بازگشت آب به هامون

چند روزی است که خبر مهم و مسرت بخش احیای تدریجی تالاب بین المللی هامون به گوش می رسد. خبری که نه تنها مردم شریف سیستان و بلوچستان بلکه همه مردم ایران را خوشحال کرده است. بعد از خشکسالی مدید، بازگشت آب به هامون نوید بخش زندگی مجدد این تالاب بین المللی، بازگشت پرندگان مهاجر، ماهیان بومی و احیای مشاغل کشاورزی، حصیربافی، گاومیش داری و نیز نشاط و سرزندگی به این منطقه است.

در کنار بارش های خوب در منطقه که نشان از الطاف خداوندی دارد، اقدامات جدی در دولت تدبیر و امید مانند پیگیری برای برداشتن موانع ورود آب و باز شدن آبراهه ها و تلاش هایی در سطوح محلی و استانی، ملی، دو جانبه و بین المللی، اثربخش بوده است. از جمله جلب همکاری دولت دوست افغانستان که با ایران در داشتن این زیست بوم ارزشمند مشترک است.

امید است با احیای کامل هامون های صابوری، هیرمند و پوزک، مجموعه این تالاب های بین المللی حیات کامل خود را بازیابند و دیگر منطقه شاهد خشکی و توفان های شن نباشد؛ که این آبگیری به کاهش قابل توجه میزان گرد و غبار در منطقه نیز کمک می کند.

تصاویر زیبای رشد مجدد نیزارها و شادی و بازی اهالی در خنکای آب هامون روشنی چشم هر بیننده ای است. مدیریت صحیح منابع آب از سوی همه دستگاههای ذی ربط البته می تواند به حفظ و پایداری این زیست بوم ارزشمند کمک کند تا بتواند به خدمات ارزنده خود تداوم بخشد.  

به امید احیای همه تالاب ها و دریاچه های کشور، انشاءالله.

/ 7 نظر / 12 بازدید
شهروند گرگاني

سركار خانم دكتر ابتكار عرض سلام و ارادت خدمتتون دارم . وبلاگ شما رو بر حسب اتفاق ديدم و عليرغم اينكه نظرات خوانندگان رو ، بنا به مسايلي كه قابل درك هست نمي گذاريد ولي فك كردم شايد راهي باشه براي اعلام دلواپسي هايم !!!! سركار خانم دكتر ، براي جنگل هاي گرگان ، براي ناهار خوران گرگان ، براي تامين بخشي از آب گرگان كه از رودخانه ي زيارت با اون حجم ساخت و سازي كه اگر در خاطرتون مونده باشه نگران هستيم .. همين چند وقت پيش ، ورود مواد آلوده ي نفتي رو به دليل سرريز شدن يكي از مخازن گازوييل شهروندي كه در زيارت خونه ي ييلاقي دارد به لوله ي آب منتقله به شهر گرگان شاهد بوديم و آب آلوده رو چشيديم .. بماند آلودگي هاي نيتراتي .... براي ناهار خوراني كه اول از همه اداره محيط زيست با ساختن ساختمان اداري خرابش كرد و اين توسعه آجر و سيمان رو به فزوني دارد ، دل نگران هستيم .. براي ماهيان كفال كه امسال كسي آنها رو نخورد .. آنهايي كه مردند كه مردند .. زنده ها رو هم كسي نخورد ... نگراني هايمان زياد است و جاي كار بسيار .. لطفا كمك كنيد ...

دردمند

سلام چند سالی است که قوانین و اصول آموزشی کشور ما بدجوری توسط یک عده مسئولین سود جو و اجیر شده به هم ریخته است. متاسفانه روز به روز وضع آموزش در کشور بدتر و نا به سامان می شود. این روند زندگی و رفاه و امنیت غرهنگی و خدماتی در ادارات را تهدید می کند. با این اوضاع در آینده با عده زیادی بیسواد صاحب مدرک فوق و حتی دکترا مواجه خواهیم بود که نه تنها گرهی از مشکلات ما باز نخواهند کرد بلکه بر گره های مشکلات اجتماعی مردم اضافه خواهند کرد. وقت کردید به وب سایت تشریف بیاورید با مشکلات آموزشی بیشتر آشنا شوید. هر چند شما آشنا تر هستید به این مشکلات عدیده، یاری کنید تا در جهنم بیسواد خود و فرزندان این مرز و بوم گرفتار نیاید. کوتاهی در این زمینه گناه نابخشودنی است.

پژمان قیامی

بله آب البته به طور موقتی به هامون بازگشته است. اما تکلیف ماهی ها و جانوارنی که منقرض شده اند چه می شود؟ لطفا گزارشی در این زمینه به مردم بدهید.

محمد مرادپور

سلام پستی به مناسبت روز جهانی محیط زیست آماده کردم،خوشحال میشم نظر شما رو بدونم. پیشاپیش از حضورتون تشکر می کنم[گل]

ف

انشا’ ا...