستداران محیط زیست و افکار عمومی قرار گرفت. در عین حال سازمان مورد انتقاد شدید شکارچیان به دلیل این ممنوعیت در یک و نیم سال اخیر بوده است.
همچنین لازم به ذکر است که کلیه پروانه های شکار و صید اعم از پروانه های اتباع داخلی و خارجی با دریافت وجوه قانونی مربوطه که تعرفه های آنها از سوی شورایعالی حفاظت محیط زیست و شورای عالی اقتصاد تصویب و ابلاغ می گردد صادر می شود و این تعرفه ها هر چند وقت یکبار در مراجع قانونی مربوطه مورد بازنگری و اصلاح قرار می گیرد. در عین حال صدور پروانه شکار تابع ضوابط و مقررات خاصی است که در قالب دستورالعمل های اجرایی به واحدهای تابعه سازمان ابلاغ می شوند و هیچیک از مدیران یا مسئولین سازمان اختیار یا اجازه صدور مجوز شکار برای مهمانان خود خارج از دستورالعمل های یاد شده ندارند.
 همچنین افزایش سلاح های شکاری که سازمان حفاظت محیط زیست هیچ نقش و جایگاهی در تولید، توزیع و واگذاری آن به شهروندان ندارد، از مهمترین نگرانی های این سازمان نیز به شمار می آید و در طول یکسال و نیم گذشته اقدامات و پیگیری های مکرری از سوی این سازمان برای کاهش سلاح های شکاری و ساماندهی تولید و توزیع آنها در کشور از طریق مراجع ذیربط از جمله وزارت دفاع و کمیسیون اسلحه و مهمات شورای امنیت کشور صورت پذیرفته که امید است با همکاری این مراجع و در راستای بند (ب) ماده 191 قانون برنامه پنجم توسعه، کنترل این سلاح ها مطابق با ظرفیت های زیست محیطی کشور محقق شود.
/ 1 نظر / 31 بازدید
محسن

سلام لطفاً بخش نظرات را از وب سایت خود حذف نمایید چون حضرتعالی شهامت انتشار و پاسخ برخی مطالب را هم دارا نیستید.