اقدامات انجام شده برای احیای هامون

- تشکیل شورای مشورتی بین المللی برای رسیدگی به وضعیت هامون با مشارکت دستگاههای مربوطه
- مکاتبات متعدد با مقامات سازمان ملل، کنوانسیون تالاب ها و برنامه محیط زیست سازمان ملل در خصوص احیاء تالاب هامون و تلاش برای ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره در یونسکو و پارک مرزی صلح.
- مکاتبه و مذاکره با وزارت کشور برای رفع موانع ورود آب از فراه، لایروبی رودخانه ها و پیگیری حق آبه از هیرمند. این پیگیری ها به تخریب و بازگشایی حدود یک کیلومتر از دایک مرزی در قسمت هامون پوزک (شرق تالاب) در حالی صورت گرفت که در بیش از10 سال گذشته حدود 80 متر از دایک مرزی باز بود.
- برگزاری مذاکرات دو جانبه در مورد احیاء تالاب بین المللی هامون در جلسه با آقای اشرف غنی رییس جمهور افغانستان درباره احیاء و همکاری برای هامون.
- جلب نظر و توجه فضای بین المللی به موضوع با برگزاری نشست بین المللی با حضور سفرای سازمان ملل، آلمان و افغانستان، مردم و تشکل ها با توجه به خواسته ها و نیازهای مردم و همکاری با سازمان های جهانی از جمله کنوانسیون رامسر و برگزاری جلسه خاص هامون در آخرین کنفرانس جهانی در اروگوئه.
- انجام لایروبی، تعریض کانال های اصلی منتهی به تالاب های بین المللی هامون، اقدامات اصلاحی و برداشتن بندهای کنترل آب برای هامون صابری به طوری که در کمترین زمان ممکن آب به منظور افزایش پوشش گیاهی و کنترل گردو غبار به نقاط حساس هدایت شد.
تلاش سازمان حفاظت محیط زیست این است که با برنامه ای منسجم آب را به حساس ترین نقاط منتقل و به کنترل گرد و غبار، چرخش اکولوژیکی تالاب و افزایش تولید گیاهی کمک شود. ولی افزایش دما در اثر تغییرات آب و هوایی در جهان و شدت آن در ایران که خشکسالی را جدی تر می کند و بارش کمتر سبب شده تا تاثیرات اقدامات صورت گرفته کمتر و دیرتر ظاهر شود. 
به همین دلیل موضوع ثبت تالاب هامون به عنوان ذخیرگاه زیست کره در یونسکو و پارک مرزی صلح پیگیری جدی می شود تا توجهات به آن افزایش یابد. با ثبت هامون در قامت ذخیرگاه زیست کره مرزی، بودجه های بین المللی برای مدیریت تالاب افزایش می یابد و موضوع حق آبه هامون با جدیت بیشتری دنبال می شود.
تصاویر ماهواره ای میزان و مقدار آب در هامون را در سال های مختلف نشان می دهد.

/ 9 نظر / 252 بازدید
حسین

خانم ابتکار، الان کمپانی های زیادی هستند که دستگاههای تولید آب از هوا رو تولید می کنند. (همون طور که ميدونيد با همون مکانیزمی که کولر گازی قطره قطره آب تولید می کنه) به این طرح اندیشیده اید که با کوپل این ژنراتورهاي آب با ژنراتورهاي برق سبز مثل توربین بادی می تونید آب لازم برای ایجاد جنگلهای مقطعی در اقصی نقاط کویر ایران ایجاد کنید مخصوصا در جنوب به دلیل رطوبت بالای هوا ? مخارجش در قیاس با درآمد دولت بسیار ناچيزه، و وجهه عملی و بین المللی اش هم فوق تصور! می تونید با این جنگلها جلوی گرد و غبار رو بگيرريد.

حق الناس

مرگ بر معصومه ابتکار که با بی بی سی مصاحبه کردی.

امید

سلام اسم من امیده دوس دارم جمله یی درباره امید تو وبلاگ شما بذارم. «امیدواری» همه‌چیز نیست چراکه امید نه مشکلات را حل می‌کند و نه فرصت‌سازی می‌کند. امید چیزی را تغییر نمی‌دهد. از قدیم گفتن از تو حرکت از خدا برکت.

تنها یک راه برای نجات آبی کشور وجود دارد و آن شیرین کردن آب خلیج فارس و دریای مکران است

آیسان

با سلام اگه وبلاگ نویس لازم دارید حاضرم براتون کار کنم. به نظرم وبلاگ نویس شما ضعیف عمل میکنه و مطالبتون به روز نیست. مطالب کهنه چندین هفته پیش و ماه پیش رو جمع می کنید تو یک روز می نویسید اگر مطالب روز بذارید بنظرم طرفداران زیادی خواهی داشت.

امیرعلی گنجی

با سلام ممنون از وبلاگ خوبتون. آثار این گفتگوهای برای رفع تحریم آیا الان برای سازمان محیط زیست اثر مثیتی داشته ؟ آخه وقتی سازمانها و ادارات مشکل داشتن میگفتن جامعه تو تحریمه هیچ کس مشکل مردم رو حل نمیکرد دیگه طوری شده بود که کارمندا واسه امضا زدن هم میخواستن بگن تحریمه نمیتونیم. حالا خداروشکر دیگه این کلمه از زبون همه جمع شده کمتر می شنویم تو جامعه.امیدوارم دیگه بهانه دیگه برای رفع مشکل مردم هیچ کس پیدا نکنه.آخه همه یه بهانه برای اینکه مشکل مردم رو حل نکنن دارن. سپاس[گل]

آرمیتا

http://iran-newspaper.com/newspaper/page/6013/24/80898/0

م ت

در بیابان دماوند دریاچه مصنوعی درست کردند. آیا لازم هست یا فقط اسراف هست؟

محمددهقانی

بیخیال بختگان شدید بختگان را گرد و غبار برد قرار شد کشت هندوانه ذرت برنج و....ممنوع شود مردم هر روز بیماری ریوی میگیرند و شما هنوز برای بختگان هیچ کاری نمیکنید پارک ملی بختگان میش و قوچ و خرس دارد و حتی یوز پلنگ بارها دیده اند اما محافظت بسیار شدید نمیشود خواهش میکنم اهمیت دهید نگذارید از شما ناامید شویم