سفر ژاپن- دیدار با مقامات جایکا و سرمایه گذاران در فناوری های پاک

معصومه ابتکار همچنین با اشاره به جشن نوروز ایرانیان که همزمان با زایش و حیات دوباره طبیعت است و تقارن روز 13 فروردین با جشن شکوفه ها در ژاپن گفت: مردم ایران امروز طبیعت را پاس می دارند و ما همزمانی این روز را با آغاز جشن شکوفه ها در ژاپن به فال نیک می گیریم.
اکهیکو تاناکا رییس جایکا نیز از تداوم همکاری های زیست محیطی میان دو کشور استقبال کرده و بر ضرورت تقویت آن تاکید کرد. 
شایان ذکر است ﺩﻭﻟﺖ ﮊﺍﭘﻦ ﺑﻪ ﻣﻨﻈﻮﺭ ﺍﺭﺗﻘﺎﻱ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ ﻫﺎﻱ ﺑـﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠـﻲ ﺩﺭ ﺯﻣﻴﻨـﻪ ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﺍﻗﺘـﺼﺎﺩﻱ ﻭ ﺍﺟﺘﻤـﺎﻋﻲﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻮﺳﻌﻪ، ﺩﺭ ﺍﻭﺕ ۱۹۷۴ ﺑﺮ ﺍﺳﺎﺱ ﻗﺎﻧﻮﻥ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱ ﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦ ﺍﻟﻤﻠﻠﻲ، ﻣﺒﺎﺩﺭﺕ ﺑﻪ ﺗﺄﺳﻴﺲ ﺁﮊﺍﻧﺲ ﻫﻤﻜﺎﺭﻱﻫﺎﻱ ﺑﻴﻦﺍﻟﻤﻠﻠﻲ ﮊﺍﭘﻦ (ﺟﺎﻳﻜﺎ- JICA) کرد. ﺟﺎﻳﻜﺎ ﻳﻜﻲ ﺍﺯ ﺍﺭﻛﺎﻥ ﺍﺟﺮﺍﻳـﻲ ODA (ﻛﻤـﻚ ﻫـﺎﻱ ﺭﺳﻤﻲ ﺗﻮﺳﻌﻪ ﺍﻱ ﮊﺍﭘﻦ) ﺍﺳﺖ ﻛﻪ ﻫﺪﻑ ﺍﺻﻠﻲ ﺁﻥ ﺍﻋﻄﺎﻱ ﻛﻤﻚ ﻫﺎﻱ ﻓﻨﻲ ﺑﻪ ﻛﺸﻮﺭﻫﺎﻱ ﺩﺭ ﺣﺎﻝ ﺗﻮﺳـﻌﻪ ﺑﺮﺍﺳﺎﺱ ﺗﻔﺎﻫﻤﺎﺕ ﺍﻧﺠﺎﻡ ﺷﺪﻩ ﺑﻴﻦ ﺩﻭﻟﺖ ﮊﺍﭘﻦ ﻭ سایر ﺩﻭﻟﺖﻫﺎست.
تقویت همکاری های دوجانبه ایران و ژاپن به ویژه با جایکا از برنامه های دولت یازدهم است به دنبال دیدار معصومه ابتکار معاون رئیس جمهور و رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ایران با وزیر محیط زیست ژاپن در حاشیه نوزدهمین کنوانسیون بین‌المللی آب و هوا در ورشو پیگیری شده و در آذرماه گذشته سند نهایی تفاهم نامه اجرای فاز دوم پروژه مدیریت اکولوژیک تالاب انزلی به امضای مقامات ایرانی با جایکا رسید. 
اینک در توکیو قرار است موضوعات مهمی مانند نحوه همکاری های دوجانبه برای نجات تالاب ها از جمله هامون و دریاچه ارومیه و نیز کاهش گرد و غبار در کشور نیز پیگیری شود.
×××

