انقلاب آب در کشاورزی

در موارد بالا البته روشن است که بدون حمایت و همراهی مردم دستیابی به هدف ممکن نخواهد بود. مانند اجرای قوانین مربوط به مصرف آب که نیازمند همراهی مردم است یا کنتور دار کردن چاه ها در کشور که به رغم تامین اعتبارات دولتی باز هم نیاز به جریانی اجتماعی دارد تا چاه های غیر مجاز کنترل شوند. همچنین تکمیل طرح های فاضلاب های شهری با همکاری شهرداری ها و مردم که نیازمند همکاری و مشارکت اقتصادی است.

سازمان حفاظت محیط زیست با توجه به جایگاه حاکمیتی خود می بایست نه از سر فشار و تهدید بلکه از موضعی منطقی مصالح ملی را مد نظر قرار دهد. به طور مثال یادآور شود که دلسوزان کارون می بایست بدانند صدها برابر آنچه که برای شرب مردم یک شهر آب مصرف می شود، برای طرح های جدید کشاورزی خوزستان از کارون می تواند برداشت شود. همه کارشناسان می دانند که آسیب به کارون از طرح های همان استان و الگوی نامناسب مصرف آب کشاورزی بوده و آلودگی کارون نیز ناشی از فعالیت های شهری استان خوزستان است. پس به جای دعواهای قومی و منطقه ای باید جنبشی اجتماعی برای آموزش، اطلاع رسانی و تغییر نگرش برای اصلاح الگوی مصرف به راه انداخت. 

مطالبه ما باید صرفه جویی در مصرف آب برای همه بخش ها باشد. دوستانی که نگران چهارمحال و بختیاری یا نگران زاینده رود هستند بدانند هیچ منبعی برای نجات طبیعت منطقه غیر از صرفه جویی و کاهش جدی مصرف آب وجود ندارد. زمان دعواهای حیدری- نعمتی و هیاهو برای هیچ گذشته است. دولت تدبیر و امید همه مردم ایران و قومیت ها را که سرمایه ملی تلقی می شوند یکسان دیده و بنا ندارد حق هیچ استان یا منطقه ای را نادیده بگیرد. برای همین باید تصمیمات شفاف و با حضور همه کارشناسان و استان ها باشد. اولویت در همه کشور اصلاح روش آبیاری،کاشت محصولات کم آب بر، کاهش مصرف آب و بازگشت آب به دریاچه ها، تالاب ها، آبخوان ها و رودخانه هاست.

انتشار یافته در روزنامه آرمان 17 شهریور 93

/ 3 نظر / 33 بازدید
محمد

سلام خانم ابتکار از تلاش شما برای محیط زیست متشکرم

مجتبی خرم ابا دی

سلام خانم ابتکار راهکار لازم برای مقابله با بی ابی اضافه شدن واحد نظارت فنی اب منازل وصنفوف در ا دارات اب وفاضلاب هر شهر می باشد.مامور کنترل ونظارت با بازدید زمان بندی شده شیرالات لوله های اب منازل وصنوف راکنترل ودر صورت خرابی اخطارنیاز به تعمیر وتعویض می دهد ضمنا در گام بعدی. نیز جذب سرمایه گذار برای طرح تعویض شیرالات فرسوده قدیمی با شیرالات جدید می باشد مجتبی خرم ابادی