خبر دوم، مربوط به سخنرانی ام در جمع نمایندگان شرکت های بزرگ تولیدی و سرمایه گذاری حوزه محیط زیست و فناوری های پاک در ژاپن مانند خودروسازان است.
***
معصومه ابتکار روز چهارشنبه در مقر اصلی آژانس همکاری های بین المللی ژاپن (جایکا) پس از ملاقات با رییس جایکا، در جمع روسا و نمایندگان شرکت های بزرگ تولیدی و سرمایه گذاری در حوزه محیط زیست حاضر و برای ایشان سخنرانی کرد. این موسسات و شرکت ها در زمینه های مختلف فناوری های پاک مانند خودروهای دوستدار محیط زیست فعال هستند. 
معاون رئیس جمهور و رییس سازمان حفاظت محیط زیست کشورمان با اشاره به اهمیت مباحث زیست محیطی به عنوان مسائلی جهانی، گفت: رئیس جمهوری ایران دکتر روحانی در دوران تدبیر و امید به ارتقای کیفیت محیط زیست اهتمام جدی داشته و بر ضرورت به کارگیری دیپلماسی محیط زیستی و تبادل تجربیات در این زمینه تاکید دارند. 
خانم ابتکار با اشاره به چالش های زیست محیطی در ایران، محدودیت منابع آب را مهم ترین چالش پیش رو در ایران دانست. 

وی با تشریح وضعیت دریاچه ارومیه، تالاب هامون و مشکلات سایر تالاب های در معرض تهدید، موضوع آسیب پذیری ایران از حیث پدیده گرمایش جهانی و توسعه ناپایدار را مهم شمرد.
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه به فرسایش زمین به عنوان دومین معضل مهم زیست محیطی ایران پرداخته و بیابان زایی، چرای بی رویه، استفاده نامناسب از آفت کش ها و جنگل زدایی را از عوامل تشدید روند فرسایش خاک در ایران بر شمرد. 
خانم ابتکار با طرح موضوع بهره وری انرژی، بحث امنیت انرژی، کاهش انتشار دی اکسید کربن، کاهش مصرف حامل های انرژی و بهره گیری از انرژی های تجدیدپذیر را در زمره سیاست های پیش رو اعلام کرد و در خصوص مشکل آلودگی هوا ضمن اشاره به سوابق همکاری با جایکا برای تدوین برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلانشهر تهران اظهار داشت: استفاده از سوخت های پاک، خودروهای هیبریدی، برقی در بخش خودروهای سواری و موتورسیکلت ها و حمل و نقل عمومی از راهبردهای محیط زیست ایران در رفع و کاهش آلودگی هوا ناشی از خودروهاست. 
معاون رئیس جمهورموضوع گرد وغبار را از دیگر چالش ها خوانده و بر ضرورت ارتقای شبکه مشترک هشدار و پایش کیفیت هوا با مراجع علمی، تخصصی و علاقمندی ایران به اخذ تجربیات ژاپن در این زمینه را با توجه به منطقه ای بودن موضوع تاکید کرد. 
خانم ابتکار با تاکید برغنای تنوع زیستی ایران افزود: چالش های مرتبط با تقلیل ذخایر تنوع زیستی بسیار مهم بوده و در حال حاضرتوجه به آن از مباحث پیش روی محیط زیست ایران است. 
وی در ادامه به مبحث مدیریت پسماند پرداخته و روش های تقلیل، بازیافت و امحای پسماند را مطرح و خاطرنشان کرد که ما به همکاری با کشورهای مختلف جهان به ویژه ژاپن برای مدیریت مطلوب و بهینه پسماندها تمایل داریم. 
رئیس سازمان حفاظت محیط زیست پس از تشریح چالش ها، به فرصت های موجود در ایران پرداخت. وی به تنوع زیستی، اقلیمی و جاذبه ها و قابلیت های طبیعت گردی و اکوتوریسم، همچنین وجود تشکل های مردم نهاد مدافع محیط زیست و فارغ التحصیلان و متخصصین فراوان در این حوزه، فرصت های علمی و تکنولوژیکی، زمینه های فرهنگی و دینی، زیرساخت های ارتباطات، بهداشت عمومی و دسترسی به آب سالم اشاره کرده و اظهار داشت: خوشبختانه پتانسیل سیاسی و اجتماعی ایران امروز همسو با سیاست های مدیریتی دکتر روحانی برای تعامل و مشارکت فعال با جامعه بین المللی شکل گرفته و امیدواریم این امر در برهه زمانی حاضر منتج به ارتقای شاخص های کیفیت زندگی برای ایرانیان و در نهایت جامعه جهانی شود.
 
/ 0 نظر / 111 بازدید